1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B6 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de posesor_masina, 29 Iul 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    E adevarat ca luneta e mai putin expusa decat parbrizul.
    Insa sa nu mai spui niciodata ca o piatra sparge si parbrizul ieftin si cel scump, pentru ca te inseli amarnic.
     
  2. Vinti

    Vinti 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.0i 2001
    M-ai facut sa ies afara pe frigul asta sa vad ce firma e luneta :laugh: scrie Benson pe ea, probabil China dar nu e afectat de pietre asa cum e un parbriz.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe B6 parbrizul original e Sekurit - Saint Gobein, multe masini avand inca parbrizul original de 10-12 ani deja.

    P.S. Am coborat si eu sa vad. :)
     
  4. raresvintea 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf 7 GTD CUNA 184cp
    Parbriz nou Pikinton 380 lei cu tot cu montaj, durata 5 ore. Cel original, pe respectivul producator este 850 lei, dublu si parca nu merita.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa nu crezi ca Pilkinton are aceeasi rezistenta ca si Sekurit Daint Gobein... Diferenta de pret trebuie sa insemne o calitate inferiora.
     
  6. lucian.1950 Guest

    Eu cred ca diferenta de pret si deci si de calitate, la cit praf abraziv avem noi in aer nu prea se simte. Poate in conditii normale, dar la noi cind bate vintul, ati vazut ce se ridica de pe asfalt ?! sau cind da prima ploaie scurta, dupa citeva zile bune de soare, ati vazut cum arata geamurile noastre....
    Revenind la parbrize, nu cred ca la noi cel scump rezista dublu ca timp fata de cel ieftin, asta ca sa se pastreze raportul preturilor...
     
  7. raresvintea 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf 7 GTD CUNA 184cp
    Pikinton-ul a fost montat la distributorul principal, celalalt era printr-un service. dar sincer schimb parbrizu peste 3 ani si va fi mai bun decat unul dublu la pret peste 4 ani, parere personala.
     
  8. Neutral

    Neutral 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4.B6.1.9TDI
    calitatea se vede in duritatea sticlei la pietricele mai mici care sar extrem de des angrenate de alte masini in trafic
     
  9. ksk1234

    ksk1234 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2011
    Locație:
    BUZAU
    Masina:
    Audi A7 2016
    recomandare

    Imi recomanda si mie cineva n service bun , unde imi pot repara o fisura in BUCURESTI . MUltumescc
     
  10. Neutral

    Neutral 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4.B6.1.9TDI
    eu mi-am reparat parbrizele la 2 masini si am fost multumit la AGER service Eroii Revolutiei ,poti merge fara programare dureaza 30 minute si costa intre 40-60 ron
     
  11. radu1004

    radu1004 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4`1.9`AVF`131 CP/A2 1.4 16v AUA
    Salutare la toata lumea.Cine si-a schimbat in Iasi un pabriz/luneta,poate sa imi recomande si mie o firma serioasa?Am un parbriz foarte foarte obosit si e tare obositor pentru ochii mei pe zi cu soare puternic din fata sau pe noapte cand imi vine cineva din contrasens...multumesc
     
  12. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Cine ma poate lamuri si pe mine care e treaba cu parbrizu "colorat" ? Am obs. cateva masini in trafic care au parbrizu colorat. Cred ca e ceva ionizat in asa fel in cat din exterior se obs. tenta de culoare iar din interior nu se obs. nimica (ma refer aici la culoare). Ajuta la ceva ? UV ? sau care e treaba cu ele ?
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, e un strat protector de care din punctul meu de vedere te poti lipsi pentru ca nu e atat de bun pe cat e de scump. Se numeste parbriz atermic si cand iti cumparai un Zafira de exemplu, care are asa ceva, plangeai pe la colt ca nu iti merge detectorul de radar prin el. Acum nu mai sunt atat de folosite detectoarele insa acum cativa ani nu era un avantaj un astfel de parbriz.
    Daca vrei proprietatile unui parbriz atermic exista folie Llumar cu protectie ceramica.
     
  14. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Ok, ms mult de lamurire. Din cate am obs. cu un mic search (acuma ca stiu despre ce e vorba) consta in faptu sa iti respinga razele solare pentru a nu se crea acel efect de sera in masina (adica sa ramana rece). Un fel de protectie UV (probabil la fel ca foliile Llumar de pe masini).
     
  15. draciezeu

    draciezeu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2013
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6,1.9TDI,2003
    Salut,imi poate spune cineva daca pe b6 sau b7 gasesc parbriz atermic?am sunat la autoglass si mi-au zis ca ar fi heliomat,nu au zis nimic de atermic,adica sa aibe acea tenta de mov.Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mai 2015
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista atermic doar heliomat si are acea tenta de mov. Cand te referi la tenta de culoare data de constructia parbrizului depinde si de marca fabricantului de parbriz deoarece sunt cativa: Pilkington, Saint-Gobain, Nordglass, Fuyao, Splintex, etc., etc.. Toti sunt prima echipare pe grupul VAG in functie de contractul care a existat sau exista cu anumiti furnizori. Acum vine tare din urma marca Fuyao care este deja prima echipare pe multe modele VAG si nu numai. Bafta.
     
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Mi-a sarit o piatra in parbriz pe un drum national.. nu stiu sigur daca de la o masina (calcase pe ea) sau de la camionul din spate. Dintr-o data am vazut ca vine un bolovan cat o minge de tenis inspre parbriz, nu am avut ce face. A lasat o mica ciobitura. Am pus banda peste sa nu intre apa si praf, apoi am mers la reparatie. A ramas vizibil un punct mic, insa nu se va fisura de acolo.
     
  18. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    :) ai scapat ieftin.Si eu am avut un eveniment dar nu de asemenea dimensiuni, au uitat sa pun banda sau ceva sa protejez impotriva impuritatilor..dupa ~1 sapt am mers sa il repar...a iesit perfect.
     
  19. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Super ti l-am facut. Eu n-am poza inainte. Voi face una/doua dupa.
    Una acum, pata mai alba dreptunghiulara e reparatia, restul lipici de la banda. Voi indeparta surplusul cu o lama astazi, deja au trecut 96 ore, mi-a zis dupa 4 zile sa il indepartez, deci e ok.
     
  20. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am indepartat surplusul, asa arata reparatia. Parca se observa o mica fisura dar e e din secunda 1 dupa “impact”.
     

Distribuie pagina asta