1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Omologare - Jante si Anvelope pentru Audi

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de dorutzu, 9 Sep 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    @Cata_ADC
    In mod normal orice masina este insotita de faimosul certificat COC (Certificate of Conformity) emis de producator, unde sunt trecute toate detaliile tehnice din certificatul de omologare al masinii necesare la inmatriculare. Acolo sunt mentionate toate tipurile de anvelope pentru care producatorul a obtinut omologarea de tip a autoturismului respectiv. Intrucat exista posibilitatea ca producatorul sa fi omologat un numar relativ mare de tipuri de anvelope, s-a luat decizia ca in Cartea de Identitate si respectiv Certificatul de Inmatriculare (Talonul) sa se mentioneze numai anvelopele care se livreaza serie pe masina. Daca avem pe masina alte anvelope, care nu sunt mentionate in talon dar apar in COC, nu ar trebui sa fie nici o problema, deoarece conform acestuia ele se regasesc in omologarea de tip. Cel putin in tarile civilizate (D; A; B; NL; F; ES; I etc.) cu siguranta nu e nici o problema. In Romania, cred ca nici politaii nu stiu legea si ei se iau numai dupa ce scrie in talon, ceea ce nu e corect. Masina avand omologare de tip, toate accesoriile continute in respectiva omologare (deci si alte tipuri de anvelope) sunt perfect legale. Asa ca daca va opreste cineva si va reproseaza ca nu aveti trecute in taloane anvelopele respective, spuneti-i sa se intereseze la RAR sa vada ca sunt perfect legale.

    Iar COC se obtine GRATUIT de la orice reprezentanta, indiferent cat de vechi e modelul respectiv.

    Daca insa aveti omologare individuala, trebuie sa umblati cu hartia respectiva de la RAR in permanenta in talon, si sa aveti grija ca cei de la RAR sa treaca in ea toate tipurile de anvelope omologate de producator (din nou pe baza COC cu care ar fi de preferat sa va prezentati la RAR pentru omologare).
     
  2. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Anvelope 235/45/17 trecute in Cartea de identitate si talon

    Am pe masina jenti model S-line pe care le vedeti in poza si anvelope 235/45/17 ... beleaua este ca in carte si talon am un singur model de anvelope, respectiv 205/55/16 si luni trebuie sa merg la RAR ...
    Din cate stiu jentile sant originale AUDI ... deci ar trebui sa existe in calculatorul celor de la RAR si aceste dimensiuni de anvelope ...
    Are cineva aceasta dimensiune de anvelope trecute in carte si talon ?
    Imi pot trece cei de la RAR aceasta dimensiune in carte si apoi sa le treaca in talon ... sa n-am probleme cu gaborii ?
     
  3. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Nasoala treaba ... daca pe Carte nu-s trecute poti sa-ti iei adio de la anvelopele astea ... si eu pe talon am exact aceleasi dimensiuni ca ale tale.
    Pentru a trece alte dimensiuni ale anvelopelor trebuie ca acestea sa fie trecute in cartea de identitate masinii si apoi in talon; in cartea masinii se pot trece ori de pe cartea tehnica a masinii ori ... de pe "brieful" din Germania.
    Cu gumele astea n-ai nici o sansa sa treci de RAR. Sorry:(
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @RALLYMAN
    Te sfatuiesc sa treci pe la RAR inainte si sa te alinieze in pas cu legea. Succes :icon_thumright:
     
  5. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Incerc maine sa iau hartia de la Cardinal Motors si sa o duc la RAR deoarece si mie imi place sa fiu cu toate in regula.
     
  6. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Fratilor, nici in Germania nu se mai trec in Brieful nou si in talon toate marimile de jante si/sau anvelope. Se trece doar o marime, aia cu care vine echipata masina serie din fabrica. Toate celelalte tipuri omologate sunt mentionate in COC (Certificate Of Conformity) emis de catre producator si pe baza caruia se elibereaza Brieful.

    Deci atata vreme cat producatorul are omologate mai multe tipuri/marimi de jante/anvelope, iar in talon de ex. nu este loc decat pentru o marime, nu vad de ce ar fi probleme daca ai pe masina alta dimensiune din lista celor omologate. Organul de control (RAR, politie etc.) poate verifica la producator daca jantele/anvelopele sunt omologate sau nu.
     
  7. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Teoretic asa este ... dar daca dai peste Pacala care are el chef sa te stoarca putin iti strica toata ziua ... iti ridica talonul ... alergi apoi dupa el de-ti vine rau si chiar daca iti da dreptate pina la urma timpul si deranjul tau cine-l plateste ?
    Si asta numai din cauza ca RAR-ul este stat in stat ... si oamenii de acolo se ofusca foarte repede ... trebuie sa umbli cu ei ca si cu oul ... :blahblah1:
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact,sti vorba aia la noi se uita drept ca (precum) calul.
    Iti ridica talonul si umblii dupa el,asa cum ai spus si tu RAR apartine de stat.
    Nu avem ce face trebuie sa le lasi si lor de-o ciorba ,doua cu toate ca Audi a testat toate astea
     
  9. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Problema a fost rezolvata. Am scos de la reprezentanta lista tuturor dotarilor cu care a iesit masina din fabrica, iar printre acestea erau si anvelopele de vara 235/45 ZR 17 93Y si de iarna 205/55 ZR 16.
    Mers la RAR astazi (pentru schimbare de propietar) si inscris in carte si anvelopele de vara in baza listei pe care am luat-o cu semnatura si stampila.
    Dimensiunile anvelopele sant scrise si pe clapa care acopera busonul de combustibil pe interior.

    Ca si costuri nu a costat nimic. Eu am fost de fapt la RAR pentru formalitatile de schimbare de proprietar iar treaba cu anvelopele a fost explicata celui de la RAR drept o scapare a celui care a intocmit cartea de identitate la intrarea masinii in tara. Dealtfel asta se intampla in noiembrie 2005 si masina era echipata cu jantele si anvelopele de iarna.
     
  10. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    Salut

    Am si eu o intrebare,
    Am avut montate pe masina urmatoarele dimensiuni 225/55/16 si acum am primit gratis 4 buc pe urmatoarele dim 205/55/16 cauciucuri de iarna,am inteles ca sunt ok pentru iarna,dar nu mai am asa stabilitate in curbe cum aveam cu celelalte,vreau sa va intreb,ce naiba trec astia la RAR,ce vad sau ce exista in acte??? ca in talon am trecute 225/55 r16 99 y,s-au sa vb cu cineva sa-mi dea imprumut pe R17 s-au R18.

    Va multumesc,

    Cristian Popescu
     
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ce scrie in talon e lege! Clar se va lega nenea militianul de ele (poate doar in germania sau alte tari) ca la noi nu ii opresc decat pe saracii oameni cu Dacii...
    Oricum linistit iti poti pune ce vrei tu atata timp cat sunt agreate de catre producator ;)
    P.S. mai pot aparea probleme doar la inspectia tehnica periodica,daca inspectorul este prea corect si verifica rotile,eu unul verific doar starea anvelopelor
     
  12. 4Rings

    4Rings 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Coupe Quattro 85 20V turbo
    Problema mea este ca in talonul mashinii mele sunt trecute 175 70 13.... eeee ce parere aveti despre astea? sunt curios la coupeurile astea vechi ce roti sunt omologate? Cum sa merg pe strada cu mashina cu cauciucuri pe 13? degeaba incerci sa explici lu nenea militianu.
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @4Rings tu sigur trebuie sa treci pe la Rar sa obtii o omologare pt un 17' cel putin sa nu zic 18' :whip:
    :salute:
     
  14. wowo

    wowo 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    wonder land
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI quattro
    Si eu mi-am omolgat jantele, jante de Audi RS 4 pe 18 225/40 astea sunt gumele. Pretul la RARA nu il mai stiu exact cat a fost 100, 200 lei, nu mai stiu.
     
  15. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Salut.
    De curand mi-am luat si eu un set de jante pe 17".
    In vointa mea de a trece noua dimensiune in carte si certificat am procedat la a face o cerere la porsche romania pentru o fisa in care sa imi dea tipo-dimensiunile anvelopelor si jantelor aprobate de producator pentru acest tip de masina.
    In timp ce asteptam un rspuns oficial am mers sa imi iau niste anvelope si asa am luat 4Pirelli P Zero 225/45/17. Inainte de aceste noi jante am mai incercat un set tot de 17 dar care aveau dimensiuni 235/45/17 si senzatia la volan era usor stranie datorata de latimea anvelopelor, adica tragea volanul in functie de drum sau denivelari. Asa am hotarat ca e mai bine sa merg pe varianta unor anvelope putin mai inguste si anume 225. Am verificat si in carbible unde am observat ca circumferinta totala a rotii cea mai apropiata de ce aveam inainte si anume 205/55/16 era 225/45/17=> o abatere minima de la o dimensiune la alta.
    Foarte multumit de achizitie am primit si acel certificat de conformitate de la porsche romania si cu stupoare am aflat ca singurele anvelope ce nu sunt agreate de producator sunt tocmai cele care le-am cumparat si anume cu latimea de 225.
    Curios lucru este ca latimile anvelopelor admise sunt de la 195 pana la 235 dar cu exceptia celor 225:scared2:
    Dimensiunile aprobate sunt de la 15" pana la 18".
    In mod logic ce am pe masina e inscris intre cele 2 marje dar se pare ca nu voi putea omologa acele anvelope.

    Acum vin si intreb daca mai este cineva care a intalnit aceeasi problema si ce credeti ca e de facut in acest caz.:notme:

    Va rog nu vreau raspunsuri de genul: Pai e simplu mosule, iti iei alte anvelopepe 235...
     
    Ultima editare: 25 Aug 2009
  16. katalynn

    katalynn 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    alta
    Eu am patit urmatoarea chestie: scot rotile de iarna pe 15 de pe masina, le montez pe celelalte pe 17 (de vara) si ma duc la rar. Ii spun lu' nenea ca vreau sa mi le treaca si pe astea pe civ. Se uita pe brief, acolo sunt trecute doar cele pe 15 si imi zice ca nu se pot trece pe carte decat daca sunt omologate de producator (adica Audi) si ca nu o sa trec itp-ul. Fac itp-ul si la urma ma trimite sa imi schimb rotile si sa vin dupa civ. Le-am montat inapoi pe cele pe 15, am mai platit 35 de lei parca in plus, s-a uitat din nou la masina nenea ingineru si mi-am luat civ. Cand da caldura pun inapoi jantele pe 17, cu riscul sa-mi ia talonul.
    Eu m-am informat de aici inainte sa fac degeaba schimbarea intre ele: http://www.rarom.ro/RO/article--Mentionarea_in_C.I.V._a_anvelopelor_optionale--204.html
     
  17. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Cam asta este solutia cea mai simpla, si eu asa am facut.
     
  18. musicdok

    musicdok 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 tdi
    salutare

    dak vreti sa va omologati jantele pe masina cred ca va pot ajuta eu
    eu am avut aceeasi problema cind mi-am omologat jantele pe 17
    si am fost la audi la reprezentanta in timisoara si am primit adresa de mail a directorului de la omologari Audi romania
    i-am trimis acestuia un mail si i-am povestit ca cei de la RAR nu au vrut sa imi treaca in acte jantele pe 17'' desi aveam brief-ul original din germania si acolo erau trecute si pe 16 si pe 17
    cei de la rar mi-au cerut acte de la audi ca jantele pe 17'' ar fi omologate pe modelul meu
    dupa ce i-am povestit acestea mi-a cerut seria de sasiu si in scurt timp am primit un mail cu o copie dupa certificatul de omologare pe jante pentru modelul meu
    pe certificat aveam trecute inclusiv jante pe 18''
    am mers cu certificatul la rar si mi-au trecut in carte toate jantele posibile pe modelul meu
    daca cineva vrea sa ii dau adressa de mail a domnului director de la omologari audi romania va servesc cu cea mai mare placere
    adressa o voi trimite prin pm ceror care o vor solicita
    nu doresc sa o public pentru ca nu mi se pare corect fata de acest domn

    numai bine
     
  19. katalynn

    katalynn 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    alta
    La b5-ul meu nu am trecute in brief jante de 17, asa ca nu prea am ce face. Sau exista totusi vreo solutie?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta