1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B6 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de posesor_masina, 29 Iul 2008.

  1. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Am inlocuit si eu parbrizul la masina din semnatura acum o saptamana si am optat pt. Saint-Gobain ,verzui cu parasolar fumuriu, aproape identic cu cel original al masinii.Singurele diferente sunt lipsa siglei Audi si existenta acelei fante pt seria de sasiu. Au venit acasa de l-au montat si a costat 650ron,parbrizul+manopera.De o mica atentie nu a fost nevoie pt. ca cei care l-au montat , tata si fiu, lucreaza pt ei. Sunt multumit de cum au lucrat ,repede(45min.) si curat , nu au lasat nici o urma .
    Toate bune si frumoase pana astazi cand veneam de la serviciu si gandeam la ale mele,cand aud un "TAC" in geam de mi-a stat inima. M-am rugat la Dumnezeu sa nu se fi intamplat nimic dar degeba : pe partea dreapta ,pe la mijlocul parbrizului o ciobitura de aprox. 10mm. Am mers direct la un atelier unde stiam ca fac reparatii si dupa indelungi insistente (spunea ceva de programare si ca azi nu are timp) si "rugaminti" ( a se citi aluzii ca nu o face degeaba) mesterul care se ocupa de asa ceva a facut reparatia,care a durat cam 15 min si costat 45ron . A ramas o mica pata cu un diametru 2,5-3 mm. Si asa parbrizul meu impecabil nu a rezistat pe drumurile noastre decat fix 7 zile.:sob:
     
  2. coppersink 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 AVF 2004
    Parbriz cu sigla su fara

    Am avut si eu ghinionul sa se sparga parbrizul. Acum am dilema sa cumpar parbriz cu sigla sau fara. Exista diferente din punct de vedere calitativ intre cele cu sigla si cele fara?
    Trebuie sa intreb ceva anume pe cei de la firmele care se ocupa cu vanzarea parbrizului?
     
  3. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Parbrizul original era tot Saint-Gobain.Parerea mea este ca d.p.d.v. calitativ sunt la fel. Cel original este doar personalizat cu sigla Audi. Mai mult de atat cele doua parbrize au aceeasi marca de omologare europeana,ceea ce cred eu ca sunt identice ca dimensiune,culoare si calitate.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am pus parbiz Saint Gobain fara sigla,iar din punct de vedere vizual este identic cu cel Oem dat jos de pe masina.Tenta verde,parasolar gri.Il am pe masina de ceva timp,in care am folosit stergatoarele mai multe ore in sir si nu au aparut zgaraieturi(am si avut grija sa nu fie praf pe el sau pe lama stergatoarelor).Din punctul meu de vedere sunt identice calitativ cele 2 parbrize
     
  5. home_rt2

    home_rt2 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 Avant 1.9 TDI 2005
    Nu vreau sa par carcotas,(acuma ca eu mi-am pus parbriz original pe casco care a si costat 14,3 mil :p ) dar.... din ce observ eu din ultimele postari cat si din auzite, de ex. stefan is, in ultima vreme s-au cam crapat parbrize ce nu erau tocmai originale.... sa fie oare pur ghinion? :(
    eu unul pot sa va spun ca am pe al meu deja 3 benghiuri vizibile dupa spalarea masinii dar niciunul nu a crapat, fisurat sau altceva.
     
  6. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    De la un "benghi" mi-a crapat mie de la o zi la alta parbrizul original ( din fabrica) al masinii. Acum nu am vrut sa mai risc si l-am stopat. Si cred ca mai conteaza si marimea bolovanului, ..tui bolovanul mamei lui.
     
  7. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Daca ai ghinion crapa si ala original si ala pe producator, depinde de multi factori. Poate cel OEM e putin mai rezistent la fisuri, dar dupa cum se vede pe aici, multi dintre noi am schimbat parbrizul OEM, deci nu e indestructibil. Cum am mai zis, totul depinde de sansa.
    Si eu am fost nevoit sa schimb parbrizul si am ales original doar pentru faptul ca nu vreau sa ma gandesc si sa astept cu nerabdare urmatoarea piatra in parbriz (Doamne fereste!) ca sa crape si sa-l schimb pe unul pe producator, ci vreau sa fiu multumit de piesa inlocuita si de masina in general si sa sper ca o sa ma ocoleasca bolovanii de pe soselele patriei.
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am schimbat parbrizul original pentru ca a crapat de la sine din coltul dreapta jos pana la jumatate(se ducea pana sus,dar nu a mai apucat).Cauza nu o stie nimeni,dar cert este ca parbrizele au personalitatea lor indiferent ca sunt originale sau pe producator.Inainte sa crape de nebun,am luat 2-3 pietre maricele,una lasandu-mi o ciobitura de toata frumusetea in dreptul oglinzii centrale,dar nu s-a extins.In momentul de fata masina este asigurata,deci nu prea mai ma intereseaza daca va crapa si cel nou.
     
  9. PPA 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Zalau
    Masina:
    A4,1.9,2005
    Parbriz fisurat

    In Cluj-Napoca este cineva care se ocupa cu parbrize lovite? Tocmai mi-a fost lovit parbrizul de o pietricica si mi s-a fisurat. Fisura are aproximativ 2-3 cm si a fost facuta azi, 18.04.2010.
    Daca este cineva care stie unde anume m-as putea duce in Cluj, sa imi ziceti va rog.
    Merci. Numai bine!
     
  10. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    Am luat si eu o piatra...a plecat si o crapatura din ea care se intinde pe zi ce trece...stie cineva sa ma indrume de unde sa iau si eu un parbriz de calitate?
     
  11. mclaud 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4, 1.9tdi, 2002
    Incearca la falconsauto. Mie mi l-au schimbat acasa in parcare.
     
  12. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    mi s-a crapat si mie parbrizul de o ciobitura mica si s-a intins tot parbrizul (vina a fost a mea,ciupitura era de mult acolo si am tot amanat sa merg sa o fac si am lasat masina intr-o zi in soare cu parasolarul pe bord nu lipit de parbriz si nu am deschis niciun geam sau trapa si fiind foarte mare tepm in interior s-a crapat).la inceput cam 10 cm in ambele parti si acum de sus pana jos.acum vreau sa il schimb.eu am senzori de ploaie si de lumina,am inteles ca numai cel de ploaie e pe parbriz cel de lumina e pe picioarul de la oglinda.asa cred.am vazut pe post aici ca unuii aveau dubii ce felo de parbriz sa isi ia,cu sau fara sigla,adica?ce ma sfatuiti si ce imi indicati?am sunat la Galati la un magazin dupa net si mi-au zis ca e din franta cu parasolar si senzor de ploaie 850ron cu montaj.voi ce imi recomandati?
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Un magazin ti-a dat pretul cu tot cu montaj?
    Pretul pare bun dar intreaba ce marca e, nu cred ca e Saint Gobain.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  14. mclaud 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4, 1.9tdi, 2002
    Fix un an m-a tinut.
    S-a crapat de la o pietricica pe autostrada.
    Acum am gasit la un pret mai bun pe alt site: parbrize
     
  15. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Cand comanzi un parbriz nou acesta vine insotit de chedere sau vine doar geamul ? Am gasit unul sa iau second-hand iar "dom' doctor" mi-a zis ca ar trebui sa aibe si chederul de jos.
     
  16. Vinti

    Vinti 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.0i 2001
    Iata ca a venit momentul sa schimb si eu ......luneta, am gasit-o sparta pe 31 decembrie.
    O sa pun una SH, am gasit la un tip care are masina dezmembrata, ( astept sa o dea jos ) intre timp am sunat la doua firme care monteaza la domiciliu dar pana azi nu a raspuns nimeni, la o firma care nu monteaza la domiciliu au zis ca ma costa 100 ron un pret cam mare ( parerea mea ) oricum pana reuseste tipu sa dea luneta jos mai caut.
     
  17. Neutral

    Neutral 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4.B6.1.9TDI
    nu este deloc mult 100 ron pentru montaj,un prieten a dat 300 la un service specializat parbrize,daca il lua de la ei era gratis montajul,mare grija la parbrizul sh,daca il ciupeste vreunpic la demontare iti va crapa pe masina.Auzi e mult 100,pe mine m-a costat 100 sa schimb o macara de geam.
     
  18. Vinti

    Vinti 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.0i 2001
    Pana la urma am luat o luneta noua 470 ron cu montaj inclus, la dezmembrari am gasit preturi intre 400 si 500 ron + montajul iar tipu cu care am vorbit saptamana trecuta nu a mai dat nici un semn.
    100 ron pentru indepartat chederul vechi si pentru niste silicon cred ca e cam mult totusi
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, dar nu ai spus ce marca de luneta era in dezmembrari si ce marca ai pus acum!
     
  20. Vinti

    Vinti 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.0i 2001
    Am vrut sa iau o luneta de la dezmembrari dar daca e cat una noua mai conteaza ce firma e, cand vine piatra se crapa la fel si cel scump si cel ieftin. Oricum o luneta "rezista" mai mult decat orce parbriz orcat de bun ar fi el.
     

Distribuie pagina asta