1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pompa servodirectie - lichid servo si caseta directie la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 23 Noi 2012.

  1. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Sunt o gramada de colegi care dezmembreaza masini in aria de publicitate. Arunca un ochi acolo si uita de pompa '' noua '' sau de ideea inlocuirii semeringului.
     
  2. Andu85

    Andu85 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9tdi 2001
    Ok...multumesc de raspuns!!!
    O sa incerc sa caut alta pompa si sa o inlocuiesc!
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  3. Dan Ieacovita 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A6 C6, 4f, an 2005, 3000 tdi, quattro, cod motor bmk
    Va salut dragi colegi. Am si eu o nedumerire: caseta mea de directie si-a dat duhul, am o pierdere mare pe la un simering pe partea soferului. Intrebarea mea este: capetele de bara ce vin de la caseta si intra in brat intra in brat de jos in sus sau de sus in jos. Intreb asta pentru ca din punctul meu de vedere au fost montate gresit. Masina este un Audi A4 B6 avant, an 2003, motor 2.5 tdi. Atasat aveti o imagine cu un cap de bara montata pe un B6 luat de pe internet, mentionez ca la mine capatul vine de sus in jos si nu ca in poza respectiva.
     
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Daca vine de sus in jos , inseamna ca e montat gresit. :lmfao: Daca stii cine a facut asta , baga-il pe gat! :motz:
     
    vladliviu85 și Dan Ieacovita apreciază asta.
  5. Dan Ieacovita 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A6 C6, 4f, an 2005, 3000 tdi, quattro, cod motor bmk
    Un mecanic foarte priceput pare-se. O sa ii trimit mai tarziu poze find la serviciu momentan. Ma gandeam eu ca e montat gresit. Partea proasta e ca mi s-a dus caseta si tind sa cred ca din cauza montajului. Multumesc pentru raspuns.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Doamne ce idiot, normal ca din cauza asta s-a dus caseta.
     
    vladliviu85 și Dan Ieacovita apreciază asta.
  7. Dan Ieacovita 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A6 C6, 4f, an 2005, 3000 tdi, quattro, cod motor bmk
    Chestia e ca a zis la telefon ca nu are cum sa fie pus invers, ca e conic capatul de bara si nu are cum sa intre. Ma rog, ce sa facem, astia sunt mecanici din ziua de azi, repara pe o parte si strica pe alta.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pivotul capatului de bara nu e conic, are o tesitura laterala unde intra surubul . E un cofetar dobitoc.
     
  9. Dan Ieacovita 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A6 C6, 4f, an 2005, 3000 tdi, quattro, cod motor bmk
    Va multumesc pentru raspuns. Stima
     
  10. Ebetiuc Alex

    Ebetiuc Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi a4, 1.9, 2002
    Salutare, am și eu o nelămurire la al meu B6 din 2002, awx. Am văzut ca volanul se mișcă mai greu fata de alte mașini din același an și cu același cod de motor. Am schimbat și pompa servo, am schimbat și ulei de 4 ori pana acum, iar ea.. la fel de greu merge. Ce ar putea sa aibe ? Am văzut ca are și un sunet ciudat (parca ar freca cauciuc pe cauciuc)..
     
  11. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Verificare la caseta de directie, parerea mea, dar si la coloana de la volan spre caseta, are o bucsa acolo care se mai uzeaza.

    E destul de complicat de umblat pe acolo. E o bucsa (de fapt 2, e un ansamblu pe coloana de directie) care uneste 2 "tevi" pline - una vine dinspre volan (coloana) si una care intra in caseta. Ele fiind in unghiuri diferite, bucsa aia asigura ca rotind coloana volanului se invarte si cea dinspre caseta, iar masina vireaza. Vezi imaginea atasata
     
  12. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Explica logic de ce ar merge greu servodirectia din cauza acelei bucse !
     
  13. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    De mers greu poate fi din caseta de directie. Am uitat sa precizez ca bucsa aia poate da scartaitul de care vorbea colegul.
     
  14. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Nu de la bucsa aia se aude. Se aude de la mansonul de cauciuc care etanseaza la imbinarea coloanei de directie cu caseta. E boala lor la Audi ! 90 % dintre A4 B6 B7 si A6 C6 au scartaitul ala si doar cand e frig afara. Da-i cu WD40 si se mai amelioreaza. In orice caz dpdv TEHNIC nu afecteaza cu nimic, e doar poluare fonica pe care eu am ales sa o evit dand muzica mai tare.
    Despre asta vorbesc :

     
    bx3m apreciază asta.
  15. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Si mai bine, sa schimbi bucsa aia ("crucea" cum ii mai zice) e o bataie de cap.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  16. Emylush 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi, A4(B6), AWX, 2002, 1.9TDI, 130CP
    Salut. Am și eu o problemă cu direcția, mai exact atunci când este foarte cald afara și se încălzește motorul când încerc să fac manevre de întoarcere sau de parcare când iau volan stânga direcția se blochează complet. Că sa își revină trebuie sa las volanul liber cam 5 secunde și după pot vira dar cu greu. Face chestia asta doar când virez stânga și doar când e cald afara, pe timpul iernii nu am nici un fel de problema merge impecabil. Daca atunci când e blocat îl forțez stânga și accelerez se aude pompa cum " urlă" . M-i s-a zis că e din cauza uleiului de servo " într-adevăr uleiul era negru" l-am schimbat și am pus verde ( am curățat instalația de doua ori: o dată până s.a curățat de cel negru și a ieșit foarte curat și încă o dată la 2 săptămâni când cel care l-am pus prima data prinsese o culoare mai închisă). Timp de aproximativ două - trei săptămâni nu a mai făcut. Acum uleiul e foarte curat doar că problema a reapărut. A mai pățit cineva așa ceva și dacă da cum a rezolvat-o?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mecanicul la care ai fost ce stie sa faca, doar sa schimbe niste lichide dintr-un borcan ?
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  18. Emylush 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi, A4(B6), AWX, 2002, 1.9TDI, 130CP
    Nu am fost la mecanic mi-am schimbat singur uleiul
     
  19. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    MHS Servodirectii Berceni. Cauta numarul lor pe Google si du-te la profesionisti. Probabil pompa iti face span, trebuie sa te duci la cineva priceput pentru o constatare. Pe forum nu ne putem da seama ce are masina ta.
     
  20. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Salut.Imi puteti spune daca pentru A4 B6 1.8 Turbo se potiveste pompa servo de pe alte motorizari din aceeasi perioada 2001-2005,cum ar fi si de pe diesel sau benzina motoare mai mari sau mai mici?De ex.de 2.0 motor ALT sau 2.5 tdi?...etc
    Multumesc
     

Distribuie pagina asta