1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz - Luneta - Geamuri portiere ciobite sau sparte la A6 C7 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Rares Miu, 25 Feb 2016.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Marian, Fuyao este al doilea producator de parbrize in lume si in curand va fi primul. Eu cred ca sunt si se gasesc multe variante de parbrize AM de calitate si cu toate dotarile necesare. Pe lumea asta nu exista doar Saint Gobain, Pilkington sau Guardian. Am Fuyao si alte "chinezisme" pe multe masini din familie si sunt si au fost mult mai rezistente decat "marcile" consacrate si scumpe. Asa cum spune audi66 nu se merita un parbriz "de firma" si scump in Romania la cate pietre sunt pe "minunatele" drumuri ale patriei.
     
    pamfilie2006 apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mai sunt marci ok care le am-am avut pe masina.

    KMK Glass - Made in Ukraine
    Nordglass - Made in Poland

    Ambele mai scumpe decat Fuyao, cel putin pentru masina mea.

    Daca se inlocuieste pe Casco, mergeti pe original si atat. Daca se inlocuieste pe banii din buzunar, luati in considerare brand-urile de mai sus.
     
    Daniel Duță apreciază asta.
  3. Andreyhot

    Andreyhot 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Salut,
    Am schimbat recent un parbriz la un Audi A6 4G si mi-am cumpărat cu geam încălzit (cu sistem de incalzire prin niste sarmulite) dar noaptea nu vad nimic din cauza lor. Vad numai x-uri de la farurile din fata. Cum as putea rezolva problema ?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce brand este ?

    Au mai fost persoane care s-au plans fix de aceasta problema la parbrize aftermarket.
    Se vedea sarma din el noaptea sau cand batea soarele dintr-un anumit unghi.

    Rezolvarea e inlocuirea cu un parbriz OE sau OEM.
     
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu sunt convins ca rezolvarea este parbrizul original, spun asta pt. ca si eu am pe T-reg acelasi feeling, se vad sarmulitele alea intr-o veselie.Parbrizul este original.Nu pot spune ca nu vad sa conduc dar creeaza o senzatie putin ciudata :)
     
  6. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
    Exista parbriz heliomat, acustic pentru HUD, senzori de ploaie si lane assist, AfterMaket de buna calitate ? Multumesc.

    Am cautat dupa codurile de producator si nu am gasit heliomat pentru HUD (poate nu am stiut unde sa caut).
    Cod parbriz OE: 4G0845099 H NVB
    Initial masina a avut parbriz OE de la Guardian, iar acum sunt la al 2-lea parbriz OE de la Carlex, schimbate in reprezentanta si nu prea sunt multumit (reflexii de la HUD in soare puternic si multe urme de la pietricele in doar 1 an si aproximativ 20.000 km, comparativ cu alte masini si aceleasi conditii de utilizare). Ma gandeam ca poate a montat cineva un astfel de parbriz si poate oferi o parere sau recomandare.
     
  7. IAmRobert

    IAmRobert 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI 190 cp
    Marca OE Carlex am si eu si am aceleasi probleme cu HUD si pietricele. Ideea e ca pe Casco nu vine alta marca. Eu l-am schimbat de 2 ori si pe cod OE doar marca asta vine. Gasisem heliomat la austroglass, au 2 ani garantie dar nu stiu cat de bune sunt .
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @Stoian Razvan ideea este in felul urmator: parbrizul tau original (OE) are o functie / dotare foarte rara adica este Acustic. Cel original costa in jur de 3.800 - 4.200 lei in functie de unde il cumperi (reprezentanta sau magazin de piese auto).

    Un parbriz AM fara sigla/marca Audi, conform codului tau, nu ar trebui sa coste mai mult de 1000 lei dar iti asumi unele imperfectiuni adica acele nemultumiri exprimate anterior in mesajul tau. Asa ca mai bine ramai cu ce ai pentru ca pietrele sunt aceleasi cand iti sparg parbrizul si nu tin cont de marca parbrizului.

    Adreseaza o intrebare aici: https://magazin.fuyaoromania.ro/contact/ pentru un cost parbriz (conform codului original) fabricat de catre unul (poate cel mai mare) din cei mai mari producatori de parbrize si care vine ca si prima echipare pe original la multe marci auto inclusiv este prima echipare pentru multe modele Audi si alte modele auto din grupul VAG.
    Mai jos ai o poza cu parbrizul gasit de mine pe site: https://magazin.fuyaoromania.ro/product/a6-c7-4d-sedan-5d-kombi-12-18-2/ la Fuyao pentru masina ta.

    O zi buna

    Fuyao A6 C7 (4G).png
     
  9. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
    Problema nu este la acoustic ci la HUD. Am vazut la alte modele de Audi marca Fuyao cu Acoustic, dar fara HUD. O sa ma mai interesez si va anunt daca gasesc ceva compatibil conform codului meu original.
     
  10. Cetelin 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2016
    Locație:
    Mures
    Masina:
    Audi a6 C7 2012 3.0 TDI Quattro S-Tronic , Q5 8R 2010 3.0 TDI Quattro S-tronic
    Salut,
    Stie cineva cum pot sa imi dau seama daca un parbriz este acoustic sau nu ? La masina mea un Audi A6 C7 an 2012 am primit o oferta de pret pentru un parbriz AGC heliomat + acoustic si am intrebat vanzatorul daca sigur este acoustic la care el mi-a raspuns ca toate cele de la AGC sunt acoustic.

    Multumesc.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scris pe geam si / sau are un semn distinctiv (o ureche stilizata). Ai chiar in acest topic raspunsul in aceasta pagina. De ce nu citesti inainte sa intrebi ?
     
  12. Cetelin 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2016
    Locație:
    Mures
    Masina:
    Audi a6 C7 2012 3.0 TDI Quattro S-Tronic , Q5 8R 2010 3.0 TDI Quattro S-tronic
    Multumesc @Cristi. Citisem tot topicul dar cred ca nu am observat. scuze
     
  13. SorinCristian

    SorinCristian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2022
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A6 C7 facelift, 2.0 TDI, 2015
    Va salut,
    M-am ales si eu cu parbrizul spart, am intrebat la reprezentanta cat ar costa, mi s-a zis 3.700 lei plus montaj = aproximativ 5.000 lei total.
    Parbrizul meu actual este Guardian, acustic, cu senzori de ploaie, senzor de lumina si camera matrix, si am gasit pe internet la o firma ce comercializeaza parbrize tot Guardian acustic, la 825 de lei. De unde diferenta asta de pret intre reprezentanta si site-ul de piese nu stiu.
    Nu ma incanta deloc pretul de 5.000 lei. Ce ma sfatuiti sa fac ? Link-urile postate in topic nu mai sunt de actualitate, toate au expirat.
     
    Ultima editare: 16 Iul 2023
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Chiar daca link-urile nu mai sunt de actualitate tu trebuia sa suni la diverse magazine (inclusiv la Fuyao Romania, una din marile firme ce comercializeaza parbrize, aici: https://fuyaoromania.ro si trebuia sa faci singur conexiunea cum ajungi pe site la Fuyao Romania pentru ca se presupune ca stii sa folosesti functiile de cautare ale internetului atat timp cat esti aici pe forum) si sa compari niste preturi cu alte marci ale altor producatori de parbrize pe care ii gasesti in Romania. Degeaba ai scris pe forum pentru ca NU pe forum o sa-ti schimbi parbrizul.
    Cat vrei tu sa cheltui pe un parbriz (achizitie plus manopera montaj parbriz) asta te priveste strict pe tine si nu pe noi.
    Oricum un parbriz pentru masina ta nu va costa niciodata (achizitie parbriz plus manopera montaj parbriz) sub pretul de 1.200 - 1.400 lei cel mai mic pret. Maxim te va costa cat ai mentionat anterior. Asta este tot si te rog sa revii dupa ce montezi parbrizul (ce marca ai montat si cat a costat manopera) pentru ca altfel mesajul tau este scris degeaba si va fi sters. Bafta.
     
    lucaflo26 și SorinCristian apreciază asta.
  15. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Eu am montat de 6 luni de la Fuyao cu 1000 lei cu tot cu montaj. Am si camera A5 si nu am avut nevoie de calibrare/parametrizare dupa. Doar ca de o luna am iar o piatra luata in el, dar se vede bine.
     
    SorinCristian apreciază asta.
  16. SorinCristian

    SorinCristian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2022
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A6 C7 facelift, 2.0 TDI, 2015
    Oho, cu 1000 sa il rezolvi ? chiar lux, dar n-am inteles la ce te referi prin "A5". Asa ii zice la camera aia ? ca nu ma pricep.
     
  17. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    E camera din parbriz pentru Lane Assist, ACC, etc., etc.
     
    SorinCristian apreciază asta.

Distribuie pagina asta