1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Placute - Discuri de frana - Furtunuri metalice - recomandari - ce merita si ce cumparam

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de florinbutoiu, 20 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Nu este nici o regula. Lichidul se schimba o data la 2 ani, discurile atunci cand au o grosime mai mica decat cea minima specificata in manualul de raparatii, iar placutele atunci cand esti avertizat. De obicei este bine sa nu lasi placutele sa se uzeze pana la 90-100% deoarece e posibil sa deteriorezi si discurile, ceea ce nu e de dorit. Numai bine!
     
  2. zengy

    zengy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Cisnadie
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Super, multumesc mult ...
     
  3. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Stie cineva daca la A6 model C5 se pot schimba garniturile la pistonasele de la etrier ? Cand ii schimb discurile vreau sa-i dau jos etrierii si sa-i curat pistonasele si am inteles ca se inlocuieste si garnitura. E vreo smecherie cu asta? Se recomanda inlocuirea lor?
     
  4. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Daca nu ai scurgeri de lichid sau sa se blocheze pistonasul nu vad de ce le-ai schimba. Totusi daca vrei sa schimbi garniturile gasesti seturi de reparatie pentru etrieri la magazinele de piese auto si se inlocuiesc relativ usor. Numai bine!
     
  5. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Se recomanda inlocuirea daca se observa fisurata protectia de la piston pe unde ar patrunde apa,nisip etc

    In caz contrar incepe sa culisezeze pistonul din ce in ce mai greu intra mizerie etc prin acele mici gauri in cauciuc ...apoi se blocheaza.
     
  6. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Buna ziua, am si eu o intrebare. AM avertizare pt. placute, deci astea am sa le schimb, dar cum imi dau seama de uzura discurilor, ca sa pot evita o eventuala replica subiectiva a vreunui mecanic binevoitor. Multumesc!
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Daca nu ai jenti de tabla, poti sa te uiti (pipai) fara sa dai jos roata. Uzura se vede pe marginea discurilor, bucata aia mica unde nu calca placutele de frana. Vezi adancimea uzurii...maxim admisa pana la 2 mm parca, nu sunt sigur.
     
  8. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Salut, trebuie sa imi schimb placutele(cel putin daca nu si discurile) si merg spre ATE. Am acum si codurile pentru modelul necesar. Intrebare... stie cineva cateva recomandari de magazine pentru piese auto originale si nu la preturile reprezentantei ? Multumesc!
     
  9. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Am inteles...multumesc. Am sa incerc sa aproximez daca am pana in 2 mm.
     
  10. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Vad ca nu mi-a raspuns nimeni dar am, sa mai pun o intrebare poate am mai mult noroc. Am comandata placutele, de la ATE, dar desi am dat codurile pieselor, placutele spate nu sunt cele pe care le-am gasit eu in catalogul online de la ATE. Mai exact la 8E0698451 pe catalog apare piesa 602.886 si eu am primit 602.894. Diferenta , din ce am observat eu, este doar grosimea, mai exact in loc de 16,2mm este de 17,4mm. Intrebarea este...sa incerc sa le schimb, sau se potrivesc si asa. Multumesc!
     
  11. cartdi 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2010
    Locație:
    campina
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi
    eu iti recomand TRW sunt mai ieftine si foarte bune
    trw am eu pe masina me de peste 10.000 km si sunt foarte multumit(am dat in jur de 170 roni pt fata si 120roni pt spate) SI NU MI-A SCARTAIT NICIODATA
     
  12. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Multumesc, deja am cumparat placutele, problema este scrisa mai sus si nu stiu cum sa aflu daca se potrivesc sau nu...
     
  13. danythepalaga

    danythepalaga 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 3.0 quatrro 2004
    Am dus masina la un amic foarte bun ce este mecanic sa imi schimbe placutele si nu am fost acolo la schimbarea lor. A doua zi cand m-am dus sa-mi iau masina mi-a zis ca a dus discurile la strung sa la ia marginea, intradevar a luat marginea (interior -exterior) dar putin si din disc sa nu se ovalizeze cica.
    Intrebarea este: o sa fie probleme la discuri acuma ? Franele prind bine si masina nu se dezechilibreaza la franari dure. Respect.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mar 2012
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Daca diferenta consta doar in grosimea placutelor, nu vad de ce sa nu fie ok. Daca intra in etrier si pistonasul iti permite sa le tragi pe disc, monteaza-le fara probleme. Ai grija la nivelul lichidului de frana, sa nu-ti dea pe afara dupa ce impingi pistonasele de la etrieri.
     
  15. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Salut. Lasale asa ca sunt identice diferenta e doar in grosime dupa cum se vede si mai jos deci or sa te tina mai mult.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    danythepalaga asta este procedura cand se inlocuiesc doar placutele. Este un bun mecanic daca a facut asta pentru ca altii schimba placutele si atat. Este foarte bine ca a indepartat marginea de pe discuri si le-a egalizat fetele de asezare si pe care lucreaza placutele, la strung.

    O zi buna
     
  17. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu inteleg care ar fi motivul pentru care se indeparteaza buza respectiva!?
     
  18. danythepalaga

    danythepalaga 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 3.0 quatrro 2004
    La mine a fost ca erau prea mari marginile ,dupa maxim 300 km cu placute noi imi apărea in bord franele,marginea de la disc imi strica senzorul de pe placute.Mulyumesc pentru raspuns .Respect
     
  19. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    A fost o treaba foarte buna ca ti-a luat fata dreapta la ele, placutele se vor aseaza corect, ca pe discuri noi. Mai duci 2 seturi de placute cu ele.
     
  20. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    salutare ...

    am observat ca atunci cand franez indiferent de viteza ... tremura masina .. si se simte si in volan .

    as vrea sa schimb placutele si discurile la masina din semnatura ..
    dar vreau sa stiu .. cum e mai bine sa le schimb pe toate ? toate discurile si toate placutele ? ce marca imi recomandati ? Care sunt cele OEM ?!? dupa schimbare trebuie sa mai schimb ceva ? ulei de frana sau ceva de genu ?!!

    Va multumesc !
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta