1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare LED-uri auto si inlocuire becuri normale cu LED-uri

Discuție în 'Alte modificari' creată de xender_bass, 22 Apr 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    mi se pare ciudat!!!!
    felul in care se vede luminat nr:)
    ce fel de LED-uri ai folosit????
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mai 2009
  2. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    ciudat in ce sens? :p cele de la numar sunt cu cate 3 leduri fiecare. si azi am fost si mi-a schimbat ledul ala "albastrui" . acuma sunt albe amandoua ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mai 2009
  3. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    Ciudat!!! ca sa nu spun la limita intre legal & ilegal
    Nr este luminat doar pe jumatate:)
    Se vad doar LITERELE cifrele !!!?????....>>>>> pauza:)
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mai 2009
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai si la iluminatul cu bec normal tot asa bate pe judet si litere. Daca Mircea facea poza intr-un loc in care avea un iz de lumina de la iluminatul public stradal ai fi observat ca se vede deja prea mult din numar... :)
     
  5. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Bec Frana Doi Poli

    Azi mi-am schimbat in sfarsit becul care avea functie de DRL. Uram lumina galbena pe care o facea si mi-am zis gata.Am inlocuit becul (bec normal de pozitie spate 12v/21W) cu un bec LED cu 4 SMD de 12V/21/5W. Surpriza!!!!!!!!:yahoo::yahoo::yahoo: Nu-mi da bec ars in bord:yahoo::yahoo::yahoo:

    Cel care mi-a trimis becul LED a gresi comanda si in loc sa-mi trimita becul comandat, bec cu un singur pol, mi-a trimis un bec metalic cu doi poli. Cu putin cositor am unit cei doi poli si am facut doar unul.Becul nemodificat era pentru frana.

    Cred ca are ceva rezistori in interior. Am intrebat un electrician daca prin unirea celor doi poli, din cauza caldurii se poate topi cositorul si acesta ma asigurat ca nu sunt probleme. :confused:SPER:confused:
    Atasat am pus cateva poze facute cu mobilul dar din pacate nu am activat functia macro si pozele sunt cam neclare.
    Ca si intensitate lumina ledului este putin mai slaba decat cea a becului normal dar lumina emisa este alba si nu trebuie sa mai pun rezistori:yahoo:
     
  6. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    Daca vrei sa scapi de lumina Galbuie poti sa folosesti
    OSRAM h7 Nigth Breaker care consider ca sunt mult mai safe pt masina decit becurile cu led pe care le folosesti tu acum
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mai 2009
  7. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    Cam asa se vede pe B7:)
     
  8. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Din pacate nu se pot pune becurile pe care tu le recomanzi.

    Masina din fabrica are bec ca cel din atasament. Nu am gasit pe stoc becuri model DRL cu lumina alba si caut de ceva timp. Modelul farului este bi-xenon.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mai 2009
  9. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    Salut la toata lumea

    Am modelul A6 4f...am xenoane pe faza scurta si vreau sa pun becuri cu acelas tip de lumina pe pozitie si pe proiectoare,am gasit ceva deosebit,am incercat sa le montam si mi-au dat eroare pe bord,toate!!!!
    Ce tipuri de becuri sa caut atunci,ce tensiune pt fiecare?!
    Ma puteti ajuta,ca nu gasesc raspunsuri!
    :think:
     
  10. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    RED, kuciu9 si-a schimbat becurile de la DRL (Daytime Running Lights) nu pe cele de la faza scurta. Nu are cum sa puna H7 pe DRL pt ca acolo e soclu P21W si functia lor este cu totul alta.

    Cristian Popescu, aproape toate becurile pe LED dau eroare (si chiar unele kituri Xenon). Solutia este sa se puna o rezistenta pe ele pentru a pacali martorul de bec ars. Deci nu cauta alte becuri, pune ce ai gasit si ti-a placut (ai spus ca sunt "ceva deosebit"), pune o rezistenta la fiecare din ele si rezolvi problema erorii. Totusi nu stiu ce ai gasit tu pentru proiectoare, dar nu ti-as sugera sa pui LED-uri acolo. De vazut se vad, dar in schimb TU nu vei mai vedea nimic. Proeictoarele pe LED sunt 99% doar de design...nu te mai ajuta la nimic. In loc de LED, poti pune mai bine niste Xenon AM de culoarea care o ai si pe faza scurta
     
  11. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    Salut

    Multumesc frumos de sfaturi,da,ai dreptate insa nu sunt xenoane,sunt ceva becuri cu mai multe leduri,asa cum au mai descris colegi de pe forum,am sa pun rezistenta,nu sti de care rezistenta trebuie sa iau pentru proiectoare si de care pentru faza scurta? Ca nu ma pricep....iar becurile ce le doresc montate in proiectoare,imita foarte bine lumina rece,tip xenon si costa 60 lei buc.

    Multumesc frumos.:respekt:
     
    Ultima editare: 21 Mai 2009
  12. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Nu cred ca iti trebuie rezistenta diferita pentru faza scurta si proiectoare. Poti lua de acelasi tip pentru ambele. Nu stiu exact valorile de la rezistente (erau niste rezistente ceramice ceva cu 5-10 Watt si nu stiu cati Ohmi...), eu merg la cineva sa mi le monteze ca numai cu asta se ocupa. Ai totusi grija ce pui acolo pt ca stiu ca se incing destul de tare (gen 100 grade) si pot topi plasticul daca le montezi pe asa ceva.

    Stiu ca nu sunt Xenon ce ti-ai pus pt ca oricum pe DRL nu se pune Xenon ci numai becuri cu LED.

    Pe proiectoare banuiam ca asta ai gasit...dar iti dai seama ca ai renuntat la proiectoare ca si functionalitate. LED-urile alea oricat de vizibil te fac, pe jos nu o sa lumineze aproape de loc...oricum nu se compara cu un Xenon. Iar diferenta de pret... 2 x 60 RON = 120 RON. + rezistente = 130 RON (maxim daca le iei tu sau 170 RON daca ti le monteqaza cineva). Iar un kit Xenon acum cred ca gasesti si pe la 300-350 RON... Pentru 180-130 RON diferenta, as prefera Xenon.

    Ti-am facut calculele de mai sus doar ca sa vezi ce variante de pret sunt. Poate calculele tale initiale au fost altele.
     
  13. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    salut

    Da,am reusit si ai avut perfecta dreptate cu ce mi-ai scris,insa baiatu ce mi le-a pus,a facut-o din placere si nu ma costat decat ledurile,care sunt cu 12 beculete mai mici si sunt deosebite,dar!
    Am incercat si xenoane,insa nu am gasit un "balastru" satisfacator,imi dadea eroare pe computer,asa ca am ales varianta cu rezistente,ce au fost prinse intr-o clema si stau aproape suspendate,nu atinge nimic.....voi face poze,poate mai doreste cineva sa inoveze,si-mi va face placere sa-l pot ajuta si eu!!!:respekt:
     
  14. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Te asteptam cu pozele!!!
     
  15. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    salut

    Nu stiu cum se vede,dar asa arata montajul,se observa cum sunt suspendate,astfel incat sa nu atinga nici un plastic,iar cand masina este in miscare,se racesc singure,fiind expuse curentilor de aer;)....maine fac poze la toata masina cu ele montate si-mi spuneti si voi cum vi se pare;):detective2:
     
  16. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Foarte frumos. Dar...ai uitat sa pui pozele:photo:

    Mai incearca odata
     
  17. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    Da,da

    :)SCUZE,IATA POZA:footy:
     
  18. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    ingenios. e in fata intercoolerului, nu? :p
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    As vrea sa fac un zoom out ca sa si vad ce e in poza dar se pare ca trebuie sa ma multumesc cu textul de mai sus.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Oct 2016
  20. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    Ma Fac De Cacao

    Sper ca asta sa fie mai exemplara:footy:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta