1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz / Luneta ciobit si/sau spart la un A6 C6 - pret - model (cu sau fara senzor)

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de catalinione, 18 Feb 2010.

  1. marinus55 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a6 2002
    Salut, aceiasi problema am avut si eu la parbriz, era matuit, bani aruncati pe fereastra cu polishat si alte umpluturi. Un tovaras mi-a recomandat intr-un final sa-l schimb cu unul nou si nu de firma, ca la fel de repede se sparge si se matuieste, ca unul "original". Eu l-am schimbat la o firma care au venit acasa si mi l-au montat. Acum m-am linistit.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Oct 2011
  2. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Salutare! Am fost eu la un centru de parbrize sa imi sudez un bull eye. Am intrebat informati cat costa un parbriz pentru masina mea. A zis ca e 400lei cel mai ieftin,600lei Saint ul si 1100 lei OEM. Am ramas placut surprins deoarece aveam impresia ca sunt mult mai scumpe. Chiar daca eu am a6, nu cred ca ar fi diferenta mare ca pret.
    Apropo, ce spun ei ca sudura e permanenta si bla bla ca nu mai crapa de acolo e cam abureala. Mie deja au inceput sa se vada niste mini crapaturi care reflecta lumina destul de evident din interior. Din exterior nu se cunoaste, dar din interior, e cam deranjant, mai ales daca e in dreptul soferului. A facut o in proportie de 70% nu 95 cum zic ei..
     
  3. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Vdt, posibil sa nu fi efectuat corect operatiunea. Daca a mai ramas aer, daca nu a fost incalzit cat trebuie samd. Daca e ceva serios, schimba parbrizul.
     
  4. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Nu stiu ce sa zic. M am obisnuit cu el. Daca incepe sa crape calumea il schimb. A facut toti pasii pe care ii citisem pe net ca s ar face. Vedem ce o fi. In momentul de fata, parbrizul e ultima mea grija.
    Mesajul anterior, a fost postat initial la aria a4 pentru ca intreba cineva cat costa un parbriz. Deoarece am fost recent la centrul de parbrize am spus pretul pentru A6, considerand ca nu ar fi diferenta mare de pret, iar respectivul sa si faca o idee. Ulterior mesajul mi a fost mutat. Numai bine!!
     
  5. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Am schimbat eu recent parbrizul si am mers pe original.

    Cod produs : 4k0 845 099 M NVB asta vine si pe S6 si pe Rs din ce am gasit pe net. Nu este heliomat, are senzor ploaie. As fi mers pe ceva heliomat undeva la acelasi pret dar nu era original.

    Pret : 315e adus acasa (350e cu tot cu lamele stergatoare).
     
    soulwise apreciază asta.
  6. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Anul nou a venit cu o bucurie, sub forma unei pietricele, alias material antiderapant, care a decis sa-mi sparga parbrizul.
    Intrucat sunt la prima experienta de genul asta, parbrizul de pe fostul A4 rezistand eroic 7 ani de zile, ce sfaturi aveti pentru mine? La ce sa fiu atent la montaj?
    E o tehnica anume indicata pentru inlocuire? Sunt ghidaje/repere la care sa fiu atent cand se produce montajul? Cu totii cunoastem profesionalismul meseriasilor din Romania si as vrea sa fiu pregatit cu toate informatiile posibile.
    Cel mai probabil voi apela la cei de la Ager/autoglas, insa sunt deschis la alternative, daca feedback-ul esti categoric pozitiv in alte directii.
    Nu in cele din urma, ce producator se recomanda? Ce calitati suplimentare are cel heliomat fata de unul standard?
    Mentionez ca masina are senzor de lumina/ploaie si asistent faza lunga.
    Multumesc!
    Drumuri bune!
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Apelezi la cine ai incredere. Heliomat e pentru reflexie lumina. Si evident costa mai mult. Al tau oricum o sa fie scump din cauza ca e cu sensor lumina/ploaie.
    Producator, logic ce a fost pe masina. Saint Gobain/ Sekurit ar trebui sa fie originalul.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am vazut ca ai senzor de ploaie, ai grija sa iti puna acel gel intre oglinda si parbriz, NOU, nu cel vechi.
    Asistent faza lunga nu are treaba, este in oglinda. Apropo, daca nu il iei heliomat, ia-l macar cu acel parasolar, exista si modele fara.
     
  9. zuxy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 Avant 3.0 TDI (CVUA 235 kW) 2016
    Exista parbriz heliomat si cu senzor ploaie pe original pentru A6 C6 (2009)? Si daca da, stiti care este codul produsului?
     
  10. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Și cum nu se putea să nu postez și în acest topic, a venit și vremea mea, după un drum in weekend.

    Niște inteligenți au decis că e bine să puna criblură pe un drum și să nu semnalizeze sub nici o formă să mergi cu viteză redusă.
    Alt inteligent a decis că el merge cum îl taie capul => piatră sărită în parbriz. Floare...se întinde, normal...
    :bye:
    Am fost la un service specializat pe Av Popișteanu. Pilkington (cu senzori ploaie/lumină) & montaj. 850RON. Azi sau mâine vine noul parbriz.
     
  11. hercheacatalin

    hercheacatalin 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2015
    Locație:
    Vrancea/Kuwait
    Masina:
    A6 C6 4F , BMK, 2006
    Feedback-uri ceva dupa montaje? Se recomanda Ager Glass ? Saint Gobain?
     
  12. VladBull

    VladBull 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI Quattro Tiptronic 2008
    Salutare,
    Am reusit sa crap destul de urat luneta uitand un plastic gros intre luneta si portbagaj. Cand l-am inchis s-a crapat in locul plasticului si s-a extins sub forma a 5 crapaturi in toate partile.

    Problema este ca din ce am inteles de la reprezentanta, luneta este una speciala, dubla (duplex ?) cu antene prin ea si tot felul de mufe pe margine si costa peste 1.300 Euro la ei.

    La diferite firme am gasit luneta cu GPS dar la mine GPS-ul este in antena de pe masina asa ca presupun ca nu este ce imi trebuie.

    Cautand pe net nu prea am dat de multe informatii despre astfel de luneta. Pe forumul Audi strain am gasit un singur topic unde sunt mai multe pareri si spun ca luneta nu ar fi dubla... Dar cel care mi-a spus de luneta mea este de la reprezentanta Audi asa ca ma gandesc ca stie ce vorbeste. :) (inclusiv in poza se vad niste fire (presupun) orizontale fine in geam)

    Intrebarea mea este daca stiti ce tip de geam este (codul piesei) si daca se gaseste aftermarket pe undeva la un pret mai rezonabil (in tara sau in afara tarii) ? Multumesc

    Multumesc!
    Luneta cod.jpeg
     
  13. czzr 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2015
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI 2005
    Salutari,
    Am schimbat luneta la masina mea, un A6 C6 2005, dar de cand am schimbat-o, radio nu mai prinde bine posturile, telecomanda functioneaza doar daca sunt langa masina si nici dezaburirea nu functioneaza. Ieri m-am.trezit ca mi-a picat, din interior, partea din plafon care tine toate placutele alea care fac contact pe luneta, iar "meseriasii" de la mine din oras la care am fost nu stiu cum le puna inapoi. Puteti sa-mi spuneti, placutele alea vin lipite cu ceva pe luneta, sau ce e de facut ? Multumesc pentru raspunsuri, sa aveti o zi faina.
     
  14. valentinsen 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2020
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 2.0 TDI 170 Multitronic 2010
    Salutare,
    Din pacate trec si eu in tabara celor cu parbrizul ciuruit. Masina mea e fabricatie 2010, parbrizul avand senzor de ploaie si de lumina.
    A schimbat cineva recent ? Cu unul OE ? Ce cod are ? Aftermarket, de care ? Ce preturi ?
    E vreo procedura speciala la montaj in cazul celor cu senzori ? ca sa stiu ce sa solicit si la ce sa fiu atent.

    Cel de pe masina este Guardian si pana acum am fost foarte multumit. Nu are nici macar o zgarietura in 11 ani si 250.000 de kilometri, a dat si grindina in el de cateva ori fara nicio ciobitura, dar piatra asta i-a fost fatala.
    Vreau doar sa stiu ce sa aleg intre pabrizul cu sigla Audi, Saint Gobain, Fuyama, Pilkington, deoarece am mai montat Pilkington acum cativa ani si dupa numai cateva luni era foarte zgariat, iar condusul noaptea a devenit un cosmar. Efectiv se vedea foarte foarte prost prin el. Poate lucrurile intre timp s-au mai schimbat, si poate fi o varianta.
    Nu ma intereseaza o anumita marca sau sa merg pe principiul ca toate se sparg la fel. Eu am probleme cu vederea si port ochelari fara de care nu pot conduce noaptea, de aceea e foarte important ce aleg, ca daca se zgarie repede, ori se vede in valuri, nu o sa pot sa conduc cum trebuie.

    In Germania, aici unde sunt acum, au cerut 900 de Euro la cel mai cunoscut lant de reparatii/inlocuiri parbrize, fara ca macar parbrizul sa fie original cu stanta Audi.
    Multumesc.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Codul este individual conform fiecarui Audi conform dotarilor = optionalelor si seriei de sasiu (VIN Number).
    Pretul difera in functie de zeci de factori: marca parbriz, tara de origine a parbrizului, lacomia la manopera a celor care il demonteaza si monteaza, lacomia celor care vand parbrize, tara in care te afli si asa mai departe. Nu te intereseaza pe tine proceduri pentru ca NU tu trebuie sa stii asta (doar nu il demontezi si montezi tu) ci cei care iti monteaza parbrizul. Daca ai doar senzor de ploaie si lumina NU este nevoie sa mergi in reprezentanta pentru calibrare camere parbriz pe care nu le ai.

    Mergi la cei care demonteaza si monteaza parbrize si stiu ei de au de facut. Tu decizi cat vrei sa platesti si NU iti poate spune nimeni cat vrei sa platesti.
    In tara in care stai acum alea sunt preturile. Ca si marca de parbrize citesti integral acest topic si toate topicurile despre parbrize existente pe forum.
    Despre tot ce ai intrebat exista raspuns deja scris pe forum. Am facut o concesie si nu ti-am sters mesajul tau scris absolut inutil deoarece aveai toate informatiile la dispozitie aici pe forum (nu neaparat in acest topic).

    Ca si recomandare, pentru problemele pe care le ai cu vederea, iti recomand doar parbriz OE (ca si marca poate fi Saint Gobain, AGC, Guardian, etc., deoarece depinde de cum si cu cine are contract fabrica la un moment dat).

    Aici: http://elsie.ua/eng/manufacturers2.html gasesti toti producatorii de parbrize auto.
     

Distribuie pagina asta