1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Probleme cu asiguratorii RCA - Euroins - Carpatica

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de Cristian S., 28 Iun 2010.

  1. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    . La jumatatea lunii aprilie aveam parcata masina in fata blocului cand un asigurat al Euroins aflat în mers cu spatele,mi-a lovit maşina în partea dreapta faţă,împingând-o înspre bordură, provocând totodată avarii şi pe partea stângă.În urma avarierii, autoturismul meu a fost dus pe platformă la service.
    La inregistrarea dosarului inspectorul de daune mi-a solicitat semnarea unei cereri de despagubire în alb, cu mentiunea că o va completa el ulterior, cand va veni la constatare, aceasta fiind procedura de lucru obişnuită. Ulterior, când acesta s-a prezentat la service pentru constatare, în documentul de introducere în reparaţie a autoturismului a trecut doar o parte din avarii, respectiv bara faţă 0,5H, aripa dreapta faţă 0,4H, far dreapta, bieleta stangă, refuzănd să treacă şi janta stangă faţă(fiind lovita de bordura)cu menţiunea că aceasta va fi trecută într-un proces verbal de constatare suplimentar, aspect care nu s-a realizat.
    15 zile mai tarziu service-ul a formulat cerere de reconstatare către Euroins, cu privire la janta,răspuns:zero.Alte 2 zile mai tarziu am formulat către Euroins cererea nr.x, prin care solicitam consemnarea în procesul verbal de constatare suplimentar a mi se inlocui janta si fuzeta fiind deformata.
    În aceeaşi zi inspectorul solicită service-ului fişa de geometrie roţi în vederea aprobării schimbării fuzetei. Service-ul a trimis fişa geometrie roţi pe adresa de email indicată de inspector,iar ca raspuns Euroins îmi comunică o adresa prin care îşi rezervă dreptul de a desfăşura propriile investigaţii (3luni)privind producerea evenimentului.
    Deci de la data deschiderii dosarului de daune,până la data emiterii adresei x,au trecut 16 zile.
    Pct 3,din art.36 CSA spune:
    „Asigurătorul RCA are obligaţia să comunice în scris asiguratului şi păgubitului intenţia de a desfăşura investigaţii privind producerea accidentului, în termen de maxim 10 zile de la data avizării daunei.”
    Potrivit atât Ordinului CSA nr.5/2010 care abrogă la data de 25.05.2010 Ordinul CSA nr.21/2009, cât şi acestuia din urmă, în vigoare la data deschiderii dosarului de daune, art. 38 pct.(2):„Depunerea cererii de despăgubire cu privire la producerea evenimentului asigurat prin poliţa de asigurare RCA reprezintă avizare de daună si obligă asigurătorul RCA răspunzător să deschidă dosarul de daună, să efectueze constatarea pagubelor, să comunice în scris părţii prejudiciate cu privire la documentele ce trebuie depuse pentru soluţionarea cererii de despăgubire si să soluţioneze cererea de despăgubire în termenul legal.”
    Astfel, Euroins avea obligaţia de a mă notifica cu privire la derularea propriilor investigaţii în maxim 10 zile de la data deschiderii dosarului de daune.
    Dupa inca 2 sapt. am achitat factura emisă de service putând astfel să îmi ridic autoturismul,apoi am depus la dosarul de daune, în vederea decontării,factura fiscală,bonul fiscal şi devizul de lucrări.
    Obligatia lor potrivit art. 36 pct. 1 din Ordinul CSA era ca in termen de 10 zile sa imi vireze banii.au mai trecut 2 saptamani,dupa care in urma notificărilor adresate prin intermediul juristului şi a plângerii formulată către CSA împotriva Euroins,pentru obligarea la îndeplinirea obligaţiei de despagubire am primit jumatate din suma.
    Initial am fost sunat de un anume Ion C-tin(ceva director de daune) care mi-a spus că îmi va fi virată o sumă mai mică întrucât din "expertiza" lor efectuată în birou la Bucureşti cred,au ajuns la concluzia că doar atât poate suporta societatea de asigurări.Binenteles ca am refuzat atat telefonic cat si scris.
    Nu am primit nici un fel de înscris şi nici un fel de explicaţii privind diminuarea despăgubirii aşa cum obliga pct (4) din Ordinul CSA:
    „În termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA este obligat:
    a) fie să răspundă cererii părţii solicitante, formulând oferta de despăgubire potrivit propriilor investigaţii cu privire la producerea evenimentului asigurat, în cazul în care se dovedeste îndeplinirea condiţiilor de asigurare si producerea riscurilor acoperite prin asigurarea obligatorie RCA;
    b) fie să notifice părţii prejudiciate motivele pentru care nu a aprobat, în totalitate sau parţial, pretenţiile de despăgubire.”

    Am formulat plângere împotriva acesteia la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, care prin raspuns îşi declină competenţa de soluţionare a plângerii privind neplata despăgubirilor în favoarea instanţelor de judecată, arătând că nu are competenţa de a obliga societatea asiguratoare la o anumită conduită în soluţionarea dosarelor de daune.
    Adica mai pe romaneste CSA nu a facut nimic,deoarece Euroins le-a declarat ca nu sa prezentat vinovatul(care a fost invitat telefonic,nicidecum in scris),in raspuns au gresit pana si marca masinii,asigurarea le-a relatat ca sunt suspiciuni legate de dimanica accidentului si comisia asigurarilor m-au trimis in instanta.
    Am depus plangere penala si la parchet pt.abuz in serviciu impotriva a doi inspectori de daune la care astept raspuns,de curand si o cerere de chemare in judecata impotriva asiguratorului.
    Cam asta este povestea si inca astept...au trecut doar aproape 3 luni,asa ca dragi colegi aveti grija pe unde parcati si ce RCA au cei care se plimba pe langa voi si binenteles ce asigurare va faceti pe viitor,asta deoarece chiar daca este "asigurarea altuia" avem de suferit,conform procedurii trebuie sa chem si vinovatul in instanta.
     
    Ultima editare: 28 Dec 2010
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pentru inceput nu sunt de acord cu semnarea cererii de despagubire in alb, nu mi se pare ca fiind o procedura obisnuita sau deopotriva legala.
    In al doilea rand CSA exista numai de forma, ori astefel nu vad sensul acestei "supravegheri" efectuate de catre aceasta institutie.
    Si in al treilea rand, judeca-te cu ei, nu m-as supara daca ar fi pe piata asigurarilor ar fi o firma mai putin. Oricum, eu la Euroins nu mi-am mai facut asigurare tocmai pentru faptul ca am tot auzit refuzuri de plata fara vreo logica si nu am chef sa ma mai tarasca si pe mine prin tribunale.
     
  3. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai Ovi la inceput toti sunt numai miere,apoi se comporta de parca si-ar face credit sa iti plateasca,de ex in Sp. de curand a avut o cunostinta un accident,ia lovit cineva masina,a venit platforma sa o ia si intr-o saptamana i-au dus masina spalata,reparata acasa.
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    OFF TOPIC!Un prieten de-al meu(locuim in aceeasi casa) ia atins un vecin masina in parcare(e vorba de un peugeot 407) zgaraindu-i bara spate lateral;s-a dat telefon la asiguratorul vinovatului,acestia au venit in aceeasi zi sa faca constatarea,iar a 2-a zi i-au luat masina pt reparatii,dandu-i la schimb un passat b6 din 2010 ca sa aibe cu ce sa circule pe perioada reparatiei.Ia uite ce diferenta intre o tara civilizata si una care pretinde ca e:(
     
  5. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Legal trebuiau sa te anunte in 10 zile ca se vor face cercetari suplimentare, dar nu prea ai ce face decat sa ii dai in judecata sau sa astepti cele 90 zile ca sa vezi ce stablesc.

    Eu as proceda astfel:
    As cere serviceului un deviz final stampilat , as merge la sediul lor, as cere un formular de cerere de despagubire si l-as completa cerand banii in contul meu personal. La "observatii" as scrie ca doresc eu banii pt ca ulterior sa achit personal reparatia iar in caz de intarziere a platii peste termenul legal solit si plata unor penalizari de 01 % pe zi.
    Bineinteles as lua copie de la nr de inregistrare.

    Astfel, in cazul in care voi da in judecata societatea procesul ar dura foarte putin si hotararea ar fi in favoarea mea!

    Acum fiecare face cum crede!
     
    Ultima editare: 24 Iul 2010
  6. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu ai citit atent,exact asta am facut,mi-au si virat banii,dar din pacate doar jumatate,am proces in februarie.Incerc acum sa cer o reducere a termenului de judecata.
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Noi suntem la sfarsitul lui iulie si tu ai primul termen in februarie?:wtf:
     
  8. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Daca stii cine ti-a taiat nejustificat din deviz poti face si plangere penala pt abuz in serviciu. Dar vezi ca trebuie sa fie indreptatita, altfel ti se poate face si tie pt denunt calomnios!
     
  9. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Am facut si asta prin iunie impotriva a doi inspectori din TM,dar inca nu am primit nici un raspuns,asteptam.
    Pe mine ma sunat un anume I.Constantin director de daune de la Buc.un nesimtit ironic care mi-a spus direct ca ei suporta doar o anumita suma considerand ca restul pagubelor le aveam si inainte.
    Da Cornel cica e plin...dar nui problema ca suma urca pe zi ce trece.
    Am citit pe anumite site-uri ca sunt oameni in procese cu asigurarile si de 3 ani.
     
  10. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Si ultima solutie, da-l in judecata si pe vinovatul de accident ! Poate dureaza mai putin procesul asta.Va fi intrebat daca recunoaste avariile pe care le-a produs si instanta obliga asiguratorul sa plateasca integral. Apoi, in partea cu asiguratorul ceri daune morale.

    Succes!
     
  11. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Au fost chemati domnii inspectori la audiat si in sediul politiei s-au dat in spectacol cu tot cu avocatul lor,urlau,strigau ca i-au chemat ca pe niste infractori,ca or sa ma dea in judecata si pe mine si pe politist ca se foloseste de timpul lor...
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Timpul lor? N-am inteles, ei nu lucreaza cu publicul? Nu era ca urmare a unui decizii in timpul lor de lucru cu publicul?
    Prost a fost politistul ca i-a lasat sa urle, sau ce, cu avocatul poti sa tipi in gura mare ca i s-au incalcat "dreptul la timp liber"?
     
  13. coddot

    coddot 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 S-line, 1.8T 190CP, 2003
    ieri seara in iasi am fost tamponat de cineva cu asigurare la Carpatica. Maine ma duc la centurl de daune sa vad ce si cum
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bafta. Personal nu am o parere prea buna despre ei, am fost lovit acum 3 ani de cineva care avea asigurare la Carpatica si am ramas foarte dezamagit atat de firma de asigurari cat si de service-ul contractat.

    Acum am fost lovit de catre cineva cu asigurare la Astra si deja am un deja-vu, se intampla din nou cam aceleasi lucruri, deocamdata sunt doar in prima faza, cea in care se taraganeaza dosarul si nu am stabilit inca daca se inlocuieste elementul lovit sau se schimba. Fie vorba intre noi, eu oricum vrea sa schimb, ideea e ca vreau sa participe si ei la modificarile ce urmeaza sa le fac.
     
  15. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Daca cel care te-a tamponat are asigurare la Carpatica pregateste-te pentru ce poate fi mai rau.Regula la aceasta firma este aceea de a nu plati nicio despagubire.Percep prime de asigurare sub pretul pietei dar de platit nu prea se pune problema.Majoritatea serviceurilor nici nu vor sa lucreze cu ei din tocmai din cauza asta.Bafta!
     
  16. coddot

    coddot 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 S-line, 1.8T 190CP, 2003
    si atunci cum sa fac? Sa cer sa imi dea mie baniii? Unde pot face o evaluare a pagubelor ca sa stiu cat sa cer?

    Accidentul s-a produs sambata 30 octombrie 2010 ora 22:10. Tipa care a intrat in mine cu masina venea de pe o strada unde avea STOP. Eram in intersectie si mergeam in coloana. A taiat calea la masina din fata - un taxi - si era sa intre in ea dupa care a accelerat si a intrat in mine in coltul stanga fata. Tipa de la volan era ingrozita si in acelasi timp bucuroasa ca nu a intrat in cel din fata. Avea o fata :wacko: In starea de soc nu a mai stiut ce face si a intrat in mine
     
    Ultima editare: 31 Oct 2010
  17. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Varianta cea mai buna pentru tine ar fi sa ai Casco.Daca ai,repar-o pe Casco si se vor deconta(sau judeca) ele societatile de asigurari intre ele.Daca nu ai din pacate e cam nasol dar trebuie sa fii ferm pe pozitie pentru ca sigur vor incerca sa te prosteasca cu taraganari sau sa te trimita la vreun service de doi bani cu care au ei contract,
     
  18. coddot

    coddot 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 S-line, 1.8T 190CP, 2003
    Casco nu am din pacate. M-ar ajunge cam 300 ron pe luna din cate am inteles.

    Am fost azi la daune la Carpatica. Totul a mers ok deocamdata. Mi-au constatat pagubele... aripa fata, bara fata, fusta bara fata, far stanga fata, janta, desi mai erau niste chestii dar care nu sunt sigure inca gen directie, sistem spalare parbriz si faruri si aparatoarea de la roata din fata stanga. Ma voi duce la service-ul ales ca sa verifice daca in urma accidentului mai sunt si alte probleme in afara de cela amintitie anterior. Pe document scria daunele, in schimb nu scria daca se inlocuiesc sau se repara. Dar fiind plastic si tabla indoita mai tare (la aripa) trebuie de schimbat si vopsit. Sper sa nu se intinda prea mult sau sa faca de acum probleme

    Am ales si service-ul dintre cele date de ei. Am gasit unul decent unde se face treaba cum trebuie din cate am inteles de la altii.
     
    Ultima editare: 1 Noi 2010
  19. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Ma bucur sa aud ca e in regula deocamdata.Ai grija si tine-ne la curent.Chiar sunt curios.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ca veni vorba de constatare a daunelor, inspectorul a facut o constatare la ceea ce se vede si eu am facut cerere de reparatie in regie proprie. Calculatia nu e facuta inca. Intrebarea mea este: nu ar trebui sa ma trimita intr-un service si sa evalueza daunele care nu se vad (daca exista) inainte ca sa imi dea calculatia cu suma care mi-o dau?
     

Distribuie pagina asta