1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pilot Automat / Tempomat la A4 B6 - montare CC - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de elad, 21 Noi 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa faci bine si sa nu te mai duci la ala din nou. Banuiesc ca nu vrei sa invete pe masina ta, stricand-o... Iar apoi sa iti mai ia si bani. Daca vrea sa invete, sa citeasca. Daca stie sa citeasca gaseste si rezolvarea.
     
  2. Raducu

    Raducu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    b5.5
    Nucule poate sa fie si farmacist si sa se priceapa...
    Eu de exemplu stiu un tehnician dentar meserias rau in ale VCDS-ului, nu dam nume..:)):))

    scuze de offtopic..
     
    ovidiutm apreciază asta.
  3. cornel

    cornel 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 TDI, 131 CP, 2003
    Multumesc mult baieti! Am reusit sa elimin eroarea. Nu era calibrat senzorul de rotatie al volanului si a trebuit sa apelez la un soft original ca sa imi spuna asta. Problema este insa, ca inca nu functioneaza CC ul. Una din probleme este ca senzorul de la frana (acel contact de sub pedala) nu functioneaza cum trebuie (uneori mi se aprinde si martorul de ABS si cel de ESP). Urmeaza sa-l schimb si sa vedem cum se comporta. In caz ca nu merge nici asa, o sa trebuiasca sa caut pe cineva care stie mai bine ce trebuie facut. Sper sa gasesc tot pe aici.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Aceeasi eroare o primeai si fara o interfata originala.Problema era omul care folosea scula.
    Schimba switch-ul si trebuie sa mearga.Daca nu merge, nu este codata corect, sau ai probleme si cu switch-ul de frana.
     
  5. darjanstefan

    darjanstefan 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 1,9 TDI 2003
    Detin un A4 B6 Avant 2003 1,9 tdi ce este dotat cu pilot automat dar nu reusesc sa-l activez. Am fost la dignoza, are tot ce ii trebuie si am fost sfatuit sa schimb switch de ambreiaj, ceea ce am si facut dar degeaba. Nu mai stiu ce sa fac. Astept ajutor, va rog. Multumesc.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu ai fost la cine trebuie. Trebuie verificat cu VCDS pe blocurile de masura daca functioneaza butoanele/functiile acestora la apasare, inclusiv switch-urile de frana si ambreiaj.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stefan acum ti-am mutat mesajul unde trebuia sa scrii dar data viitoare sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile sau opiniile tale in topicuri deja deschise. Multumesc pentru intelegere. Citeste acest topic integral.
     
  8. Onitium

    Onitium 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 8p
    Salut, am un audi A4 1.9TDI, 130CP, din 2004. Vreau sa montez tempomat pe ea, dar am modulul cu S in coada, prin urmare trebuie schimbat. Am gasit din dezmembrari un modul cu codul 8E0 953 549 J de pe un A4 B6 2.0 benzina din 2001. Se va potrivi oare pe masina mea?
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, va potrivi. Codul cu J la sfarsit s-a schimbat in N.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Confirm, am montat eu cu J.
    J se gaseste pe masini cu volan pe dreapta insa nu are importanta pe ce parte e volanul.
     
  11. Onitium

    Onitium 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 8p
    Salut, am montat si eu tempomat pe masina mea, Audi A4 B6, 2004, 1.9TDI, AVF, 130 CP. Am schimbat calculatorul de coloana cu unul compatibil (N in coada) si montat maneta de CC. Am facut toate codarile necesare si nu am erori in vcds. Problema este ca nu functioneaza CC... Pur si simplu nu se aprinde nici martorul din bord si nici nu functioneaza. Am intrat pe measuring blocks 006 si la brake pedal imi da 100 cand nu este apasata nici frana nici ambreiaj, 101 cand apas doar putin frana (prima pozitie) si 111 cand e apasata frana de tot. Nu observ nicio schimbare cand apas ambreiajul. Este vreo cale sa vad daca switch-ul de ambreiah functioneaza sau nu? Ce altceva ar putea fi?
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, raspunsul e in intrebare: switch-ul de ambreaj e mort.
    Tu trebuia sa ai 0 0 0 fara sa apesi pedalele.
    Primul 0 e ambreajul care la tine e 1.
    Urmatoarele sunt frana.
    Tempomatul nu iti functioneaza din cauza faptului ca switch-ul ambreajului ii spune la ECU ca e apasata pedala de ambreaj.
     
  13. Onitium

    Onitium 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 8p
    da, intr-adevar era switch-ul de ambreiaj. L-am inlocuit in cateva minute si acum tempomatul functioneaza fara probleme. Totodata la measuring blocks 006 acum arata corect 0 0 0 cand nu e calcalta nicio pedala, 1 0 0 cand e calcat ambreiajul. Multumesc pentru raspuns ovidiutm!
     
  14. cristi84

    cristi84 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 b6 1,9tdi avf 2003
    Buna ziua,este posibil din cauza la eroarea buz tren rulare abs sa nu imi functioneze pilotul?
     
  15. reptilaz0r 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4, 2.0 ALT , 2002
    Salut,
    Sunt posesor de audi A4 B6 din 2001 tip limuzina fara tempomat. Vreau sa ii montez eu CC. Acum intrebarea mea pentru cine cunoaste, pot monta ansamblul complet care vine pe volan, de la un avant ? am gasit pe ebay la bani frumosi si vreau sa stiu daca sa il cumpar sau nu. Merci frumos.
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, se poate monta fara probleme.
     
  17. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Va salut colegi.Vreau si eu sa imi montez pilot automat si vreau sa va intreb daca prin "comenzi pe volan" se inteleg si padelele.Am cutie multitronic si am padele functionale pe volan.Intreb asta pentru ca din ce am citit ar fi suficienta doar maneta de CC pentru masinile care au comenzi pe volan.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Comenzi volan sunt comenzi volan si padelele sunt padele adica schimbatoare viteza din padelele aflate in spatele volanului in concluzie sunt 2 lucruri complet distincte. Nici una din intrebarile care le-ai pus nu au legatura cu acest topic. Mai citeste integral topicul asta incet si cu rabdare. Ai si tutorial de montare CC pe tipul tau de masina pe acest forum in aria How To (nu aici).
     
  19. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Da...greseala mea ca nu am fost atent la cautare.M-am lamurit pana la urma...am urmat pasii descrisi in "How to" si am aflat ca este compatibil si volanul meu cu pilotul automat.
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Da, masinile cu padele au calculator compatibil cu cc si spira cu 12 circuite.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    menumorut apreciază asta.

Distribuie pagina asta