1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Placute - Discuri de frana - Furtunuri metalice - recomandari - ce merita si ce cumparam

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de florinbutoiu, 20 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. CDE Junior Member

    Înscris:
    4 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    406coupe 2.0
    Eu iti recomand sa dai un google si sa cauti : "furtune frana metalice goodridge" . Vei constata ca furtunele costa in jur de 500 lei si lichidul de frana mai performant, in jur de 100 lei.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iun 2011
  2. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    Pai eu sunt in Germania acum. Si pretul e cam la fel. In jur de 500 de lei. Maine dau o fuga la service sa vedem ce zice baiatu de acolo daca poate sa aduca metalice de la Goodridge.
     
  3. catalin19841

    catalin19841 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 3tdi 4f2
    Salut . De curand mi sa aprins becul de atentionare pt placute , asa ca m-am panicat putin si am inceput sa ma interesez de placute , am fost la un magazin si mi-a recomandat placute ATE fata spate 455 roni , am mai auzit de ate eu nu stiu ce am pe masina , voi ce imi recomandati , posesor audi a6 2007 qtr
     
  4. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
  5. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    @cata181 nu ai lamurit omul deloc...in afara faptului ca i-ai indicat un magazin online.
    @catalin19841 poti merge pe ATE fara probleme, sunt placute bune. insa eu am optat pana acum la 4 masini pentru placute TEXTAR pt fata si ATE pt spate. ambele au fost foarte bune, nu lasa funingine la franari puternice si nu scot niciun zgomot.

    de regula lichidele se schimba la 2 ani, asa este recomandat.
    in afara uleiului de motor care se schimba la maxim un an, restul ar fi bine de schimbat la 2 ani.
     
    Ultima editare: 7 Iul 2011
  6. catalin19841

    catalin19841 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 3tdi 4f2
    multumesc ,, cred ca o sa merg pe ate
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Probabil doar pe fata trebuie sa le schimbi, de obicei schimbi de 2-3 ori pe fata pana sa schimbi si pe spate. Mergi linistit pe ATE.
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    @adibose My mistake; am cumparat ATE si mi s-au parut OK, deci in concordanta cu ce au spus colegii de mai sus cata19841 alegerea ta coincide cu parerile noastre...
     
  9. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    salutare,

    am si eu o mica nelamurire, la mine nu se aplica regula : "de obicei schimbi de 2-3 ori pe fata pana sa schimbi si pe spate".
    la mine schimb de 2 ori pe spate si doar odata pe fata.
    mentionez ca pe spate am discurile originale (a se citi uzate) pe fata le-am schimbat.
    masina in cauza A4 Avant B6 1.9 TDI
     
  10. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Probabil la avant din cauza greutatii placutele spate sunt mai solicitate, dar ca sa schimbi mai de pe spate decat pe fata :think:
     
  11. aditzz23

    aditzz23 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0TDI 2005; Q5 2.0TDI 2014.
    Placute

    Salut, imi poate da cineva un sfat in legatura cu ce placute de frana sa-mi pun ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    aditzz23 citeste tot acest topic da la inceput unde am mutat mesajul tau deschis initial fara sa folosesti functia Cauta si mai stam de vorba maine daca mai ai nelamuriri. ;)

    O noapte buna
     
  13. Claudiu87 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2011
    Locație:
    spania
    Masina:
    Audi A4 1.9 tdi 130 cv anu 2003
    Discuri De Frana

    Salut sunt nou pe aici,
    Vreau sa schimb discurile din fata si nu stiu ce dimensiuni am acum. Vad ca pentru modelu A4 1.9 TDI 130 CV 2003 gasesc mai multe marimi. Daca ma puteti ajuta ? Ce marca sa pun. Ma gandeam la ATE.

    O seara buna
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Noi 2011
  14. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Probabil ca discurile tale fata, avand in vedere motorizarea, sunt 288x25mm (288 e diametrul).
    Daca tot le schimbi, poti sa faci un upgrade, faci rost de suporti de etrieri de pe un a4 sau a6 (2.5 tdi sunt cele mai des intalnite in dezmembrari) care au avut discuri de 312mm. Si asa treci pe 312mm, va fi mare diferenta.

    Succes
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Claudiu87 te rog ca data viitoare sa folosesti functia Cauta a forumului si nu mai deschide topicuri noi. Te rog nu mai folosi limbaj de mess sau chat si/sau prescurtari ale cuvintelor pentru ca nu ai voie conform regulamentului. Multumesc de intelegere.
     
  16. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    M-am mai interesat si eu prin stanga-dreapta si am mai pus o intrebare undeva dar acum am vazut thereadul asta. La masina din semnatura (A6 1.8T quattro 110KW) la urmatorul schimb de placute trebuie sa schimb si discurile. Sunt in mare dilema. Nu vreau sa schimb dimensiunea discului pentru ca asta implica si schimbul de etrier si fuzeta si deja ma costa prea mult. Ma intereseaza sa imbunatatesc un pic sistemul de franare cu discuri+placute mai bune. Nu stiu ce sa aleg intre discurile normale sau cele cu striatii. Am inteles ca sunt mai multe tipuri de placute de frana. Pe mine ma intereseaza un set mai moi, chiar daca le schimb mai des dar sa fie frana mai ferma. Nu doresc versiunea sport deoarece acele sport au o eficienta mai buna dupa ce se incalzesc si daca sunt prea dure imi duce discul de frana....si mai mult merge si nevasta cu ea....si deci....sunt mai grele. Ce ma sfatuiti ? Ashihara mi-a mai dat niste sfaturi dar nu prea am inteles....
     
  17. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    eu recomand discuri + placute TRW
     
  18. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    TRW....TRW....dar de care? Ce model ? Ce textura?
     
  19. Claudiu87 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2011
    Locație:
    spania
    Masina:
    Audi A4 1.9 tdi 130 cv anu 2003
    discuri de frana

    Eu mi-am pus placute si discuri Ate. Nu stiu cat sunt de bune pentru ca am 100 km cu ele. Pentru moment frana este mai buna de cat era de serie.
     
  20. zengy

    zengy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Cisnadie
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Salut baieti am citit cu mult interes acest thread pentru ca mi s-a spus ca in curand va trebui sa schimb placutele de frana ca ar fii uzate, eu am vazut ca de obicei se schimba si discurile si lichidul in acelasi timp, este o regula sau s-ar putea sa nu fie nevoie sa schimb si discurile ?

    O alta intrebare ar fii daca pot astepta sa mi se aprinda senzorul sau ar fii bine sa le schimb inainte daca am fost avertizat ?

    Va multumesc.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta