1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Momentan astept un raspuns de la un alt coleg de forum privitor la chestia asta. Se doreste a fi ceva dependent de temperatura exterioara, pentru a nu crea probleme pe timpul iernii.
     
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Piciu, ti-as recomanda sa eviti plierea permanenta a oglinzilor..mie au incercat sa imi fure oglinda (geam) si oglinda fiind pliata au reusit sa o rupa. Poate in Galati e mai civilizat din punctul asta de vedere, in Bucuresti eu pliez oglinzile de 2-3 ori pe luna, mai mult pentru protectia mecanismului de pliere.
     
  3. Andu014 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2013
    Locație:
    PLOIESTI
    Masina:
    A6,2.0,2011
    oglinzi pliabile

    radu20 din pacate nu am cea dea 4 a pozitie(ora 6),pot face ceva in privinta asta(sa cumpar unele noi la cu functia asta?)
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mai 2013
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa ai oglinzi rabatabile iti trebuie alt calculator pentru oglinzi (daca calculatoarele tale din usi nu suporta functia de rabatare), alte oglinzi care au motorase integrate pentru rabatare/pliere, refacut cablajul, etc. Lucrurile nu sunt simple dar nu imposibile. Bafta
     
  5. Piciu33

    Piciu33 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2012
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI Quattro,224hp, BMK, 2005
    B-490_RZV ai dreptate dar la mine nu e problema cu furatul,doar cu nevasta vecinului care cand deschide usa direct in oglinda mea,si as vrea daca se poate activa vreo functie ceva sa nu mai stau tot timpul sa le pliez cand vin acasa.
     
  6. Piciu33

    Piciu33 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2012
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI Quattro,224hp, BMK, 2005
    deci se poate sau nu?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai tot ce am scris eu la mesajul #42, implicit acum poti plia oginzile din masina (butonul de reglare oglinzi este prevazut cu aceasta functie) poti incerca. Trebuie sa mergi la cineva care are VAS sau VCDS/VAG-COM original si sa incerci din codari ca sa vezi daca se poate. Bafta
     
  8. Piciu33

    Piciu33 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2012
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI Quattro,224hp, BMK, 2005
    deci oglinzile le pot plia din buton,am memorie in scaune si am vag com original,problema este ca nu stiu unde sa umblu,un sfat ceva?Va multumesc
     
  9. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    Stie cineva daca trebuie vreo codare speciala pentru luminile de sub oglinzi?
    Am montat led-urile, am tras cablurile , am conectat in pin-ul 1 si conectat in pinul 6 ( masa) si nu vor sa se aprinda sub nici o forma, desi am facut codarile pe calculatoarele de pe usi ... ( 42 si 52) mai stiti si altceva?
     
  10. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    luminile sub oglinzi daca nu ma gresesc fac parte din optiunea comming/living home, ei bine daca tu ai instalat totul si ai activat pune comutatorul de lumini pe AUTO si asteata diseara pe intuneric cand incui/descui sa vezi daca merg.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu trebuie sa stea cu butonul pe Auto. Daca are functia CH/LH becurile de la oglinzi se aprind odata cu cele de la CH/LH adica atunci cand nu este lumina naturala (este scazuta luminozitatea naturala). Repet, nu este un criteriu obligatoriu sa ai pus (sa fie comutat) pe Auto butonul de lumini. Bafta
     
  12. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Vreau și eu sa măresc intensitatea LED-urilor de sub oglinzi, ca sa specific mai bine locația. Știu că am mai intrebat, dar încă nu am primit pana acum un răspuns. Macar sa spună cine stie ca nu se poate si gata, imi vad de treaba. :) E frustranta treaba, pot spune acum ca nu am lumini la oglinzi. Nu înțeleg de ce luminează așa slab, la ce- ar folosi?
    Acum, abia fac pe portiera o pată luminoasa cât palma, abia vizibila și aia.
    Merci.
     
    Ultima editare: 12 Mai 2013
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    sa-ti zic adevarul la mine face ceva lumina pe pamant langa portiera, as zice ca noaptea se vede chiar bine, normal ca sa fac o poza si sa o incarc aici mare treaba nu se va vedea, trebuie de vazut cu ochii tai.

    singura solutie dupa parerea mea ar fi sa le demontezi si sa schimbi led-le care sunt de diametrul de 3mm sa le schimbi cu alea de 5mm, adica de cele normale ca marime.

    eu am facut aceasta operatiune la luminile sub ornamentele de pe portiere , din prima nu se vedea MAI nimic, dupa schimbare se vede lumina destul de puternic
     
  14. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    stiam de faz cu CH/LH dar dintr-un motiv sau altu tot nu vor sa se aprinda, mai e vreo codare care trebuie facuta pe langa cele de la calculatoarele de usa?
     
  15. giurgeaflorin

    giurgeaflorin 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2012
    Locație:
    tecuci/italia
    Masina:
    fiat doblo 1.6 m jet 2011
    GABRIEL,daca nu gresesc,se poate regla intensitatea din MMI,vezi sa nu fie dat la minim pt ca fac parte din pachetul lumini si au reglaj.Din cate stiu eu,ledurile se ard si gata,nu are cum sa le scada intensitatea prin imbatranire.bafta.
     
  16. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Phii, la naiba...
    O sa mai caut prin MMI, desi, din ce-am văzut eu acolo când am mai căutat, doar la durata de funcționare a FH pot modifica.
    Poate totuși e ceva pe acolo, cu o denumire mai ciudata și eu nu mi-am dat seama.
    N-am mai fost la ea masina de 2 săptămâni, am și uitat cum arata, cu atât mai puțin ce e prin MMI. :) Din meniul ascuns nu cred ca poate fi.
    Cert este, din ce tine eu minte parca, inițial luminau tare.
    Am crezut inițial ca din cauza activarii FH le-au scăzut intensitatea, pentru ca era pe 0 sec.
    Interesanta treaba cu schimbatul ledurilor, cu unele mai mari.
    Auras, dacă le știi vreun cod sau dacă poți sa-mi explici cum arata, ca sa le caut, ar fi extraordinar.
    Merci mult.
     
  17. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    pai este vorba de led -ri normale
     
  18. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    E OK, am un electronist care sigur are sau poate face rapid rost de asa ceva deci, o rezolv cât de curând.
     
  19. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    vezi ca ele sunt lipite intr-o carcasa mica o sa fie cam complicat sa le scoti...
     
  20. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Îmi închipui eu.
    La mașina asta, mai toate sunt puse....cu cap, sa nu mai umble nimeni.
    Deja, din ce am văzut până acum, dacă o sa apară o mașină căreia trebuie sa-i dai jos motorul ca sa schimbi un bec/Led din far, nu m-ar mira.
    O sa intreb despre etapele demontarii un băiat de la service -ul dealer-ului. Sper sa știe.
     

Distribuie pagina asta