1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare LED-uri auto si inlocuire becuri normale cu LED-uri

Discuție în 'Alte modificari' creată de xender_bass, 22 Apr 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    El vrea alb rece (gen xenon) si atat la pozitii fata cat si la numar pe spate e ok atata timp cat e alb sau galbui. Albastru e un NU categoric si prin RO.

    Bec cu 15 smd care sa emane mai multa caldura decat un bec normal (filament)? RED, cine ti-a spus o prostie atat de mare? Iti spun 2 lucruri:
    1. In telefonul mobil exista mai mult de 15 leduri (de genul ala) si nu cred ca te-ai ars vreodata la mana in timp ce scriai vreun sms.
    2. Becul normal de pozitii are 5w. Un halogen are 55w (faza lunga are chiar 60w, depinde de tipul becului din far). Daca tu pui (prin absurd) un bec de pozitie care emana caldura echivalent cu 2 sau 3 becuri de pozitie normale, deci 15w gandeste-te cat de infima e cantitatea de caldura emanata fata de un halogen. Aduna cele 2 si gandeste-te ca surplusul ala de caldura emanata e inca bine-mersi in limita in care farul ala sa nu se topeasca plasticele sau sa se matuiasca oala.

    P.S. Becurile din pozele tale sunt diferite de cele postate de mine mai sus doar prin faptul ca in varf sunt 3 smd-uri in loc de 1. In rest pe laterale sunt tot 3x4.
     
    Ultima editare: 30 Apr 2009
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Daca LED-urile sunt "albe" nu "albastre", este OK atat in RO cat si in afara. Mai exista politai "zelosi" care se pot lua de tine dar practic nu au ce sa faca pentru ca nu ai incalcat nici o lege. Conform acesteia, luminile pe spate pot fi de culoare alba, galbena sau rosie (functie de scopul lor)

    ovidiutm, este adevarat ce spui doar ca in telefon led-urile respective nu sunt de aceeasi putere si nici alimentate la aceeasi tensiune. Niciodata nu se vor incalzi la fel ca cele din far. Si de asemenea ai dreptate, temperatura degajata nu va fi atat de mare incat sa afecteze lupa sau oglinda farului.

    Am pus pe A4-ul lui TAZ (A4 B6), pozitii pe LED modelul de 13 LED-uri SMD ca cel din link-ul dat mai sus. Initial nu a dat eroare de bec ars si lumina era destul de puternica (pentru a fi vizibil nici nu aveai nevoie sa aprinzi faza scurta). Totusi unuia din becuri i s-a ars unul din cele 13 LED-uri si atunci a dat eroare (ii scazuse puterea si nu mai pacalea martorul). S-a schimbat becul si s-au pus pana la urma rezistente pe ambele ca sa se evite problemele ulterioare. Merge asa de aprox 2 luni si nu are nici o problema nici cu becurile nici cu farul.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.

    Si nu a scazut din intensitatea ledurilor? E adevarat ca la 13 leduri lumina este foarte vizibila, eu am cu 2 si sunt multumit cat de tare se vede.
     
  4. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Am vazut masina aproape in fiecare saptamana si nu am observat o scadere a luminozitatii.
     
  5. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    atita timp cit aceste leduri fac o lumina alba,nu vad de ce nu ai trece de MOT
    Stiu legea aici ei se leaga de cei care isi pun leduri (albastre.rosi.verzi)
    Si sa-ti spun de ce nu ai voie cu aceste culori
    ROSU-pompieri
    ALBASTRU-politia
    Verde-doctori(masini particulare)
    Deci lumina alba de la leduri este perfect legala;)
     
  6. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Specificasem de culoarea albastra(asa am avut eu),mai ales ca unele leduri au tenta clara de albastru.
     
  7. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    pe pozitie ai cu 2 leduri? sau la numar? vreau si eu sa-mi pun pe pozitie :p
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am asa ceva:

    [​IMG]
     
  9. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    a 3

    exact cum are ovidiutm am si eu pe pozitie sunt super rezistente si dau o lumina placuta ,nu am avut niciodata probleme cu gaborii nu au ce sa zica lumina este alba :p
     
  10. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    si se reflecta pe toata suprafata oglinzii? sau se vad doar " local" ca un punct? cand spun pe toata suprafata nu am pretentia sa se vada ca si in poza postata de RED :p
     
  11. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    a 3

    se reflecta pe toata suprafata oglinzii farului ,eu le-am cumparat anul trecut in septembrie si crede-ma ca merg foarte mult noaptea si bat la fel si acum :icon_thumright:
     
  12. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    din cei care deja aveti puse becuri cu led
    poate pune cineva citeva poze sa vedem cum se vede!!!!:)
     
  13. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    RED, mi-ai luat vorba din degete caci tocmai urma sa tastez...... va rugam ceva poze daca se poate zi/noapte.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Aveam ceva poze dar nu stiu pe unde sunt pe comp... cred ca o sa fac altele si le pun sa le vedeti.
     
  15. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    daca vreti poze cu ledurile de la numar va pot face eu poze maine
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hai ca am coborat acum si am facut niste poze la repezeaza...a inceput si ploaia! :)

    Primele 3 poze sunt la faruri.
    A 4-a poza e la numarul de inmatriculare de pe spate.
    Ultimile 2 poze sunt facute la plafonierele din portbagaj.

    Ca si idee, in prima si a doua poza se vede lumina galbuie de la un stalp de iluminat public. Diferenta dintre nunata din far si cea de la stalp e enorma.

    Tineti cont ca masina mea e B5 fara facelift, ceea ce inseamna ca nu am sticla clara ci striata.
     
  17. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    :applaus: mare domn ovidiu. multumim de poze ;) de care leduri zici ca ai? parca ai pus poze mai sus cu ele, asa-i? pe pozitie ma refer
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Astea sunt. Daca nu uit, maine o sa pun un bec de pozitie normal pe unul din faruri si o sa va fac poze sa vedeti diferenta clara pe faruri. Idem si la plafoniera de sus pe care am uitat sa o pozez.
     
  19. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    mersi mult ovidiu
     
  20. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    in sfarsit am si eu pozitie " xenon" :p si am pus si pe numarul de inmatriculare. dar am o mica problema :( becul din stanga de pozitie are o tenta mai albastruie:think:
    ups. am pus o poza in plu si alta in minus.. am o intrebare, acum daca am pus poza aici, ce este bucata aia de plastic din prima poza? am gasit-o sub bancheta cand am pus husele ( am mai pus o poza cu plasticul)
     
    Ultima editare: 13 Mai 2009
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta