1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. gabi_beep

    gabi_beep 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2007
    Salutare,

    Dupa cum spune si titlul, ma gandeam daca a facut cineva aceasta schimbare si sa ne dea mai multe detalii cu ce trebuie adaptat sau daca este chiar plug&play, care sunt modificarile sau adaptarile necesare daca se trece de la o oglinda nerabatabila la una rabatabila electric facelift.

    Ma refer la Audi A6 C6 4F, pana in 2008, daca se pot pune oglinzile aceluiasi model, dar facelift (dupa 2008) si ce adaptari sunt necesare.
    Iar a doua intrebare era daca se poate modifica sistemul de la niste oglinzi nerabatabile la unele rabatabile electric, dar facelift.

    Sper sa ma fi facut inteles :)

    Un an nou fara incidente va doresc !
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Ian 2013
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti trebuie alte calculatoare de usa si oglinzi (pentru ca difera de le cele nerabatabile la cele rabatabile chiar si la modelul tau) + logic, alte oglinzi la care singura chestie de care trebuie sa tii cont se refera la prindera corpului oglinzii de usa si bineinteles codarile necesare.
    Mergi la cineva care are tipul de masina (A6 C6) cu oglinzile care le vrei sau vino la intalniri in Bucuresti pentru ca avem colegi cu A6 C6 facelift care vin la intalniri, ca sa vezi daca prindera pe usa la modelul facelift este identica cu prinderea care o ai tu acum. Restul (calculatoare schimbate, codari, fire, etc. .) se rezolva. Bafta.
     
    Ultima editare: 2 Ian 2013
  3. andrei_r

    andrei_r 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 2.0 170CP (CAHA), 2009
    Un marlan/frustrat/nesimtit mi-a distrus oglinda din stanga in seara asta, dar mi-a distrus-o in asa hal incat doar suportul de pe portiera a mai ramas intreg. Ce ma intereseaza, stiti cumva daca oglinda noua vine completa cu firele care intra in suport? Fiindca firele mai sunt acolo insa daca nu ma insel 1 e rupt asa ca nu cred ca se pune problema lipirii.

    Am dat mail la cateva parcuri de dezmembrari si as vrea sa stiu daca ma intreaba ce sa le cer, in principiu oricum o sa cer oglinda cu totul.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu nu vine cu firele corpul complet de oglinda. Pentru cele cumparate din magazin se livreza doar corpul/corpurile lipsa sau cele comandate. Firele/cabajul se achizitioneza separat. Chiar daca firul este rupt se poate repara si pune un pin nou exact ca la unul original. In Bucuresti sunt colegi care lucreza mai profesionist decat cei de la reprezentanta si ii gasesti in aria de prestari servicii.
    Nici la dzmembrari nu cred ca o sa gasesti sa cumperi si cablajul pentru ca trebuie desfacuta fata de usa, demufate firele si cei de la dezmembrari prefera sa nu se complice si taie firele. Bafta
     
  5. andrei_r

    andrei_r 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 2.0 170CP (CAHA), 2009
    Nasoala treaba atunci, sper sa gasesc ceva cat mai complet.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Iun 2014
  6. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    4F1 858 532N 01C....Mechanism with electric mirrors,
    electric folding and vodom-
    cal control / for races with lamps. illuminated.

    4F1 858 532L 01C...Mechanism with electric mirrors,
    electric folding and vodom-
    cal control / for with memory electrically adjustable mirrors

    Din cate inteleg..cea cu L01C in coada este pt masini cu memorii scaune/oglinzi, la cea cu N01C nu inteleg..ar fi vreo problema daca o montez pe cea pt masini cu memorii? Nu am gasit altceva mai apropiat la dezmembrari..


    @andrei: oglinda completa vine cu o mufa cu fire, numarul lor fiind in functie de oglinda (daca e pliabila, daca are memorie samd). Comanda oglinda completa si e ok.
     
  7. andrei_r

    andrei_r 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 2.0 170CP (CAHA), 2009
    Mersi @RZV, momentan nu sunt in tara, cand ma intorc cred ca o sa comand 4F1 858 532N 01C, sa inteleg ca si tu cauti? Daca da sunt curios ce ai gasit si la ce pret, eu am primit 3 oferte la SH:
    1. 250 eur cu tva
    2. 200 eur fara tva
    3. 150 eur (de la PF, deci fara tva)

    De noua, nu stiu exact care cod, am primit:
    1. 1300 ron completa originala
    2. 1170 ron completa originala, cu sticla facuta pe producator.
     
  8. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Andrei, eu am primit o oferta pt varianta cu L01C in coada, la 150E.
    Oglinda noua, completa, costa cam 2400ron, electrica+pliabila+geam electrocrom. Poate tu ai alta configuratie mai ieftina.
    Daca astea sunt ofertele primite de tine, nu ezita sa iei oglinda la 1170ron.
     
  9. andrei_r

    andrei_r 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 2.0 170CP (CAHA), 2009
    A mea nu e pliabila (sau cel putin nu cred, pp ca ar trebui sa aiba un buton ceva) si nici geam electrocrom nu cred ca are probabil de asta e asa ieftina. A mea e doar electrica si incalzita.
     
  10. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Daca vrei ceva mai ieftin, tinand cont si de faptul ca oglinda e doar electrica si incalzita, poti lua aftermarket. Gasesti completa la 350ron.
     
  11. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Reiau o discuție, ca data trecuta a trecut în planul doi, se începuse imediat de dezbătut altceva.
    Măcar să știu,... la voi, acel LED de sub oglinda, cât de tare luminează ?
    Am văzut la un Passat, lumina la aceeași intensitate ca a celui de sub portiera. E drept, la Passat e bec, dar la mine abia se observa pe portiera o pata de lumina de vreo 10 - 15 cm... si asta noaptea, în bezna garajului.
    Din MMI pot regla intensitatea doar la luminile ambientale, din interior.
    Deci, dacă mașina e parcată undeva mai la întuneric, când o deschid din telecomanda, se aprind proiectoarele și... atât se poate observa. Dacă te uiți sub oglinzi, sau pui mana la 5cm sub ele, poți vedea ca LED-urile merg. :-)
    Ce se poate face ca sa le măresc intensitatea ?
    (ca sa scurtam discutia si sa fie totul cât mai concis, dacă soluția e din VAG, poate imi dați și calea)
    Mulțumesc mult.
     
  12. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
  13. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Daca ai piesele necesare, nu pare a fi o problema de nerezolvat.
     
  14. tuce 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A6, 2.0 tdi, 2006
    Buna ziua, aveti idee cum se demonteaza oglinda retrovizoare centrala. Multumesc de ajutor!
     
  15. Andu014 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2013
    Locație:
    PLOIESTI
    Masina:
    A6,2.0,2011
    Salutare,

    Sunt proaspat posesor de audi A6 C6, 2.0 170cp, multitronic 2011 si as dori sa ma ajutati:

    - cum rabatez oglinzile daca nu am memorie in scaune ? pot achizitiona oglinzi pliabile care sa mearga ?. Am observat ca la unele A6 se pot plia din interior de la butonul de control rotind in jos, eu nu am functia aceasta.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mai 2013
  16. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Legat de rabatarea oglnzilor, ar trebui sa ai 3 pozitii pe acea rotita. Stanga, dreapta, degivrare si in jos (ora 6) functia de pliere.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mai 2013
  17. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    tuce Dai capacul de protectie al cablajului la o parte, scoti cablajul din mufele aferente (cel de la senzorul de ploaie si cel de la senzorul de lumina) apoi rasucesti de oglinda cu totul spre stanga, in jurul axei perpendiculare pe parbriz.
    Practic sunt 3 cleme care trebuie sa ”scape” din suport.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mai 2013
  18. tuce 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A6, 2.0 tdi, 2006
    Multumesc de ajutor! De capacul de pritectie trebuie tras, are cleme ceva?
     
  19. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Da are doua cleme care se mufeaza in carcasa oglinzii si inca doua catre partea din spate a capacului, trage usor de el cu miscari stanga dreapta si apleaca-l de partea dinspre parbriz.
     
  20. Piciu33

    Piciu33 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2012
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI Quattro,224hp, BMK, 2005
    Salutare,daca am memorie la scaun pot face oglinzile sa se plieze la inchiderea masinii ?
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mai 2013

Distribuie pagina asta