1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai fost norocos. Bravo:thumbs-up:
     
    Poleuca apreciază asta.
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Am intalnit A4 B8.5 care aveau cablat din conectorii stalpilor A pana la oglinzi, dar nu exista cablajul de la oglinda interioara, pana in stalpii A si masini care nu aveau cablat deloc intre stalpii A si oglinzi ... defapt nu exista deloc cablajul pentru electrocrom intre oglinda centrala si cele exterioare. La fel, am intalnit masini care aveau cablajul complet de la oglinda centrala pana la oglinzile exterioare (sticle), asa cum a avut noroc colegul nostru, dar nu aveau sticlele cu electrocrom.
     
    Poleuca apreciază asta.
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu am avut la B8 din oglinda interioara pana in stalpii usilor. Atat. Le-au facut cred in functie de cat aveau firele de lungi la fiecare masina :)
     
    Poleuca și paulkf apreciază asta.
  4. Butuc Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2020
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI
    Salutare,
    Legat de oglinzile pliabile electric cele de A4 B8 Allroad se potrivesc pe A4 B8 ? Am gasit un kit complet la un pret rezonabil dar nu stiu daca se potrivesc. Multumesc
     
  5. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Asta se intampla pentru ca AUDI au cabluri "standard' pentru anumite pachete , chiar daca folosesc, chiar daca nu folosesc! SUnt zeci de modele diferite de A4 cu diferite optiuni , dar setul de cabluri de interior sunt doar cateva !
    Oglinzile de A4 8K1....40 9AJ au toate cablurile , desi pe masina pe care sunt existente, poate nu au sticlele heliomate in optiunea [pachet-ul cumparat] , sau poate nu au Side assist=ul ! asta face uneori retrofit-ul mai usor pentru cei care fac :), deci nu este un lucru rau !
    firele de incalzire spre exeplu sunt pe TOATE bratele de oglinzi, pentru ca nu sunt fire separate in mufa cu 6, 8, 10, 14 pini . Masina mea nu avea spre exemplu ca optiune incalzire in oglinzi.

    @Butuc Marius , se potrivesc, daca A4 B8-ul tau este un VFL ! Sunt aceleasi brate !
     
    DeViAnS apreciază asta.
  6. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Salut,
    As vrea sa adaug partea de memorie la oglinzi. Ma puteti ajuta va rog cu schema electrica pentru oglinzi cu memorie, pentru a putea trage firele lipsa ca sa fac functionala si aceasta optiune ? Va multumesc
     
    adry_s91 apreciază asta.
  7. fainarualex2018

    fainarualex2018 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    2014 Audi A4 B8.5 S-Line, CJCB 2.0 TDI 136CP , Multitronic(NYM)
    Va rog un cod OE pentru oglinda/sticla exterioara ambele parti, cu incalzire, fara dimming pentru un Audi A4 B8.5 an 2013 Berlina WAUZZZ8K3EN011511, daca se poate. Va multumesc.
     
  8. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    fainarualex2018
    Ai codurile in poza de mai jos.
    Pretul este de 86 €uro stanga si 64 €uro dreapta.
     
  9. fainarualex2018

    fainarualex2018 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    2014 Audi A4 B8.5 S-Line, CJCB 2.0 TDI 136CP , Multitronic(NYM)
  10. Gabi13

    Gabi13 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b8 2009, CAGA cutie de viteze automata
    Cum ai scos siguranta aceea ?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Referitor la intrebarea de mai sus, citeste acest topic integral: https://www.clubaudi.ro/threads/ogl...robleme-cauze-si-rezolvari.58154/#post-866806 pentru ca sa vezi cum scoti siguranta si cum demontezi o oglinda iar data viitoare nu mai pune intrebari care au deja raspuns pe forum.
    Tu ai obligatia sa citesti absolut toate topicurile legate de subiectul care te intereseaza deoarece nu ne repetam aiurea si inutil si scriem aiurea si inutil pentru ca voi nu vreti sa cititi si / sau sa cautati informatia deja existenta. Acum fac o exceptie si nu iti sterg mesajul.
     
    smurff apreciază asta.
  12. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Salut și Hristos a înviat,
    La cum sunt pozitionate firele (poza atasata) in mufa de la oglinda interioară, îmi poate spune cineva dacă exista instalația de oglinzi heliomate trasa pana in stâlpi ?
    Mulțumesc frumos.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca nu ai oglinzi heliomate montate din fabrica, de obicei, nu este trasa instalatia dar poate ai noroc si este deja cablata.
     
    smurff apreciază asta.
  14. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Din ce am citit in întreg topic-ul pinii trebuie trași din mufa de la oglinda interioara de la pozițiile 4 și 5 pentru oglinzile heliomate, iar la mine sunt ocupati, fiind liber doar portul 7 (știe cineva pentru ce este acesta ?).
    Intr-o postare anterioară, @nucugheri spunea ca la fosta mașina B8, a găsit instalația trasa de la oglinda pana in stâlpi și ma gândeam ca cei care s-au mai întâlnit cu asemenea situații ma pot ajuta cu o părere, deoarece nu am cum sa modific instalația in acest caz.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, in mufa tata a oglinzii interioare trebuie sa ai fire in pinii 4 si 5, de culoare violet/alb respectiv violet.
    Tu faci cablaj din mufa mama inspre calculatoarele de usa / oglinzile exterioare.
     
    Ultima editare: 6 Mai 2021
  16. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Eu am porturile 4 și 5 din mufa mama ocupate, lucru ce se vede in foto atașate, ceea ce ma face sa cred ca am instalația trasa pana in stâlpi și ar ma trebui făcută din stâlpi pana in calculatoarele de usa.
    Mulțumesc frumos.
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atunci ai nevoie de instalatia din stalpi in calc de usi si de acolo inapoi in oglinzi.
    Vei avea nevoie de 4 pini modelul din poza pentru mufele din usi, cel putin de astia am avut eu nevoie
     
  18. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Mulțumesc frumos.
    Îmi era teama sa nu trebuiască alta oglinda cu mai mulți pini, eu nu am decât 8, din care liber este doar 7.
    O zi minunata.
     
  19. CosminC1

    CosminC1 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2021
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 CAGA 2010
    Salutări,

    Pe masina pot monta oglinda cod 8R0857511B ? Cred ca e cea care are si compas. Masina are si senzor de ploaie/lumina.

    Oglinda dorita

    tZbzhpYr_FB_IMG_1620893279395.jpg

    Ce am pe mașină:

    Gd9TtWrA_IMG_20210513_1049131.jpg TZyxWc43_IMG_20210513_1049062.jpg wCslBpMB_IMG_20210513_1048473.jpg
     
  20. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Ma poate ajuta cineva cu o informatie ? Doresc sa montez oglinzi cu rabatare pe masina aceasta neavand din fabrică. Am cumparat module, buton, holograma si urmeaza manerul. Mai intai o sa incerc sa dau gaura in al meu sa vedem cum iese. Am gasit niste oglinzi cu rabatare, zice vanzatorul, doar ca oglinzile lui au tot 6 fire ca ale mele care sunt fara rabatare. Este posibil să fie ale lui cu rabatare ? Cate fire au oglinzile cu incalzire si rabatare ?
     

Distribuie pagina asta