1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi la A4 B7 - rabatabile electric / incalzite / electrocrom - lumini in oglinzi

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de RadOne, 10 Iul 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Horkanon Siguranta de mai sus din poza lui @Cristi are diametrul exterior de 30 mm, vezi detalii in poza atasata. Daca te ajuta, are cod N 903 350 04 si costa in jur de 5 ron la reprezentanta.

    Eu zic sa iei o fasie de tabla (inox sau otel zincat) si cu un Dremel si un patent cu cioc subtire o faci identica cu originalul.

    Dai o cautare pe Google dupa "internal tooth washer" dar, ce cauti tu, ai sanse 1% sa gasesti, restul sunt de bricolat (evident, tot cu un Dremel).

    upload_2020-2-5_1-4-4.png
     
  2. Horkanon 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    exeo ST
    Va multumesc pentru raspunsuri. Astea pentru fixare mocheta (cele ce sunt pe panoul de foc) sunt destul de subtiri. Mie imi trebuie sa tina tensionat arcul care tine oglinda. Iin fine, o sa incerc cu prima recomandare a lui Cristi.
     
  3. Horkanon 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    exeo ST
    Rezolvat. Am facut o piesa la strung prin care am trecut o spita de roata de bicicleta.
     
  4. MariusDVE 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2021
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI BRB 2006 stage 1
    E cam asa:

    Toate au standard 5 fire - 3 reglare, 2 incalzire. Respectiv alb, alb-maro si rosu / 2 negru.

    Cele cu electrocrom au in plus 2 fire -negru-verde si negru-gri.

    Cele cu rabatare au in plus 4 fire:
    Roz, albastru, galben si mov. Primele 2 sunt de la rabatarea electrica propriu-zisa, celelalte sunt de la semnalul de la switch-ul de pozitie a partii rabatabile.
    (Cel mov se leaga cu unul din firele de incalzire, la pozitia 6 din mufa oglinzii).

    Cele cu memorii au in plus 4 fire:
    Rosu albastru, gri alb, gri galben si alb galben.
    Aici, mufa este verde-albastra cu o dunga gri, difera si motorasul de reglat sticla oglinzii.

    In concluzie, combinatiile ce le-am vazut eu sunt:

    5 fire (cele mai chele, basic)

    7 fire (basic + electrocrom)

    11 fire (10 la mufa, vezi firul mov) fire (basic + electrocrom + rabatare)

    15 fire (basic + electrocrom + rabatare + memorii).
     
    Poleuca apreciază asta.
  5. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salutare,

    Recent am observat ca oglinda soferului se rabateaza din buton cu dificultate (pare sarita de la punct): da in nas si reia miscarea insa intotdeauna pare ca vrea sa se miste mai mult decat cursa ei normala.

    Acum oglinda se poate misca cu mana fara probleme, adica motorasul nu mai opune rezistenta ca inainte. Asta in ciuda faptului ca functia de rabatare o face, "cu chiu cu vai" cum se spune.

    Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
    Rezolv ceva daca desfac sticla si capacul oglinzii ? Pot face eventual vreun Basic Settings cu VCDS-ul ?

    Multumesc anticipat.
     
  6. MariusDVE 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2021
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI BRB 2006 stage 1
    @remix aici pare a fi o problema mecanica, toata ziua. Din VCDS nu prea ai ce sa faci, pentru ca modulele de usi fata, care raspund de oglinzi, sunt cam ROM (read only). Desfa oglinda: scoate sticla, scoate capacul negru de dedesubt, scoate capacul mare; apoi scoti saiba de siguranta de pe arc si ai oglinda desfacuta. Numai asa poti sa vezi ce e de fapt inauntru.
     
    remix apreciază asta.
  7. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Multumesc mult pentru sfat! Am sa incerc varianta asta. :hi:
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cod mufa pentru oglinda exterioara electrocromatica = heliomata la Audi A4 B7 (se potriveste si la A4 B6).

    Mufa oglinda electrocrom A4 B7.jpg Mufa oglinda electrocrom Audi A4 B7.jpg
     
    AlexPTB apreciază asta.
  9. Silviu92 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6 ALZ 2001/ A4 B7 1.8T BFB 2006
    Îmi poate spune cineva daca după montarea oglinzilor cu rabatare electrica ce anume trebuie codat cu VCDS ?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scris pe forum dar NU ai citit nimic din pacate. Daca NU ai schimbat si calculatoarele din usi (cele care stiu si rabatare electrica) si nu ai montat si butonul la partea soferului (cel cu indicator pentru rabatare = inchidere / deschidere oglinzi) degeaba ai montat oglinzi cu rabatare electrica.
    La Audi A4 B7 NU ai ce sa codezi pentru oglinzi cu rabatare electrica pentru ca NU ai Long Coding. S-a mai scris asta pe forum chiar in acest topic.

    Inca ceva: de ce ai scris in acest topic dedcat Audi A4 B7 cand tu la profil ai alta marca de Audi. De ce nu mentionezi cand scrii mesaje in mod obligatoriu despre ce marca de Audi vorbesti ?

    Pe cale de consecinta: te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  11. Silviu92 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6 ALZ 2001/ A4 B7 1.8T BFB 2006
    Salut, am citit pe forum nu am găsit nimic concret, poate nu am citit eu unde trebuia,am scris oglinzi rabatabile electric la modul general,știu ca trebuie și modulele cu codul E sau Q dacă nu ma înșel, plus butonul cu funcția de rabatare.Cat despre modelul mașinii, am uitat sa completez,îmi cer scuze!
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Pentru retrofit la oglinzi rabatabile electric, la Audi A4 B6 si B7 ai nevoie de:

    - oglinzile cu rabatare electrica

    - modulele din usile fata ( fara litera la final sau cu una din urmatoarele litere: E, F, G ) - de exemplu, cod xx 802 sau xx 802 E sau xx 802 F sau xx 802 G

    - butonul de reglare oglinzi cu functia pentru rabatare

    Nu trebuie sa codezi nimic, ai doar munca "fizica" de facut.

    Cel care ti le-a dat ar fi trebuit sa stie ce sa iti dea, asa-i cand nu sti ce vinzi sau nu sti ce sa ceri.
     
  13. Silviu92 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6 ALZ 2001/ A4 B7 1.8T BFB 2006
    Știu ce am nevoie, dar nu stiam dacă mai trebuie codat ceva.Nu am cumpărat nimic deocamdata.
    Încă ceva voiam sa va întreb: a montat cineva lumini în partea de jos a oglinzilor, ma interesează de unde le putem alimenta, sa se aprindă la închiderea/deschiderea mașinii?
     
  14. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Din putina informatie pe care o stiu, e de inteles ca e de munca pentru a face puddle light functionala, cum trebuie, pe platforma asta. E cineva pe forum care a reusit treaba asta, @ovidiutm
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste aici: https://www.clubaudi.ro/threads/audi-a4-1-9-tdi-quattro-avf-131-cp.40657/page-9#post-595586

    Ti-am mai spus: ai toate informatiile aici pe forum la un click distanta, daca stii sa cauti si NU trebuie sa intrebi nimic.
    Citeste mesajul din link-ul mentionat si citeste integral acel topic si toate topicurile, din aria masina mea, referitoare la Audi A4 B7 si B6.

    In plus aceasta functie adica aprinderea luminilor sub oglinzi (puddle light) NU are nicio legatura cu acest topic ci cu topicul, din aria asta, unde se discuta despre functia Coming Home - Leaving home = CH /LH pentru ca functia aia aprinde si coordoneaza luminile din oglinzi, asa ca mai departe citesti si daca nu intelegi ce ai de facut, intrebi in topicul dedicat si nu aici. Bafta
     
  16. Silviu92 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6 ALZ 2001/ A4 B7 1.8T BFB 2006
    Am inteles, mulțumesc!
     

Distribuie pagina asta