1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz / Luneta ciobit si/sau spart la un A6 C6 - pret - model (cu sau fara senzor)

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de catalinione, 18 Feb 2010.

  1. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Mda,...i-am gasit si m-am programat.
    Am inteles de la cineva din Iasi ca se ocupa cu asa ceva de la Revolutie, au experienta si preturile, zic eu, sunt OK. Reparatia unei fisuri de 15 cm ajunge la 50 de lei.
    Locatia exacta e ACEASTA (la sageata verde), pentru cei care sunt nevoiti sa mearga Iasi ca sa repare asa ceva. Numere de telefon, gasiti pe NET.

    (daca suna a reclama, moderatorul poate sterge postul)
     
    Ultima editare: 10 Ian 2011
    Romeo_79 apreciază asta.
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    La mine, desi a stat de atunci in garaj, a mai "plecat" singura 1 cm. Deci e serioasa fata, nu se joaca. Asta e. O sa vad cu cati cm o sa ajung la baieti. Ma bucuram ca mai am mult pana la 15 cm, dar cred ca o sa depasesc..
    Dar ce sa zic,..daca prind o groapa cum trebuie, poate pleca pe tot parbrizul, pana la alta margine. E naspa, ca da se se ridice spre raza mea vizuala.
    O sa vad ce iese.
    Mi-e groaza sa stiu ca o sa-l schimb in final si il pot crapa iar, aproape inevitabil, cu dobitocii astia care imprastie piatra ca antiderapant, nu nisip...
    Tara lui Papura (Popey) Voda...
     
  3. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    UN SFAT....

    NU va duceti la YV.srl din Iasi. Luati o teapa cat voi de mari. Vine o tanti care va face gaura in parbriz, de obicei pe langa, apoi incearca sa mai repare la vreo doi ce vin inapoi din zilele trecute, nu tu pompa de vacum, pune rasina aiurea, peste bucatelele alea de plastic, pe marginea lor, ajungand doar o mica parte in plesnitura, sau chiar deloc,...dupa cum am obervat mai tarziu. La careva zile,...pesnitura a pleacat iar, stand in garaj.
    Cum ramane fisura dupa toata nebunia ? Se vede de la un 1km. Nici macar lucioasa, e neagra.
    Sincer, la cat am cautat eu pe youtube si alte chestii sa vad si eu de curiozitate cum se face,...chiar ca a fost o bataie de joc.
    Mi-au luat 50 lei. Mi-am bagat picioarele in ea garantie si m-am dus in alta parte. Nu de alta dar ma vedeam abonat la ei pana la vara, bortelind parbrizul din 5 in 5cm, pana ajungea plesnitura in partea cealalta.
    La mine era proaspata, de vreo 6 cm.,...dar daca te duci cu una mai veche si mai mare ?
    Stiu, se mai intampla, se putea intampla oricum, la oricine, ... dar modul cum a facut operatia,...bataie de joc.
    Evitati oricum ...


    Am fost la Bacau, la Tunning Channel... Super treaba a facut baiatul. Are TOT ce trebuie pentru operatiunea asta. Face exact ca la carte. Greseala si ghinionul meu ca am apucat sa merg in Iasi. Nu prea a putut sa REPARE ce a facut aia la Iasi, dar a incercat si cat de cat a mai scos-o.
    Uite asa,...si folia o pun tot in Bacau,...din nou.
     
    Ultima editare: 1 Feb 2011
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai primit garantie pe fisura reparata? Intreb pentru ca eu stiam ca garantie se ofera doar pe ciobitura, insa pe fisura in nici un caz.
    Am trecut si eu prin 2 reparatii la fosta masina si apoi, desi la ultima reparatie nu au mai fost probleme, am schimbat parbrizul deoarece l-am facut praf (s-a dat capota peste cap fix in el - poveste lunga).
     
  5. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Mi-au spus ca daca apar probleme, sa ma duc la ei si se rezolva. Sincer, nu mi-au spus ca e diferenta la ciobitura fata de fisura.
    La Iasi a venit un tip cu X6, care a avut facuta reparatia la o fisura (de vreo 20 cm), cu aproape doua luni in urma si acum iar plecase vreo 3 cm. A reparat-o, daca a avut ala noroc, ... fara sa-i mai ceara vreun ban.
    Zicea ea ca se mai intampla sa plece, sunt de acord cu asta ... dar nici nu facea ce trebuia. Macar sa dea bine gaura aia, cu bormasina.
    Pot spune acum asta, pentru ca am vazut cum se face si cum iese.
    Nu vreau sa fac antireclama, dar nici sa bati drumul, aproape sa o rogi sa fie mai atenta, ca de, am venit doar pentru asta, fara sa dau drumul la caldura (doar in scaune) si sa plece plesnitura singura, stand in garaj,...e prosteala pe fata. Eu nu stiu de ce o lasa acolo. Macar sa o invete sa faca treaba bine, ca n-am nimic personal cu ea, mananca si ea o paine, inteleg asta.
    Oricum, nu e joaca si de asta spun toate astea. Ca daca era sa-l schimb din prima, asta era. Daca tot vrei sa faci ca omul sa nu-si inlocuiasca parbrizul,..pai fa tata treaba cat de cat, sa ma faca macar sa-l mai tin un an.
    Si tine cont, ca acum mi-am dat seama, ca A6 are o caroserie foarte bine ramforsata, ca sa zic asa. Cand am plecat la Iasi, pe gropile pamantului si acum la Bacau,....nu a plecat nici un milimetru. Daca era o sarmana Dacie, cand ieseam din parcare (e un damb pe care-l iei piezis), varza se facea.
    Sunt convins ca nu o sa scap nici eu fara o inlocuire si peste vreun an asa, chiar as face-o, ca si asa e lovit de milioane de pietricele, dar poate mai iau pana atunci niste pietre si il mai scutesc pe cel nou.

    Tipul din Bacau a folosit pompa de vacum, a bagat rasina sub presiune, a pus si lichid de ala pe restul fisurii (cred ca tot o rasina e), avea un dispozitiv cu ventuze care si impingea geamul pe interior, in dreptul plesniturii, ca sa intre chestiile alea mai usor,...etc. La Iasi, doar gaura cu bormasina (discutabila precizia), cateva picaturi puse aiurea pe langa plasticele alea puse DEJA peste fisura, lampa UV si....gata. Pai asa facea oricine de pe strada.

    De asta va spun sa evitati locatia. Nu pentru ca am avut ghinion eu,...ci chiar si din faptul ca nu fac treaba "ca la carte".
     
    Ultima editare: 1 Feb 2011
  6. bob37 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2010
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A6/C6 2,0 TDI ,dec.2004
    Please!

    Am nevoie de o reparatie parbriz.Unde gasesc in Pitesti ceva serios pt o astfel de interventie?
    multumesc!
     
  7. catacam66

    catacam66 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Braila
    Masina:
    AUDI A6 FABRICATIE 2006 CU MOTOR 2.0 TDI SI 140CP.
    Inlocuire parbriz la un A6 C6 - pret - model (cu sau fara senzor) si marca

    stie cineva cat costa un parbriz de inlocuit cu tot cu manopera ?

    multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Apr 2011
  8. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    eu am gasit aici in Bucuresti, cu senzor de ploaie si montaj la 850 ron Saint-Gobain. un pret mai mic m-ar interesat si pe mine ca ii sablat ca dracu...dar trebuie avut grija la marca si montaj. firme chinezesti si turcesti gasesti la pret mai mic peste tot
     
  9. catacam66

    catacam66 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Braila
    Masina:
    AUDI A6 FABRICATIE 2006 CU MOTOR 2.0 TDI SI 140CP.
    pe mine ma intereseaza original cam cat ar fi.
    asa am gasit la 500 ron.
     
  10. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    nu stiu cat e originalul in alte locuri dar la reprezentanta e 3500 ron
     
  11. catacam66

    catacam66 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Braila
    Masina:
    AUDI A6 FABRICATIE 2006 CU MOTOR 2.0 TDI SI 140CP.
    multam mult de informatie.
     
  12. mariusel86 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    audi a6 2.0tdi 2005
    unde ai gasit cu 500 lei ? e cu senzor de ploaie banuiesc ..
     
  13. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Pai costul prbrizului nou depinde de optiunile masini, cu seria masini poti sti exact cat costa pentru modelul tau. In Etka prbrizele incep de la 350eu si ajunge pana la 7300eu. pentru cel "Blindat".:)
     
    Ultima editare: 3 Apr 2011
  14. bob37 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2010
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A6/C6 2,0 TDI ,dec.2004
    In Pitesti,750 RON,Pilington/tenta verzuie/cu senzor/inclus manopera
     
  15. iuliano_smen2006

    iuliano_smen2006 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2005
    In Galati pentru un a6 am platit 700 RON cu tot cu montaj.Parerea mea ca nu are rost sa iti iei original.
     
  16. DANLO

    DANLO 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6 -2.7TDI Quattro -2006 / VW JETTA 1.9 TDI -105 CP -2007
    original 1050 ron plus 600 ron senzor de ploaie plus 180 manopera
     
  17. B149SAN

    B149SAN 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2,4i, 2005
    La AUTOGLAS in Buc. aprox 950 RON cu senzor ploaie si montaj. Acelasi producator cu care lucreaza si fabrica. Daca il vrei si branduit cu Audi mai dai ceva nu mai stiu cat.
     
  18. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    800 cu senzor de ploaie ,parasolar si manopera la Gl.e ceva din franta.e in buc o firma,are si site ,nu stiu excat denumirea dar daca dai un search pe google o gasesti ,au un sistem de a da geamul jos cu ultrasunete ,fara murdarie sau alte zgarieturi ca in metoda clasica si dupa un timp de lipire de 15 min poti pleca acasa fara sa mai ast cele 24 ore ca de obicei,dar banuiesc ca e si mai scump.
     
  19. pgvomerta 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 Tdi 2005
    Ma frate, din cate stiu eu senzorul de ploaie este inclus in oglinda, nu in parbriz. Eu chiar am o problema acum ca mi s-a desprins oglinda si trebuie sa o lipesc inapoi si in ea este inclus senzorul de ploaie, nu in parbriz. Apropo, unde pot sa lipesc si eu oglinda ?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    pgvomerta vezi ca gresesti. La A6 C6 4F senzorul de ploaie si lumina este unul si acelasi si se afla deasupra oglinzii intr-un locas special lipit de parbriz. Oglinda retrovizoare se desprinde de parbriz printr-o miscare de culisare si tot asa se pune la loc.

    Ce vrei sa lipesti la oglinda ?. Vorbim mai multe prin PM. Te ajut eu sa lipesti oglinda.


    O zi buna
     

Distribuie pagina asta