1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proiectoare ceata bara fata - A4 B5 - discutii diverse - inlocuire becuri - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de alexandrunenu, 1 Apr 2014.

  1. alexandrunenu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5 afn 1996
    ma poate ajuta si pe mine cineva? Am un audi a4 b5 din 96 1.9 tdi motor afn si am o mare dilema care ma framanta de cand am luat masina. Vreau sa imi pun proiectoare dar am gasit niste mufe care tarnau acolo degeaba si banuiesc ca ar fi de pa proiectoare. Daca ar putea atasa cineva o poza sa stiu si eu cum ar trebui sa arate mi-ar fi de mare folos
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mufa proiectoare Audi A4 B5
     
  3. alexandrunenu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5 afn 1996
    mersi mult de tot adi dar vad ca la mine e altceva. Mufele mele sunt cu 3 papuci, si am pus eu lampa de contron sa vad ce se intampla acolo dar imi vine curent pe ele doar cand aprind faza scurta. nu au nici o legatura cu butonul de aprins proiectoare din masina. Siguranta nu e arsa pentru ca am vazut ca e o singura siguranta pe ceata si pe proiectoare si ceata merge. Nu pot sa imi dau seama ce poate fi cu mufele alea stinghere si unde sunt cele de la proiectoare
     
  4. leondannydan 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Stafford - Staffordshire - Regatul Unit
    Masina:
    Audi A4-B5, 1.6l, 1996, ADP (bestia Verde). Audi A4-B6 Avant, 1.9 TDI, AVF, Quattro, 2004 (Silver).
    Salut! Tu te astepti sa ai instalatia trasa pentru proiectoare !? Ai masina din '96 .... Ai maxim bec de ceata in far doar daca ai faruri bosch ! Instalatie pentru proiectoare in bara au masinile din '99 pana in 2001 ! Asa ca uita-te bine la sigurantele alea ..... Cate butoane de ceata ai in consola centrala !?
    Si eu an de gand sa imi pun proiectoarele in bara si trebuie sa trag instalatia cu buton, cu releu si sigurante! Am nevoie doar de ceva timp sa pot pune in actiune planul! Am toate componentele , schema .. Doar cu timpu stau prost! Daca ai rabdare vreo doua saptamani.... O sa fac si un DIY . Bafta !
     
  5. alexandrunenu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5 afn 1996
    Eu am buton de ceata si de proiectoare in consola. Farurile nu sunt cele originale , am valeo cu lupa pt ca am xenon. Daca ai schema pentru instalatia proiectoarelor te rog sa o pui si tu pe forum. Eu cred ca masina a avut proiectoare candva doar ca nu mai sunt. Mai stiu ca si luminile de ceata si proiectoarele sunt pe aceias siguranta, dar nu stiu daca am releu.
     
  6. leondannydan 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Stafford - Staffordshire - Regatul Unit
    Masina:
    Audi A4-B5, 1.6l, 1996, ADP (bestia Verde). Audi A4-B6 Avant, 1.9 TDI, AVF, Quattro, 2004 (Silver).
    Salut !
    Masina ta ... da a avut faruri bosch, cu bec de ceata incorporate in far ! nicidecum n-ai avut proiectoare in bara ! N-am vazut b5 cu proiectoare de ceata OEM pana in anul 1999.
    Uite cam asa arata schema
     
    Ultima editare: 3 Apr 2014
  7. alexandrunenu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5 afn 1996
    ai zis ca faci un DIY cum ti-ai montat proiectoarele pe masina. Astept sa ne spui si noua de ce avem nevoie si cum facem
     
  8. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Si eu vreau sa-mi montez proiectoare in bara dar nu prea stiu cum sa incep :d
    Nu stiu sa-mi montez releu, siguranta .. Ca daca le pun pe direct mi-e ca iau foc :))
     
  9. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Ogyo, nu e mare filozofie ! In plus, nu e neaparat nevoie de releu. O instalatie pentru faruri ceata nu presupune nimic complicat daca ai cunostinte minime de electrica. In definitiv e vorba de fire, o siguranta fuzibila si un intrerupator. Firele de 1,5mm sectiune si o siguranta de 10A sunt suficiente. Ti-am facut si un desen, ca sa vezi ca nu e de speriat. Daca vrei si alte sfaturi, pm si te ajut cu placere.
    :salute:
     
  10. leondannydan 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Stafford - Staffordshire - Regatul Unit
    Masina:
    Audi A4-B5, 1.6l, 1996, ADP (bestia Verde). Audi A4-B6 Avant, 1.9 TDI, AVF, Quattro, 2004 (Silver).
    Salut !
    Stiu ca am spus ca o sa fac un DIY cu montarea proiectoarelor .... dar din cauza serviciului n-am avut timp nici sa-mi schimb flansa de la circuitul de racire (pierd antigel cam ....1 litru intr-o saptamana), dar sa ma apuc tras fire pentru proiectoare!
    Sper ca duminica o sa am o fereastra de 3-4 ore sa pun in aplicare montajul !
    Cum a spus si mikaela4 .... mare smecherie nu este ... daca pui cu intreruptor normal, Dar daca vrei sa ai buton OEM in plansa de borb care sa se aprinda ..... ca toate celelalte....e ceva mai mult decat a exemplificat el ! Repet , sper sa am destul timp sa ma ocup de ele duminica !
     
  11. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Banuiesc ca daca vreau cu buton in bord oem trebuie si releu . Nu ?

    Mikaela4 multumesc pt schema simpla :D
     
    Ultima editare: 10 Mai 2014
  12. leondannydan 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Stafford - Staffordshire - Regatul Unit
    Masina:
    Audi A4-B5, 1.6l, 1996, ADP (bestia Verde). Audi A4-B6 Avant, 1.9 TDI, AVF, Quattro, 2004 (Silver).
    ....in mare....nu e nevoi de releu....daca vrei lumini pe proiectoare independent de faruri....nu trebuie! Dar pentru o protectie in plus....nu cred ca este atat de mare investitia incat sa nu iti poti permite montarea unui releu! Depinde ce anume vrei!
    Maine se anunta o zi cat de cat ok din punct de verdere climatologic cat si legat de munca! Sper sa finalizez lucrarea repede si bine !
     
  13. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Cel mai elegant ar fii sa montezi un buton original OEM si sa montezi un releu pentru ca la consumul ce-l au proiectoarele mai mult de o sapt nu te tine butonul si se ard contactele din buton. Eu am montat la fostul A4 proiectoare si am gasit la dezm un buton si un releu cu mufa la 40 lei. In rest trebue un pic de cunostinte in ale electricitatii si timp pe care se pare ca nu-l are nimeni. Succes
     
  14. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Are mare dreptate colegul Pinga. Un releu nu e asa complicat de conectat.
     
  15. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Si mie mi se pare cea mai buna si eleganta varianta cea cu releul.
     
  16. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Eu am dat + pentru comanda releului prin butonul nou de pe firul de pozitie si astfel nu mergeau proiectoarele decat impreuna cu pozitia aprinsa. Bineinteles ca v-a trebui pusa si o siguranta pe circuitul proiectoarelor. Daca m-as pricepe la calculator cum ma pricep la electricitate as face si o schema ca nu e chiar complicat. Vorba aia :Alti zboara pe luna....
     
  17. alexandrunenu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5 afn 1996
    nu mai va chinuiti fratilor sa trageti instalatie separata sau alte improvizatii pe la masina. Eu am tot cautat si pana la urma am gasit instalatia de la proiectoare, cea originala doar ca fostul proprietar a pus xenon pe masina si a taiat firele care duceau la proiectoare. Deci concluzia e: daca exista acel buton in bord care sa aprinda proiectoarele trebuie sa fie si instalatia( la mine e un fir alb-verde pentru +, - il puteti lua de unde vreti). Acum dupa multa munca sa montez proiectoarele pentru ca nu au avut prindere in bara si a trebuit sa ii fac eu un sistem de cleme mai imi trebuie acele grile. Va urez succes si spor la treaba. Daca va mai pot ajuta cu ceva sunt aici
     
  18. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Da intradevar, daca masina ta a fost echipata cu faruri bosch cu proiector incorporat din fabrica atunci instalatia e facuta pana in far. B5 nonfl nu s-a fabricat cu proiectoare in bara, deci nu ai cum sa gasesti acele grile care vin langa proiectoare. Grilele cu gaura de proiector sunt doar la B5 fl si nu se potrivesc la tine ,sant mai lungi(crede-ma am probat pe banii mei) Firul pe care l-ai gasit tu probabil e tot o inprovizatie trasa din mufa farului. Si probabil ca tot o ,romaneasca" v-a trebui sa faci si tu cu grilele. Spor la treaba
     
  19. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Stie cineva ce cod are ornamentul de langa proiector cel care lipseste ?
     
  20. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999

Distribuie pagina asta