1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de catalin_8382, 11 Oct 2008.

  1. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Salut. Mi s-a rupt un burduf planetara, cel de la roata si cu aceasta ocazie vreau sa-l inlocuiesc si pe cel de la cutie. Pot baga vasilina pe la surubul de strangere a planetarei? Câtă vasilina intra daca umplu burdufurile pe la surubul de strangere?
    Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand planetara obligatoriu se demonteaza de pe masina ca sa demontezi capul, sa cureti asa cum trebuie. In al doilea rand se foloseste o scula care se numeste decalimetru si pui/bagi vaselina pana o da afara. Vaselina trebuie obligatoriu sa fie cea grafitata (neagra). Se pune tubul sau vaselina in corpul decalimetrului si se pune varful decalimetrului in burduf direct pana o da afara pe la surubul planetarei. Atunci te opresti. Daca tot ce ti-am spus iti suna ciudat sau nu stii ce am mentionat, mergi la un mecanic bun nu unul care crede el ca stie si care trebuie sa faca exact ce ti-am spus eu, conform cu ce ti-am spus si cu sculele mentionate. Bafta.
     
    lowlife apreciază asta.
  3. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Multumesc Cristi. Obligatoriu o sa dau jos planetara si o spal, dar nu stiam cata vaselina trebuie sa bag. Acum am inteles.
     
  4. stefanache.alin 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B6 AVF
    Salut,
    Vin si eu cu o problema la un Audi A4 B6 1.9tdi avf, de 3 zile a inceput sa imi traga dreapta si merge putin si infranata!
    Cand virez stanga se aude un carait ca si cum un rulment nu ar mai avea ulei/vasilina si freaca metal pe metal, astazi am dat roata dreapta jos,placheti si discul,nu mi s-a parat nimic neobisnuit.
    Am intrebat un (mecanic) cica ar fi de la planetara atunci cand virez stanga de se aude carait,infranat ar fi din cauza rulmentului de la roata.
    Precizez ca am schimbat,discurile si placheti acum 2.000 km,discurile cele noi am obs ca au un sistem de prindere in + cu un mic surub care prinde discul de tambur,dar la mine este lipsa acea gaura pentru a prinde discul.
    Astept pareri,va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2015
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca se manifesta asa cum explici, e de la rulmentul de pe partea dreapta.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2015
  6. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Am si eu o intrebare, mi-a sarit bara din capul de planetara, am fost la un mecanic si mi-a pus-o la loc dar nu stie de ce a sarit a zis ca cea din stanga are un joc normal iar cea de pe dreapta care a sarit sta intinsa fara joc ca si cum ar fi scurta, pot fi puse invers planetarele adica cea de stanga sa fie pusa pe dreapta si cea de dreapta sa fie pusa pe stanga?

    Am codurile de planetare

    8e0407271aj e pusa pe dreapta

    8e0407272 aj e pusa pe stanga
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sunt puse invers. 8E0407271AJ este pe stanga si 8E0407272AJ este pe dreapta.
     
  8. Leonard_18

    Leonard_18 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2011
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4, 1.9TDI AVB, 2004; A4 B8 2.0TDI CNHA 2015
    Salut
    Ce firme recomandati si in ce ordine pentru un set articulatie planetara.
    Cloncane si vreau sa schimb capul de planetara dreapta. Am Audi A4 B6 1.9 tdi AVB.
    Multumesc.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poti lua SKF, GKN (Lobro-Spidan).
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    GKN / Spidan / Lobro pentru cap de planetara. In cutiile Spidan si Lobro tot GKN vei gasi.
    Pentru burduf mergi pe SKF, este din cauciuc maleabil, nu din plastic cum sunt celelalte. Bafta.
     
    Romeo Prian și Caracal apreciază asta.
  11. Madalin Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2016
    Locație:
    Timisoarq
    Masina:
    Audi A4 B6 04
    Salut,
    Detin un Audi A4 B6 1.8T. Se poate monta planetara de diesel, dar completa, (partea dinspre cutie, tija si capul de intra in fuzeta) ? Am inteles ca ar fi mai groase si rezistente cele pentru diesel.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Monteaz-o dar dupa aia cand te-oi simti in masina ca intr-un rollercoaster parca te vad ca postezi pe aici ca nu stii ce are masina.
    De ce vrei sa te complici cu tot felul de improvizatii ?
     
  13. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Salut. Am un A4 B6 din 2002 si este evident ca am probleme cu planetarele nu stiu care sau daca amandoua, azi am aflat ca sunetul pe care il tot auzeam vine de la ele. Cand plec de pe loc mai brusc se aud usoare trosnituri/batai. Cand plec de pe loc cu viraj, se aud mai intensificat. Burdufele la capetele dinspre roti erau franjuri. Le-am schimbat, dar se pare ca prea tarziu (nici nu stiu de cand erau in halul ala)
    Acum, nelamurirea mea este urmatoarea. Este posbil ca din cauza lor, atunci cand ma bag intr-o depasire, sa "sara" masina de pe directie? Adica semnalizez, virez sa intru in depasire si accelerez brusc. In momentul ala masina incepe si se plimba, fara sa dau eu din volan, stanga - dreapta. Trebuie sa contracarez miscarile astea din volan. Ma cam sperie treaba asta. Daca merg drept, fara sa fac viraj (ca atunci cand intri in depasire), masina nu "fuge" in nici o directie. Vreau sa stiu daca se poate sa fie planetarele vinovate in vreun fel.
    Si inca ceva, se merita sa le iau din dezmembrari? Sau este prea riscant si trebuie sa iau noi? Daca noi, ce firma recomandati?
    Multumesc.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema ta pare a fi mai mult din unghiul de fuga si/sau bieletele antiruliu si bucsele de la bara stabilizatoare.
    Capetele de planetara cumpara-le noi, doar GKN/Lobro, SKF sau Spidan, in ordinea asta.
     
    Caracal apreciază asta.
  15. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Geometria stiu ca e praf, si am inteles ca poate fi cauza problemei mele, dar cand am aflat azi si de planetare, m-am gandit ca poate de la asta e.
    Mai am de schimbat bielete antiruliu pe spate si cam termin cu rotile (ok, mai sunt si planetarele), apoi ii fac geometria.
    Pot sa iau doar capetele?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, poti sa iei doar capetele (spre roata), daca in tripode nu ai joc (daca aveai joc trebuia sa iti tremure toata masina in accelerare).
     
    Caracal apreciază asta.
  17. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Nu, nu tremura masina. Sunetul ala e singura dubiosenie.
    Perfect! Multumesc frumos.
     
  18. PurAlex

    PurAlex 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant Quattro 2002 , 2.5 TDI swap cu 1.9 TDI .
    Buna seara,

    Am o intrebare referitor la burdufele de la planetare .
    Am un Audi A4 B6 2.5 TDI Quattro . Intrebarea este , dat fiind faptul ca este quattro , am 4 burdufe pe fata si 4 pe spate nu ?
    Intreb ca sa stiu la ce sa ma astept daca sunt mai multe duse .

    Multumesc .
     
  19. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Salut,
    Am intampinat o problema, poate are cineva vreo idee. Am un cap de planetara dus, cel dinspre cutie, trebuie schimbat. Baietii de la service-ul unde am lasat masina au dat VIN-ul la un service pentru comanda, dar a venit alt model. Am cautat in ETKA si le-am dat codul de original. Azi mi-au spus ca nu gasesc piesa respectiva decat pe original si costa 1.600 de lei.
    Codul este: 4B0498103

    Piesa care este pe masina la mine arata asa:

    0044.jpg

    Ce a venit de la magazinul de piese arata asa:

    910415.jpg

    Cum naiba nu reusesc sa gaseasca capul ala de planetara care imi trebuie mie ? (a mea are o forma "stelata", ce tot gasesc cei de la piese este ala rotund). In afara de dezmembrari, ce pot sa mai fac ?
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai in imagini producatorii si codurile AM pentru codul original postat de tine.
     
    Caracal apreciază asta.

Distribuie pagina asta