1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motoare 2.5 TDI montate pe Audi - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de nykul, 19 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    misteru data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite. Tu ai motor diesel ce treaba are pornirea la motoare cu benzina privitor la tipul tau de motor.

    Ca sa-ti raspund la intrebare: ti se dezamorseaza instalatia/pompa. Monteaza o supapa unisens si o sa scapi repede de probleme cu pornirea, asta pana descoperi adevarata cauza.
     
  2. zso01

    zso01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    TT, 1.8t, 1999
    am o problema la a6-le meu...
    2.5 bdg 163 cp 2004 ... (egr cu clapeta electrica...plm...)

    -masina are trepidatii-smucituri la 1800 de ture dar doar la mersul constant, ex: in a 2-a la 30 la ora constant imi smuceste masina ...
    -nu trage a 163 de cai, un passat de 1.9 ma face si la sprint si si d la 150 in sus...

    debitmetru l-am schimbat...ulei si toate filtrele schimbate (filtru de uilei, filtru d motorina, filtru de aer,polen)

    testerul nu imi da absolut dar absolut nimic...

    ce poate fi ? cum as putea rezolva?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai cutie automata la masina ? Daca da, porneste investigatiile de acolo. Bafta.
     
  4. zso01

    zso01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    TT, 1.8t, 1999
    cutie manuala, e de fabrica nu e schimbata...
    tractiune fata...
     
  5. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Ar trebui facut un log in mers .
     
  6. zso01

    zso01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    TT, 1.8t, 1999
    am facut si log in mers... turbo fuctioneaza la parametri normali, debitul d aer era scazut... am schimbat debitmetrul si tot asa trage si tot asa prost merge...
    nu ii da nimeni d cap...
    la cati am fost in atatea feluri mi-au spus: injectoare, soft, axu cu came, pompa de injectie, bujiile, cablurile de la bujii, geometria la turbina etc etc ...
     
  7. landshut

    landshut 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2008
    Locație:
    Filiasi Dolj- Landshut Germania
    Masina:
    audi a4 b5 1.6 100 ps, audi Q7 4l 240ps
    Salut am un A6 180 ps din 2002 TDI si cand apas acceleratia ii trebuie cateva secunde pana sa reactioneze. Care credeti ca sunt cauzele.
    Si o alta problema: se unde un suierat atunci cand o accelerez de parca ar fi avion. Ce credeti ca ar putea fi ? Masina are 177000 km. Va multumesc anticipat!
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Ian 2013
  8. Backspace 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2012
    Locație:
    Magurele
    Masina:
    A4, 2.5 BAU ,2004
    Va salut!
    Am fost foarte atent la posturile voastre din acest topic si pot spune ca ai ce sa inveti in cazul in care ai probleme cu un astfel de motor. Totusi ca si informatie, daca motorul este intretinut bine in sensul in care uleiul si filtrele sunt schimbate la timp gen 10000 de km, calitatea acestora nu se pune la indoiala si un mod de exploatare cat de cat corespunzator, toti acesti factori pot ajuta la atingerea unui numar respectabil de km, sa zicem 200k+ ? Bineinteles vorbind de un motor revizuit de cei de la audi cum este cazul motorului BAU...
    Adica totusi vreau sa cred ca v6 de la audi este in termeni mari un motor fiabil, desi sunt destule hibe legate de ele.
    Multumesc anticipat!
     
  9. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Este spart furtunul de la intercoller,s-au in cel mai rau caz radiatorul de itercoller.
     
  10. Backspace 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2012
    Locație:
    Magurele
    Masina:
    A4, 2.5 BAU ,2004
    Revin cu o intrebare. Acum 6 luni am pus din gresala in motor un surplus de ulei, circa 1.5-2 litri de ulei de cutie hidramata (am facut distributia masinii iar cand am desfacut radiatoru, a curs ulei pe o conducta, nestiind ca este de la cutie a ajuns in motor pentru ca mecanicul a dedus ca este de la motor). Mare gresala! Intradevar pana sa puna uleiul in motor nivelul uleiului din baie era scazut cei drept dar ma rog... Ideea este ca am mers cu masina aprox 200 km timp in care motorul mergea la fel, pana mi-am dat seama ca gresisem cu uleiul (l-am intrebat pe colegul Samer iar acesta mi-a spus defapt de unde provenea uleiul, ocazie prin care ii multumesc din nou). Am schimbat imediat uleiul de la masina cu tot cu filtre, am rezolvat si problema cu cutia, iar motorul merge super. Nu am ce sa ii reprosez.
    Ideea este ca m-am uitat acum 2 zile mai atent la motor si am observat in jurul tubulaturii de aer care intra in turbina putina umezeala. Am desfacut furtunul de la debitmetru si cand m-am uitat pe el am vazut o mica dara de ulei pe tubulatura de metal a turbinei si parea ca este putin ulei si pe pale (nu se vedea foarte bine dar tind sa cred ca nu ma insel). Am mai vazut ca perpendicular in futunul de aer ce duce la turbina este un alt orificiu cu un furtun ce duce in jos, care si acesta era un pic umed.
    Credeti ca sa intamplat ceva turbinei? Precizez ca functioneaza foarte bine pe toata plaja de turatie.
    Cand voi avea timp voi desface tot furtunul care duce la turbina si voi vedea intradevar care este situatia.
    Mai precizez faptul ca motorul nu consuma ulei, sau daca consuma este o cantitate insesizabila. Schimbul il fac la fiecare 10000 de km.

    Va multumesc pentru rabdare !
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2013
  11. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Nu te preocupa de problema asta,e ceva normal sa fie un pic de ulei acolo.
    Cat timp motorul nu consuma de la schimb la schimb,este in regula.
     
  12. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna

    zso01 singurul lucru care nu l-ai facut este o diagnoza pusa aici cu valori sa ne dam seama ce ai ca altfel de unde sa stim ce problema ai.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Ian 2013
  13. vulpasin 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5TDI 2005
    Audi 2.5TDI V6 B7, din 2005-nevoie de un sfat!

    Am o mare rugaminte la Dumneavoastra. Acum sunt in straitate si am un Audi A4 2.5TDI V6 B7(120kw), tip motor BDG, Masina porneste dupa o cheie lunga de circa 10secunde, indiferent ca e la rece, sau cald. CE am facut la ea:1)Inlocuit filtru si ventilul(T-ul) de pe retur care vine pe filtru, cel cu agrafa de siguranta.2)Bujii de incandescenta toate 6, am gasit 2 defecte; 3)releu J17 de pompa de joasa presiune(pompa din tank).
    Am verificat:
    1)tensiune ii vine la bujii, cand pun contactul
    2)Pompa de joasa merge si baga combustibil imediat ce ii dau la automat.Am verificat aval si ii baga pana in filtru de combustibil.
    3)Pe conducta clara de tur spre pompa de injectie nu sunt bule, deci nu am aer in instalatie.
    4)Am verificat timpul de injectie al pompei si este in limita normala, si cu VAG-COM si cu cu un KTS (aici la un service Bosch)!
    5)Nici un defect prezent in memoria masinii. I-am scus mufa de la sonda de temperatura lichid racire(astfel incat calc sa "considere" ca fiind -40grade) si la fel porneste-dupa circa 7sec-pana la 12 sec de dat la cheie.
    Totul in regula dar masina porneste greu!
    Acum i-am curatat de funingine admisia, desi defectul pare mai degraba de alimentare cu combustibil.Dupa ce porneste, merge frumos si rotund, atat in sarcina cat si la relanti(Coerent, raspunde bine, parca nimic n-ar fi defect)!
    Nu stiu ce sa-i mai fac!
    Suspectez o valva de pe pompa de injectie N108(commencement injection pump) care un pistonas ce se poate bloca si astfel deregleaza avansul la injectie.Am rugamintea sa-mi dati doar un sfat! Poate sa fie o problema a motoarelor de 2,5tdi de la VAG si numai experienta poate vorbi!
    Va multumesc,
     
  14. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Suspectezi bine,pompa de injectie este un punct slab la 2.5.Cea mai buna varianta ar fii sa pui pompa pe banc la un atelier de specialitate.Daca spui ca porneste greu si la cald si la rece,eu zic ca este uzura la capul hidraulic,cel care in stare perfecta face 2-300 de bari la prima tura a pompei si deschide injectoroarele,dar poate gresesc ,testul pompei be banc da raspunsul la toate astea.
     
  15. vulpasin 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5TDI 2005
    Multumesc mult lxl pentru raspunsul logic si rapid! Se conturea ...banuiala!
    Multumesc inca odata si revin!
     
  16. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Salut !
    De regula cand apare o problema pe regulatorul de avans trebuie sa iti dea eroare de genul fuel quantity regulation - out of range sau ceva de genul .
     
  17. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Sper sa nu te superi pe mine ,nu de altceva dar de obicei asta se intampla mai nou pe forum,daca cineva este de alta parere si o argumenteaza.Dupa cum i-i spune si numele regulator avans,asta inseamna momentul pulverizarii combustibilului in cilindru.La pompele rotative vechi avansul era mecanic,adica centrifugal,la pompele VP44 despre care vorbim la 2.5tdi ,avansul este realizat cu ajutorul presiunii combustibilului ,prin intermediul unei electrovalve, care actioneaza un pistonas,care actioneaza partea pasiva a pompei ,de fapt statorul pompei,punctul de referinta a rotorului de inalta presiune,capul hidraulic cum i-i spunem noi.Acest pistonas este punctul slab la pompele vp,motivul este ca ungerea pistonasului este realizat de super motorina noastra,care de multe ori lasa de dorit,pe langa asta pistonasul este pozitionat in partea de jos a pompei, aici se depune apa si toate impuritatile care trec si prin filtru.Cantitatea este reglata de o alta electro valva,pozitionata in mijlocul capului hidraulic.
     
  18. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Perfect adevarat ce spui tu .
    [​IMG]
    Mecanismul de reglare a avansului este cel de jos si misca acel platou .
    Eu am intalnit pana in prezent vreo 6 sau 7 masini cu problema pe regulatorul de avans pe VP44 ,
    La 3 dintre ele ( in plus si la pompe VP36 mi-a iesit) am reusit sa o fac sa isi revina facand urmatoarea miscare :
    - cand mai raman 10-15 litri de motorina adaug peste ea cca 100 ml de alcool izopropilic . Alcoolul este nemiscibil cu motorina insa se amesteca cu apa pe care o trece de pompa.
    Daca exista si uzura in aceasta zona ma tem ca inlocuirea pieselor uzate este singura solutie .

    Insa la absolut toate masinile la care am avut probleme pe regulatorul de avans am avut urmatoarele simptome :
    - fum si pierdere de putere
    - eroare specifica .

    Stima ,
     
  19. dragos bebe01 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 ake 2002
    Salut , se poate sa fie membrana de la capul hidraulic fisurata , pentru ca la acest tip de motor BDG codul pompei poate fi 0470506037 daca este cutie de viteza automata sau 0470506038 cu cutie de viteza manuala.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Feb 2013
  20. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    lxl Dar in principiu la VP44 tot mecanic se regleaza avansul. Calculatorul il corecteaza pana la o plaja +/- 2 Grade maxim.


    dukku Start of injection regulation. Asta-i eroarea de avans. Fuel deja inseamna combustibil. Esti departe dar tine aproape.


    dragos bebe01 Nu-mi aduc aminte, capul hidraulic sa aiba membrana ?Vino cu date concrete.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2013
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta