1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la A4 B5 - inlocuire - reparatie - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de asterx, 6 Mar 2008.

  1. Daniel@Cristea 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4B5, ADP,1996
    Salut baieti,eu am oglinda dreapta mare si am cautat dar nu am gasit pe original sticla pt oglinda dreapta, dar, tot aici pe forum la sfatul unuia din baieti am cumparat oglinzile de Octavia 1 si se potrivesc perfect, incalzirea lor nu functiona asa ca in mufa din interior in usa am mai tras 2 cabluri pe care le.am trecut printr.o siguranta (libera) cu comanda din butonul de dezaburire luneta care are un pin liber exact pt incalzirea oglinzilor. Bafta multa!
     
  2. Bogdan.audia4b5 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2016
    Locație:
    Bolintin
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 1999
    Salutare,
    Am un Audi A4 b5 Facelift din 2000 , motor 1.6 benzina si după doi ani de cand o am incep sa mai apara unele problema. Am observat ca nu se mai dezghețată oglinzile. Este a 3-a iarna cu masina si pana acum au functionat perfect, se dezabureau imediat, dar acum au încetat sa-si mai facă treaba. Mi se pare cam ciudat ca nu mai functioneaza ambele. Sa fie o siguranța sau ceva, sa fie vreun contact imperfect ? Stiu ca oglinzile de dezaburesc cand sunt mai putin de 5 grade Celsius.
     
  3. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Ai suficientă informație în topicul acesta. Poți să începi cu siguranțele, verificarea rezistențelor din oglinzi, verificarea prezenței tensiunii în mufă etc.
     
  4. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Salutare ,

    a mai incercat cineva sa monteze pe A4 B5 oglinzi rabatabile electric ? Am comandat un set de oglinzi si urmeaza sa le montez pe masina. Din ce am studiat pe internet am nevoie si de un releu 361 pentru comanda motoarelor pentru rabatare. Orice sfaturi/scheme electrice de montaj sunt bine venite :)
    Imediat ce adun toate informatiile necesare montajului o sa fac un tutorial privind acest retrofit pe A4 B5
     
  5. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Eu am rabatare electrica de fabrica. Daca ai nevoie de ceva(o idee) ma anunti
     
  6. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Ok, multumesc....dupa ce adun toate componentele necesare transplantului o sa ma apuc de treaba in timpul liber :)
     
  7. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Salut! Astazi mi-am montat incalzire in oglinzi dar la acționarea butonului de luneta oglinzile intr-un minut se încălzesc foarte tare...ard daca pun mana pe ele (nu cred ca e normal)
    Mai jos explic cum am procedat si sa imi spuneti va rog daca am gresit cu ceva pt ca nu vreau sa iau doamne fereste foc...
    Masina este Audi A4 B5 1.9tdi 90cp 66kw 90cp cod motor 1z anul 1996

    Deci :

    1. Am fost la dezmembrari si am cumparat butonul de dezaburire luneta care are pinul 3 pentru dezaburire oglinzi (al meu nu avea pin la 3 ...am folosit schema de pe autodata)

    https://ibb.co/k208fw

    https://ibb.co/jWHX7b

    2. Am tras fire de 1.5 grosime de la fiecare oglinda pana la buton pt + si un fir la masa...

    Conform schemei de pe autodata nu trebuia nicio siguranta sau altceva pe firul de la buton la oglinzi...
    Intrebarea mea ar fi ..trebuia sa schimb si ceva releu sau releu e butonul in sine ca si cel de la avarii? Si totusi de ce ard asa tare oglinzile ..e normal?

    Va multumesc foarte mult :)
     
  8. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Pune si schema din autodata sau elsa, de preferat.
    Oglinzile le-ai legat in paralel sau in serie pe pinul 3 al butonului?
    Verifica cu multimetru rezistenta din oglinzi, eventual compara cu una care merge bine. Daca oglinzile sunt AM si rezistenta are o valoare mai mica, atunci creste curentul si se incalzesc excesiv.
     
  9. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Doar originale.
     
  11. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Si de unde iau originale ca am intrebat la piese auto si nu au ...
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De la reprezentanta sau un magazin serios de piese auto nu o mizerie de magazin de la "coltul blocului". Intrebi la Augsburg, Intercars, Materom, Autototal, AutoNet, Unix si le spui ca vrei piesa originala nu altceva.
     
  13. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Ok ms frumos :) dar in rest nu trebuia sa pun ceva pe fire nu? Ca in schema nu arata... ca macar sa stiu ca sticla e vinovata ...cumpar si ma scap
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se pune nimic pe fire. Am impresia ca iti cam prinzi urechile. :) Vorbeste cu OvidiuTm (stie pe de rost modelul tau de masina) sa te ajute el la ce vrei sa faci ca tie vad ca iti da cu virgula. :)
     
    coco_catalin apreciază asta.
  15. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Prefer sa fac eu decat sa mai merg la Ovidiu... pana la urma acest forum e sa ne ajutam si din cate observi ca am explicat am facut totul conform schemei si ce ar putea face Ovidiu mai mult de atat, sa imi puna alta sticla?

    Multumesc frumos tie si lui paul14 pt informatii o sa caut un cod original de sticla sper sa gasesc
     
  16. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Rezistenta se verifica cu ohmetrul, respectiv multimetrul.

    Uite aici codul si mai apoi echivalentul. Vezi care corespunde pentru stanga, cea care iti arata ca e pentru dreapta nu baga in seama, eu avand oglinda mare si pe dreapta.

    La reprezentanta nu stiu daca gasesti, eu am vrut sa repar masina la ei cand am avut accidentul si raspunsul a fost ca nu mai pot asigura piese OEM pentru masini mai vechi de 2000. Daca au fost nesimtiti e altceva...
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Au fost nesimtiti si erau obligati sa-ti repare masina. Scandalul asta l-am avut si eu in Bucuresti cu un Audi mai vechi (peste 20 ani vechime) si am rezolvat-o scurt si imediat dupa ceva amenintari. Dar asta este alta discutie.
     
    paul14 apreciază asta.
  18. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    S.a rezolvat problema multumesc mult pt ajutor

    Am fost si am cumparat sticla mai scumpa (nu avea originala) si acum se încălzește normal e calda :)

    Multumesc mult
     
  19. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Buna seara , acum 15 minute am ramas fara oglinda de la sofer , cuiva i-a placut tare mult de s-a lipit de ea si dus a fost. Un cod daca se poate , va multumesc !!
    WAUZZZ8DZ1A080864
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E prea veche masina ta sa filtreze ETKA dupa VIN.
     

Distribuie pagina asta