1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon la A3 8L - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de adilau_tm, 15 Mai 2009.

  1. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    multumesc mult am sa desfac astazi si revin cu rezolvarea o zi buna!!!
     
  2. calmen 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 2002
    Daca tot reusiti sa il reparati nu vreti sa postati si niste poze daca se poate, am aceeasi problema si eu.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Iun 2011
  3. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Switch yala defect la portiere si portbagaj A3 8L - probleme si rezolvare

    Buna ziua!
    Imi tot arata in bord ca am deschis portbagajul chiar daca el este inchis si nu mai functioneaza nici iluminarea. Din cate am inteles este vorba despre un switch de la yala.

    Urmanad sfatul unui moderator am tot cautat pe forum despre aceasta problema insa nu am gasit nimic concret :( si care sa ma intereseze.

    Prin urmare: Imi poate spune si mie cineva unde se afla exact acest switch si cum poate fi schimbat, ce operatiuni implica, ce trebuie desfacut etc...

    Va multumesc mult si imi cer mii de scuze daca nu am postat corespunzator, dar dupa cum spuneam am cautat si nu am gasit nimic concludent.

    :respekt: For all users!
     
  4. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Chiar nu are nimeni habar cum se poate ajunge la acest switch,cum se desface, curata/schimba etc?:notme:
     
  5. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Salut. Daca dai plasticele jos de pe hayon o sa ajungi linsitit la tot mecanismul de inchidere. Acolo o sa vezi o tija filetata care in momentul actionarii switch-ului de deschidere a portbagajului actioneaza un al 2-lea switch care este pentru luminile din portbagaj si dispaly bord. Mai desfileteaza putin acea tija pentru ca ea sa poata actiona acel switch.
    Ar putea sa fie rezolvarea al problema ta.
    O zi faina.
     
  6. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Tocmai am fost afara si am desfacut acel plastic si m-am uitat pe acolo.
    Am sa atasez si niste poze si va rog sa imi spuneti care este cel cu pricina. Eu am mai miscat pe acolo insa fara niciun rezultat,probabil este dus.
    Multumesc!
     
  7. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    In poza nr 3 unde este yala inchide-o cu mana si chestia aia care inchide trebuie sa atinga un intrerupator mic este in yala trebuie sa te uiti atent inauntrul ei
     
  8. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Piesa cu problema este switc-ul din broasca?
    Cel care este in poza incercuit cu rosu?
    Cum il pot verifica daca este defect?

    Se poate curata/repara,sau astea mor definitiv? :)

    Multumesc!
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Yala aceea mai trebuie desfacuta din niste cleme ca sa ajungi la switch. Verificarea daca functioneaza sau nu se face cu VAG-COM-ul. Nu se poate repara, se inlocuieste in mod obligatoriu.

    Daca nu are cine sa-ti inlocuiasca acel switch acolo in Valcea avem coleg cu noi pe forum aici in Bucuresti care se ocupa printre altele si cu genul acesta de lucrari. Discutam pe PM daca nu gasesti cine sa ti-l inlocuiasca.


    O zi buna
     
  10. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Salutare colegi!
    Inca nu am rezolvat problema cu martorul bord aprins si m-am decis sa revin asupra ei.
    Am si eu o intrebare la voi: cum se poate scoate capacul pt broasca de capota (acela negru de plastic)? Vreau sa mai verific o data micro-switchul sa vad in ce stare se afla.

    PS: Cum se poate verifa cu vag-comul daca este defect sau nu? (din cate am citit se poate lucrul acesta dar nu stiu cum)
     
    Ultima editare: 8 Noi 2011
  11. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Salutare dragi colegi,
    Dupa cum am promis m-am reapucat de yala de la haion si revin cu update-uri si de asemenea am nevoie de niste sfaturi de la voi.

    Am dat yala jos, am reusit sa dau jos si protectia de plastic si cel mai imbucurator lucru este ca am descoperit "buba". Nu este la microswitch, pe care l-am verificat merge ca foarte bine si arata ca nou.
    Problema la mine este de la acea "tija" neagra din broasca care trebuie sa apese pe butonul rosu de la microswitch atunci cand portbagajul este inchis. Aceea s-a cam uzat si cred ca nu ajunge pana acolo.
    Acum problema mea la care sper sa gasesc o rezolvare: cum pot deschide yala sa ajung acolo (cum desfac niturile)? Si cum credeti ca as putea remedia problema (daca ati patit ceva asemanator)?

    Astept cu mare interes raspunsurile voastre.
    Atasez si o poza
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cu o bormasina. Cauti spiral-ul potrivit si scoti niturile care sunt din aluminiu. Pe urma, dupa ce repari, nituiesti la loc. Bafta
     
  13. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Intrebare de noob: se gasesc nituri la fel in comert? Pentru a nitui am nevoie de vreun aparat special sau doar ciocan?
    Multumesc!
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se gasesc nituri la Bricostore, OBI, Hornbach, etc. Sunt pe dimensiuni. Masori interiorul gauri ramase dupa ce le scoti si te duci si cumperi nituri la diametrul gaurii. Pentru prins nituri ai nevoie de un aparat special care trage acele nituri. Nu sunt nituri din acelea care le bati cu ciocanul. Alea sunt capse. :)

    Bafta.
     
  15. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Multumesc mult tuturor pentru sfaturi.
    Problema a fost rezolvata. Acum totul merge ca nou,fara niciun fel de problema!
    Daca cineva doreste informatii despre procedura ii stau la dispozitie.
    In mare parte problema mea era de la modulul incercuit cu rosu in poza. Acela era prea tensionat si imi arata tot timpul ca porbagajul este deschis.
    Cu aceasta ocazie am desfacut si broasca, am curatat-o, pus totul la punct iar rezultatul final a fost unul imbucurator. Totul cu investitii minime,aproape de 0 :)

    Inca o data multumesc tuturor colegilor care m-au sustinut.
     
    Ultima editare: 10 Noi 2011
  16. Adyzuu

    Adyzuu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant, 2.0TDI 190hp, DETA, S-tronic.
    Aceeasi problema o am si eo, imi apare in bord portbagajul deschis, oare la a4 b5 este acelasi mecanism de inchidere?
    Ai putea sa-mi explici putin cum ai rezolvat problema cu modulul in caz ca e si la mine la fel? :)
     
  17. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Salut Adyzuu!
    Pentru inceput ar trebui sa dai broasca jos si sa verifici switch-ul din yala daca functioneaza!
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Noi 2011
  18. Adyzuu

    Adyzuu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant, 2.0TDI 190hp, DETA, S-tronic.
    Am verificat azi broasca si imi era rupta clapita aia care actioneaza switch-ul!
    Imi trebuie o broasca noua sau cel putin o clapita buna ca sa o inlocuiesc pe cea stricata, oricum pana atunci am "reparat" switch-ul in stilul traditional romanesc, adica cu sarma :)!
    Acum cel putin imi apare inchis tot timpul :p
     
  19. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Am un Audi A3 8L din 2002 si am urmatoarea problema: portbagajul se deschide singur si in mers si in stationare.
    Daca vreau sa-l deschid nu pot sa-l deschid decat din butonul de pe cheie.
    Acum o saptamana am avut aceeasi problema,dar de la un timp nu mai facea. Acum face din nou.
    Dar nu face tot timpul. Cand vrea se deschide cand nu,nu.
    Care este cauza acestei probleme?
    Va multumesc!
     
  20. razvaneison

    razvaneison 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2013
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A3,1.6,2001
    Salutare

    Eu panourile din spate le-am demontat cu ajutorul unei șurubelnițe mai lungi. Am tras ușor de panou și am poziționat vârful lângă clips și am împins. Un doi am dat panourile jos. Tin sa precizez ca a mea e în 3 uși. Am o problema la portbagaj, nu îl pot deschide decat cu cheia. Știe cineva cum as putea remedia problema ? Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mai 2014

Distribuie pagina asta