1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RED Audi A4 B6 2004 1.9 TDI AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexPTB, 14 Dec 2017.

  1. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    1. Am montat franele

    2. Vor urma inlocuite garniturile, n-am avut 'utilajele' necesare

    3. Aerisit sistemul

    4. Perfect s-au potrivit, protectiile discurilor fata sunt identice

    5. Le-am incalzit, lasat sa se raceasca

    6. Deja se simte ceva mai bine, astept sa-si intre in rol cum trebuie placutele

    7. A ramas foarte putin spatiu intre janta fata si etrier

    8. Burduful SKF scapa vaselina, e rupt.. montat de aproape o luna impreuna cu semiosia spre roata.

    Prost am fost ca nu l-am montat tot pe cel vechi (burduful). Voi inlocui cat mai rapid burduful acesta.

    Voi reveni cu poze.
     
    vladmang apreciază asta.
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Iti recomand sa faci Output Test pe Abs si apoi sa-l repeti dupa 1k km.La mine sistemul era aerisit de 3 ori si pedala era moale.Dupa OT franele au inceput sa prinda mult mai bine si de atunci s-au rodat repede.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    lowlife și AlexPTB apreciază asta.
  3. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Multumesc de pont Catalin. Mi-a fost sugerat si cand am postat despre schimbarea lichidului. O voi face zilele urmatoare.

    Nu e de vina burduful SKF, adica nu are legatura cu materialul de fabricatie.. o fi intrat ceva sârma, piatra acolo si l-a piscat. Asta nu e ruptura intre nervuri datorita uzurii/materialului.

    Posibil sa se fi rupt cand am fost pe drumul forestier spre Obarsia Lotrului. Am scapat, capul e nevătămat.

    Edit: handwash. Inca nu am umbra deplina in curte insa a fost ok. Am folosit Dynamax car shampoo&wax, e chiar ok, exista si modelul fara ceara. Si alti cunoscuti/prieteni o folosesc acasa si sunt multumiti. Se poate folosi si la aparat. Am sters geamurile cu ceva solutie speciala, nu am eticheta, reicipient de 30ml si carpa de microfibra.
     
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Parere dupa 400-530 km.

    Duminica seara aveam deja 400km cu noul sistem de franare. Astazi am ~530 km si deja isi fac rodajul ok. Posibil sa inlocuiesc curand toate garniturile (sa stiu o treaba), dupa care voi aerisi sistemul si voi face si testul pe ABS. Ma declar multumit, inca nu a fost cazul de frane extreme, insa simt ca se opreste mai rapid masina, nu pot face comparatie, e peste sistemul original in orice caz.
     
    stefan550, vladmang și arazvan2002 apreciază asta.
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Schimbat garniturile la pistonasele etrierilor spate. Cele fata vor ramane neschimbate deoarece nu prezinta uzura. Completat lichid, aerisit. Output test doar din vcds.. voi avea si propriul vcds functional curand..
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Mai poluez topicul cu poze... facute in urma cu vreo trei saptamani de un prieten.
     
    Glemeanu și Iasmin90 apreciază asta.
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Inlocuit trimuri clasice cu model aluminiu:

    - cele de pe bord si usi + scrumiera spate = aluminiu brushed
    - scrumiera fata = aluminiu texturat (va fi inlocuita pe viitor cu una brushed)
    - ornamentul de fixare al mansonului de la levier schimbare viteze, ramane cel negru, pana voi inlocui cu unul aluminiu brushed (am unul texturat dar e de cutie automata si e texturat)..
     
    Ultima editare: 1 Iun 2018
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Aproximativ 50k facuti, pe la 290xxx am luat-o. Distributia tocmai a "implinit" 40k, la fel si cureaua de accesorii. Niciun scartait, nici o problema, kit Conti+Graf pompa apa, curea Conti la accesorii.
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
  10. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    Poti te rog sa ne arati si cum ilumineaza pe asfalt? Sunt puternice sau ilumineaza asemanator ca un bec cu halogen, dar culoare alba?
    Intreb pentru ca oricate led-uri de la philips si osram am cumparat, nu erau foarte puternice, ba chiar iluminau prost!
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salut. Incerc diseara sa fac cumva sa lumineze doar becurile de la numar. Ideea e ca lumineaza decent. Daca vrei ceva puternic, iti iei becuri cu cate 12 leduri. Si-au montat cativa astfel, un prieten a dat cu markerul peste lampi ca luminau foarte tare.
     
    11MBF și Tudor.chirila apreciază asta.
  12. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Puneti doar philips si osram, nu puneti chinezarii cu multe leduri ca vi se ard, puteti lua foc :) . Am avut de la becuri cu multe leduri, pana la becuri cu cip-uri cree foarte puternice de vedeau si jos pe drum tare insa dupa cateva ore se ardeau. Am inlocuit cu lampi cu led , alea nu se mai ard , vad puternic, lumina alba, mie imi plac mult. Vad ca multi prefera cat mai slabe ca sa nu li se vada numarul noaptea. :undwech:

    https://www.emag.ro/lampi-numar-led...7-a8-4e-4h-set-2-bucati-v030804/pd/DVS7R2BBM/

    Vedeti aici. Cititi si comentariile. Toti sunt dezamagiti ca au garniturile mai groase, insa se potrivesc perfect daca presezi un pic. Nu intra apa (la cele vechi unul era "curs") si le folosesc de mai bine de jumatate de an non-stop (aproape mereu am pozitia aprinsa), nu s-au ars.
     
    Tudor.chirila apreciază asta.
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Cateva poze.. cu si fara autofocus. Poze facute cu iphone.. in conditii de bezna. Pe strada unde exista iluminat public e posibil sa fie mai slaba. Voi incerca prin oras zilele urmatoare daca e nevoie.
     
    Glemeanu și Tudor.chirila apreciază asta.
  14. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    Ce led osram folosești?
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Tudor.chirila apreciază asta.
  16. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    Ce lungime ai pus? Mă gândeam să încerc să strecor de 42mm, dar cred că voi indoi prea tare suportul metalic al bulbului și se va rupe.
     
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Exact cele din poza, 36mm.
     
  18. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Cer o idee. As dori sa-mi pun elementul cromat de sub portbagaj pe negru.

    Ok.. rear bumper moulding denumirea.

    Codul original pentru al meu cromat imi da urmatoarele dimensiuni: 950x50x28mm.
    Codul original pentru cel negru, de S4 imi da: 970x35x15 mm.
    Codul original pentru cel negru, de B6 (normal): 1065x43x15 mm.

    Credeam ca cel de S4 negru se va potrivi exact.. mi-e ca va sta prea urat. A facut cineva aceasta modificare? Mai am in plan ceva.. sa-l dau jos, curat bine de tot si sa-l imbrac cu plastidip.

    Grila centrala de sub numar s-a potrivit de S4 neagra fara probleme.
     
  19. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    De elementul cromat din poză vorbești?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, de acela.
     

Distribuie pagina asta