1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Recomandare "antifon" pentru utilizarea "sub masina"

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de gaby1773, 14 Oct 2008.

  1. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Salut. Mi-am facut de lucru zilele astea pe sub masina, si tot uitandu-ma eu pe acolo, am observat pe o "bara" de fier o particica de vopsea care s-a exfoliat (1-2 cm) si m-a mancat undeva sa o dau jos. De atunci ma tot gandesc ce fel de "solutie" de aceeasi consistenta as putea aplica acolo, mai mult pentru ca vreau eu sa fie totul ca din fabrica, nu pentru ca ar reprezenta o problema. Si daca tot iau ceva pentru acel loc, mi-am adus aminte ca am si ceva zgarieturi pe carligul de remorcare spate aflat sub prelungirea barei, asa ca as vrea sa dau ceva si acolo sa nu fie fierul gol.
    Intrebarea e ca nu stiu ce as putea cauta sa cumpar prin magazine. Daca cineva dintre voi care are legatura cu serviceurile auto sau s-a mai intalnit cu o astfel de "problema" :tocktock: are vreo idee, va rog sa imi spuna si mie. Nu ma gandesc doar la vopsea simpla, pentru ca in primul rand as vrea sa pot aplica cu pensula si in al doilea rand stratul aplicat sa fie mai gros de cativa mm. Pe scurt as vrea ceva care sa arate cat mai aproape de original, sa aiba aceeasi consistenta, si sa se gaseasca si de cumparat prin magazine.

    Offtopic: Daca tot am scris aici, ca sa nu mai deschis un topic nou as vrea sa va intreb daca stie cineva cat costa o "doza" de vopsea la reprezentanta, pentru ca am mici punctulete pe capota si as vrea sa le rezolv inainte de a veni iarna.

    Am atasat si doua poze. Prima reprezinta "bara" de sub masina de pe care am dat jos 1-2 cm de "vopsea", doar ca la mine e in partea din spate (rotile din spate).
    A doua e cu carligul de remorcare.
    Multumesc.
     
    Ultima editare: 14 Oct 2008
  2. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    cred ca "vopsea antifon" ar fi destul de ok....e groasa,, se aplica cu pensula si in 2-3 aplicari o sa ai un strat destul de gros. ar trebui sa gasesi la magazinele de piese auto.
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Deci vopsea antifon sa cer la magazin? Or sti aia ce sa imi dea?
    Alte idei?
     
  4. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    exista spray antifon. parca am vazut la metro sau praktiker.
     
  5. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Da, man! Vopsea antifon, adica dina aia care se folosea la antifonat daciile pe dedesubt. E cel mai ok lucru care-l poti folosi sub masina. Despre antifonul la spray propus de "harfo 79" nu stiu ..... poate ar merita sa incerci si varianta asta.
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Clar mergi pe acel spray antifon ;)
    Si eu am dat pe fosta masina si era reusit. Mi-l cumparsem din Bricostore
     
  7. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    [​IMG][​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG][​IMG]

    Am luat asta pana la urma dintr-un magazin de piese auto. In Metro nici vorba de asa ceva. Nu am gasit tip spray decat care se da cu pistolul, ori eu nu am asa ceva si nici nu cred ca implica asa ceva, adica doar bataie de cap, pentru cateva punctulete care pana la urma puteau sta si asa, dar piticii :yahoo:
    Prefer sa dau cu pensula, apoi eventual sa finisez cu smilgher, pentru ca daca era spray aveam de invelit pe acolo mult, si nu e tocmai o pozitie placuta.
    Sper sa se indrepte vremea, ca azi a inceput sa ploua pe aici, si e si frig pe deasupra. Macar daca ar sta ploaia... Si ce frumos a fost pana acum... :mad::lmfao:

    Multumesc pentru sfaturi.
     
    Ultima editare: 17 Oct 2008
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Spor la treaba ;)
     
    blinki2009 apreciază asta.
  9. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Mersi :thumbs-up:
     

Distribuie pagina asta