1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pilot Automat / Tempomat la A4 B6 - montare CC - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de elad, 21 Noi 2007.

  1. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003
    Pe 66 toate comenzile raspund exact ca in tabelul de pe wiki. Pe intruments codasem computerul de bord, le-am facut concomitent si nu mai stiam exact ce si cum.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai schimbat ceasurile de bord?
     
  3. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003
    Nu, sunt ceasurile originale, dar nu am avut CC si nici BC. De aia am facut codarile pe instruments.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Acolo trebuie verificat pe masina ce nu e in regula. E cam dificil pe forum de rezolvat...
     
  5. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003
    Ca prin minune si foarte ciudat, dupa un drum dus de Ploiesti in care tempomatul nu a mers la intoarcere am mai incercat odata si acum functioneaza.
     
  6. Razvanburc

    Razvanburc Banned

    Înscris:
    31 Mar 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a4 b6, 1.8t , 2004
    Salutare tuturor,
    Văd ca nu s-a mai scris de mult aici dar eu îmi încerc norocul. Am un A4 B6 1,8T cod motor BFB si am schimbat switch-ul la pedala de frana și nu îmi mai functioneaza pilotul automat. Inainte de schimbarea switch-ului pilotul funcționa. Trebuie adaptare făcută ?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Ai montat o mizerie de switch AfterMarket ? Daca da, cumperi original, demontezi mizeria aia AM din masina si il arunci la gunoi, il montezi pe asta original si pe urma scrii cum ai rezolvat.
    Daca switch-ul este original mergi si faci diagnoza cu VCDS, in blocurile de masura, pentru ca sa vezi cum lucreaza switch-ul la apasarea pedalei. Nu intreba cum faci asta pentru ca inseamna ca nu ai habar de VCDS si oricum s-a mai scris asta pe forum. Fa ce ti-am spus eu si mai revii pe urma pe forum dupa ce ai facut tot ce am scris si spui cum ai rezolvat..
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    ...sau nu l-ai montat corect!
     
  9. Razvanburc

    Razvanburc Banned

    Înscris:
    31 Mar 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a4 b6, 1.8t , 2004
    Switch-ul nou montat este cel original. Am urmărit un tutorial, am învârtit, demufat și învârtit cel nou și mufat din nou. Altceva nu am făcut, mai trebuia ceva făcut ? Maine poate ajung la un tester și revin cu informați. Multumesc.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu, atat era.
    Dar spuneam ca poate nu l-ai invartit pana la capat.
     
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salutare,
    S-a rezolvat. Am avut tija senzor ambreiaj in neregula, era montat gresit si nu ajungea la pedalier. Am scos senzorul și am mai tras de tija care este reglabilă. Multumesc.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci, cum ziceam... nu l-ai montat corect.
    Bine ca ai rezolvat.
     
  13. Tirpitz

    Tirpitz 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 Avant 1.9 t.d.i awx 2002
    Pentru cei ce au nevoie de codul pentru comutatorul switch-ul pedalei de ambreiaj. Si NU fiți zgârciți la bani, cumparati doar original.

    20200217_195719.jpg
     
  14. Amykmy

    Amykmy 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2017
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi a4 b6 2002 1.9tdi awx
    Salut,
    La un audi A4 B6. 1.9 tdi cod motor AWX la care am schimbat ceasurile de bord și este totul ok în afara de pilotul automat. Nu se mai conectează. Pe VCDS am dat sa vad dacă funcționează maneta și e ok arata ca se conectează. Care ar fi cauza ? Multumesc poate ma ajuta cineva
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand verifici cu VCDS verifici daca in blocurile de masura arata valori diferite adica 0 si/sau 1. Mergi la cineva care stie sa umble cu VCDS. Trebuie refacute codarile. Ai codarile mentionate aici pe forum in mai multe topicuri. Dupa cum ai pus intrebarea ai nevoie de ajutor de specialitate.
     
  16. Amykmy

    Amykmy 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2017
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi a4 b6 2002 1.9tdi awx
    Scuze dar cu ceasurile vechi îmi funcționează și codarile sunt făcute corect când da comanda îmi arata activ /neactiv. Sau accelerare /decelerare și butonul de set. Sa fie ceva in neregula cu ceasurile de bord ?
     
  17. catalinos 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 b6 1.9 avf
    Eu zic ca da. Depinde de anul ceasurilor pe care le-ai pus. Eu mi-am pus ceasuri color cu litera T la sfirsit si nu functiona pilotul automat. De curand mi-am achizitionat alte ceasuri color de data asta cu litera G la sfirsit si functioneaza tempomatul. Bafta.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Amykmy, categoric din cauza ceasurilor nu iti mai functioneaza tempomatul.
    Rezolvarea, fie gasesti pe cineva sa iti rescrie softul, fie iti iei alte ceasuri.
     
  19. Amykmy

    Amykmy 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2017
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi a4 b6 2002 1.9tdi awx
    Și ale mele sunt cu 930R la coada. Daca le pun pe cele vechi funcționează. Multumesc de informație. O sa iau legătura cu băiatul care le-a făcut, sa vad ce zice. Multumesc.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci mi-ai confirmat ca am dreptate.
    Nu conteaza codul ceasurilor ci softul din ele. Intre noi fie vorba, in loc de 8E0920930R se poate sa afiseze la scanarea ceasurilor chiar si numele tau! Titlul e una, softul cu care functioneaza e alta.
     

Distribuie pagina asta