1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nivel ulei - Joja ulei - martor nivel ulei - avertizare presiune ulei la Audi A7

Discuție în 'Audi A7' creată de Dumitru Ionut Madalin, 31 Dec 2017.

  1. Dumitru Ionut Madalin

    Dumitru Ionut Madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    La multi ani colegi, si un an nou bun fara incidente!!
    Am masina din semnatura, 3.0 tdi, 245cp, cod motor CDUC o intrebare am si eu! Am facut schimbul de ulei la motor cu Castrol 5-30w, treaba este ca la circa 7000 km am fost nevoit sa completez cu ulei circa 500-600 gr, sa vina aproape la nivel, acum dupa inca 3000km a scazut iar sub jumatate! Este normal asa, sau sa schimb marca de ulei ? Sarbatori fericite!
     
  2. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Din cate stiu eu 3.0 tdi are consum normal de ulei 1L la 5000km. Cel putin cod ASB al meu conform cartii, al meu nu manaca nimic la 10k cum schimb eu.
     
    Dumitru Ionut Madalin apreciază asta.
  3. Dumitru Ionut Madalin

    Dumitru Ionut Madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    Al meu dupa calcule consuma cam 100 ml la 1000 km, eu zic ca nu e mult, dar tinand cont ca in Germania avea intervalul de schimb la 30000km, cat se completa ? :)
    Deci sper ca asa e motorul, deoarece fum nu scoate, tevile sunt alb dar am zis ca poate am ales un ulei prost.
     
  4. Mihai Alm 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2017
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi a7 3000 tdi din 2012
    Cati litri de ulei intra in motorul cod CDUC de la masina din profil: cumva 6.4 litri ? Multumesc anticipat
     
  5. Dumitru Ionut Madalin

    Dumitru Ionut Madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    Da, cam 6,4 litri intra, pun 6L apoi completez cate putin pana vine la nivel!
    2 bidoane de 4L sa ramana si de completat, momentan am Castrol.
     
  6. Scarface2019 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A7 3.0 BI-TDI 320CP
    Salutare,
    Vreau sa schimb uleiul la masina si nu gasesc nimic mentionat cam ce capacitate are baia de ulei. Unii zic ca intra 6.5 altii 7 litri. Neavand joja fizica sa pot verifica as vrea sa stiu exact. Motorul este 3.0 Bi-Tdi 320 cp.
     
  7. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Toate 3.0 din 2011 în sus au 6,4 litri.
     
  8. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
  9. Podosu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A7 , 3.0 TDI 272PS , 2016.
    Salut,
    La masina mea, Audi A7 an 2016 3.0 TDI, 272 cp (200 kw) unde ar trebui sa intre joja la masina mea exista un dop care l-am pierdut. Nu am stiut la ce serveste si din curiozitate crezând ca e joja am tras de el si l-am pierdut. As dori niște informații reeferitor la codul lui. Temporar am sigilat gaura cu scotch, nestind daca e potrivit. O sa adaug 2 poze. Mulțumesc.
     
  10. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    E mai simplu sa-ti raspunda cineva daca scri si VINul masini.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    I-am dat eu codul aseara dar a fost stearsa postarea.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    audi66 topicurile deschise aiurea sunt sterse direct si fara explicatii. Era asa de greu sa scrie aici ? Era asa de greu sa se ajute singur si sa caute singur ?
    Noi astia care am scris deja pe forum informatiile necesare suntem niste prosti si scriem degeaba ?

    Scopul forumului este ca membrii cei noi de abia inscrisi si nu numai, sa citeasca tot ce este scris (in legatura cu ce cred ei ca ii intereseaza) si doar daca nu este ceva scris atunci sa puna intrebari pentru ca altfel tot ce am scris noi pe forum inseamna ca este scris degeaba si asta denota faptul ca cineva isi bate joc de tine, de mine si de noi toti ceilalti care ne-am pierdut timpul sa alcatuim un puzzle concret si la obiect despre ce ii intereseaza.

    Podosul esti varza si mai esti si recalcitrant. Nu ai habar de capul tau dar stii sa jignesti. In loc sa zici merci ca ti-a fost mutat si facut vizibil mesajul (al doilea) scrii mesaje jignitoarea aiurea si inutile.

    In plus nici macar nu stii sa te ajuti singur asa cum ti-au spus si userii de mai sus. In al doilea rand aveai informatia la cateva click-uri distanta aici pe forum.

    Pana iti raspundea cineva, care are acces la ETKA, cauti aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.

    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi asta ca sa afli singur codul.

    In plus cand mai ceri ceva scrie obligatoriu seria de sasiu, cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Podosu Cumpara 059 115 418 A de la orice magazin de piese auto sau reprezentanta. Costa in jur de 25-30 lei.

    Trece-ti si codul motor in profil, parca CRTD are 200kw/272cai, dar masina banuiesc ca este 2015, nu 2016 cum ai zis tu.

    upload_2020-10-24_11-6-43.png
     
  14. Podosu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A7 , 3.0 TDI 272PS , 2016.
    Mulțumesc mult audi66, ești un domn.
     

Distribuie pagina asta