1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ti-l genereaza VCDS-ul.
     
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut,
    Ma poate lamuri si pe mine cineva: am gasit la un baiat oglinda interioara cu senzor antiorbire, eu nu am. Am citit ca se face la fel ca la A4 B7 la pagina 5. Am citit topicul din A4 B7 dar nu sunt lamurit. A6-le meu are senzor lumina si ploaie, inteleg ca mi-ar trebui doar cablajul ? Unde ajunge cablajul ala ? Nu am gasit asemenea detalii pe aici.
     
  3. Andreidan

    Andreidan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2016
    Locație:
    Spania / Roman - Romania
    Masina:
    Audi a6 4f 2006 3.0 ASB quattro
    Salut
    Cei care au montat led-uri in partea de jos la oglinzi, ati montat originale ? Am gasit sa cumpar la reprezentanta dar aici in Spania costa 60 €uro bucata. Nu prea merita zic eu si vad ca nu gasesc nicaieri cod original. Stie cineva daca pot monta alt model de leduri ? Capacele inca nu le-am cumparat. Merci mult.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Rolul acestor lumini este de a vedea ce este jos, cand cobori din masina, idem pentru atunci cand te urci.

    Sincer iti spun, lampile de fabrica de pe C6 abia lumineaza, daca scapi cheia jos n-o mai gasesti.

    Cumpara 2 kit-uri de pe Aliexpress si monteaza-le ca si OE.
     
  5. Andreidan

    Andreidan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2016
    Locație:
    Spania / Roman - Romania
    Masina:
    Audi a6 4f 2006 3.0 ASB quattro
    Eu acum nu am aceste lumini montate din fabrica, dar vreau sa cumpar capacele care vin cu locul pregatit pentru a monta led-urile. M-am uitat pe aliexpres, am gasit ceva ceva dar sincer nu stiu care s-ar potrivi. Sau sa cumpar si sa tai eu carcasa, ce ma sfatuiti ? Merci mult.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ori iei capace cu gauri si pui lampi OE, ori dai gauri in capacele tale si pui asa ceva.
    Depinde pentru ce le vrei, sa bifezi o optiune in plus pe masina sau utilitate.

    upload_2021-10-3_0-26-37.png
     
  7. Andreidan

    Andreidan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2016
    Locație:
    Spania / Roman - Romania
    Masina:
    Audi a6 4f 2006 3.0 ASB quattro
    Pai decat sa dau 120 €uro pe doua led-uri care nici nu luminaza bine, mai bine montez din astea. Vreau sa le montez pentru ca am vazut cateva masini cu aceasta optiune si mi-au placut.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Noi, nu stiu cum lumineaza. Ca n-a trebuit sa inlocuiesc niciuna din lampi si nici n-am avut vreun C6 nou. :)
    Dar ce vad la masina mea si la alte C6, este o lumina “fade”, care nu ajunge nici macar la partea de jos a portierei, daramite pe asfalt/pamant.

    Cauta pe Aliexpress ceea ce crezi tu ca vei putea monta acolo, optiuni ai cu sutele.
     
  9. Iulian901

    Iulian901 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2019
    Locație:
    Bora
    Masina:
    Audi A6 4f 2.4 Quattro S-line 2006
    Salutări,
    Am căutat pe aici dar n-am găsit ceva pe înțelesul meu: se poate monta direct fără modificări o oglinda (existenta acum la un A6 C6 non facelift) exterioara încălzită, fara rabatare fara lumini pe dedesubt fara nimic, cu una de pe S6 C6 cu semnalizare sau ceva de pe facelift cu tot cu semnalizare in oglinda ? Daca trebuie ceva de modificat ce anume sau măcar daca se găsește ceva aftermarket ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu se poate plug&play, trebuie sa schimbi si calculatoarele de pe ambele usi.

    Pentru ca sa iti functioneze semnalizarea, incalzirea si reglajul iti trebuie alte module in usi.

    Modulule vechi sunt fara Long Coding. Oglinzile si modulele de facelift au Long Coding.

    Poate, reusesti sa faci niste “artificii” cablajului sa functioneze cu modulele actuale, dar poate nu, si nici nu recomand.
     
  11. Catalin29Audi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2018
    Locație:
    Bayern -Germania
    Masina:
    Audi a6 4F . 2004 BLB /2.0 / TDI / 140 CP
    Salutare. De curand cineva mi-a retezat oglinda pe partea soferului. Va trebui sa imi comand alta oglinda.(sau amandoua). Stie careva daca pot monta oglinzi facelift, acelea cu semnalizare, in locul celor vechi? Detin un Audi A6 4f din 2004. Oglinzile sunt electrice dar fara rabatare electrica. La semnalizarea din oglinda facelift vreau sa ma leg cu un fir de la semnalizarea laterala.Ma intereseaza semnalizarea in oglinzi in mod special. Intrebarea mea este daca se potrivesc ca montaj pe usa? Au alt sistem de prindere? Alta forma la flansa de montare?
    Multumesc anticipat.
    Modelul de oglinda din imaginea de jos ma intereseaza.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este ca NU ai citit nimic, despre ce ai intrebat, aici pe forum ?
    Pentru semnalizare in oglinzi NU se trage fir de la semnalizarile laterale ci din, cate stiu eu, calculatorul din usa. Prinderea corpului oglinzii este la fel ca si ce ai tu acum pe masina difera doar forma corpului unde intra geamul oglinzii si implicit geamul oglinzii.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Odata cu oglinzile de facelift sunt necesare si modulele/calculatoarele din usi de facelift.
    Si da, toate optiunile oglinzii sunt comandate de aceste module/calculatoare.
    Nu tragi fire suplimentare dintr-o parte in alta ca dupa 2-3 retrofit-uri sa arate asa.

    upload_2022-3-9_8-9-55.jpeg
     
  14. Catalin29Audi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2018
    Locație:
    Bayern -Germania
    Masina:
    Audi a6 4F . 2004 BLB /2.0 / TDI / 140 CP
    Multumesc pentru raspunsuri. Am citit si deobicei citesc tot inainte sa intreb. Dar nu am fost lamurit 100% de informatii, foarte mult s-a vorbit despre partea electrica a acestor oglinzi, ce pot sa faca si ce nu. Sau mi-a scapat mie ceva. Inainte sa fac comanda de oglinzi am vrut sa ma asigur ca se vor potrivi pe usa fara probleme. Voi cumpara si modulele de pe usi. Toate cele bune va doresc
     

Distribuie pagina asta