1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Retapitare vs Huse

Discuție în 'Interior' creată de Catalin_1987, 19 Noi 2008.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu te supara pe mine,am intrebat doar pentru ca din ce am mai citit pe forum aici si in alta parte de fiecare data cand cineva sunea ca vrea sa faca ceva la masina tu afirmai ca nu ai face asta si ca daca ti-ai dori cu adevarat sa ai asa ceva pe masina ai vinde masina si ti-ai achizitiona una cu dotarea respectiva.Husele de pe masina indicata de tine vin bine(cam asa vin si cele comandate de mine si rapier),dar calitatea materialelor este cu totul si cu totul alta.Pacat ca nu esti din bucuresti sa-ti prezint masina in ianuarie cand vin husele.Daca citesti mai sus am precizat,am scaunul de la sofer tocit(rapier a vazut)de la frecus si de la curatat tapiteria repetat,iar bancheta din spate este arsa in 2 locuri.Deci rau nu poate arata interiorul meu cu huse.
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Gata am citit tot despre A4 B6 BRT cu husele din piele ecologica si au costat 700 ron.Dar materialul folosit nu-mi place,are o textura urata,nu culoarea ma deranjeaza.Chiar omul spune acolo ca sunt variante de din piele(ma rog si eu voi avea piele ecologica pe laterale,dar arata mult mai bine),ajungand la pretul de 1000 euro.In concluzie nu-mi pare rau ca am dat de 3 ori mai mult pentru alte materiale,alta calitate,garantie 5 ani.
     
  3. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    pentru cei care vor sa cumpere scaunele originale.....le gasiti ieftin pe E BAY-SUA
    Preturile sunt intre 290$-540$(scaune fata+bancheta spate)
     
  4. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Tapiterie

    Pentru valori de 2000 euro va recomand acestea:

    scaune recaro

    Sunt tipul de scaune (si fete de portiera) care mie mi se par cele mai deosebite: culoare, cusaturi, combinatie fete portiera.

    Pretul e in jur de 2000 (scadeti TVA-ul din pretul afisat).

    Problema este ca nu stiu daca airbagurile sunt aceleasi ca la scaunele sport standard. Astept email de la ei pentru confirmare. Astea sau jantele de RS4 (doar una din doua) mi-ar place sa fie urmatorul pas pentru masinuta mea :).

    Cat priveste tapitarea sau husele mi-am spus parerea mai sus, intr-un post anterior.

    Daca ar fi sa aleg acum,as facea fara nici o ezitare : scaune si fete usi de RS4.

    Numai bine.
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am o intrebare:cum se demonteaza spatarul banchetei spate?Este dintr-o bucata,nerabatabil.Imi vin husele in curand si trebuie sa dau jos spatarul banchetei,dar nu stiu cum.La cele cu bancheta rabatabila este simplu,dar la mine nu stiu cum.Multumesc anticipat
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Au venit husele

    Au venit husele cu o intarziere de o saptamana si ceva.Dar de ce imi era mai frica nu am scapat.S-a produs o eroare,nu stiu de ce,dar mi-au facut sezutul pentru scaun normal.Am vorbit la firma,maine primesc raspuns.In orice caz sunt putin dezamagit de treaba asta,dar nu stiu a cui este vina.Se vor schimba partile de sezut zilele astea.Am montat pana acum spatarele de la scaunele fata,tetiere si bancheta spate(doar sezut),pentru ca nu am avut timp sa caut modalitatea de a demonta spatarul nerabatabil(mi-au spus de la firma ca voi primi un dvd personalizat pentru audi,dar din pacate am primit unul universal).Deci pana acum 3 bile negre din partea mea pentru baietii de la Tg Mures,dar se indreapta ei.Spatarul de la scaunele fata vine bine,se muleaza perfect,nu exista cute(Rapier la tine e problema de montaj 90%).M-am ales pana acum cu o unghie data peste cap si multa bataie de cap pentru ca este greu sa le pui singur.Totul trebuie intins la maxim,sa vina pe forma scaunului.Sper sa termin tot zilele astea.Acum pareri:
    Husa cotiera fata:o caterinca crunta de husa,nu o voi tine(nu vine bine nici sa o F...ti).Husa tetiere spate,dar si fata: este loc de imbunatatiri(le voi face in curand).Restul dupa ce finalizez
     
  7. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    + shiping & handling cost

    Salut!
    Da, preturile sunt foarte convenabile, doar ca transportul mai costa inca 5-600 $.
    Daca vreti, pentru A6 C5, A4 B6 va recomand eu unele autohtone, sport, piele valnilie, reglaje full electric. Omul este din Buc. si le da cu 500 E.
     
  8. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Solutie cotiera

    Salut!
    De ce te torturezi atat cu husa pentru cotiera, care nu va sta dreapta pe capacul ala nici daca ii dai cu superglue pe ea?
    La dealer gasesti de cumparat separat doar capacul cotierei care, tapitat in ce fel de piele vrei tu (evident, intr-una din modelele cum venea original din fabrica) costa 300 RON.
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Era doar o impresie in legatura cu husele.Oricum nu ma intereseaza maxim cotiera.Preferam o bucata de material necusuta,intreaga cu care eventual imbracam cotiera.Dar mai greu sa gasesc ceva la culoare.Nu ziceai mai repede cu interiorul ala?:)asta este,acum.Una peste alta treaba e asa,incalzirea cu o treapta mai sus sa fie la aceeasi intensitate ca inainte si nici o problema momentam cu ce am montat.Am sunat la baiatul de la Mini Info(dealer-ul cel mai vechi din B,cu experienta in a monta husele astea)si mai bine nu-l mai sunam.Iar m-am enervat,omul ala mi-as dori sa-l intalnesc in fata sa-l salut respectuos.In fine,sper sa vina repede si sezuturile de la scaunele fata.A fost putin penibila situatia cand am desfacut coletul(nu l-am receptionat eu din pacate)si am vazut greseala,pentru ca sambata(cand trebuiau sa soseasca husele)m-am intrebat un prieten daca nu-mi mai vin odata.Si eu ca sa nu-i mai dau explicatii,i-am zis ca le-au facut gresit si ca sunt pentru scaune normale si mai dureaza pana le modifica.Probabil e vina mea ca am mintit:).Nu am reusit inca sa-mi dau seama cum desfac nenorocirea aia de bancheta spate,dar maine sper sa am timp sa studiez.Una peste alta mai dureaza putin pana le pun pe toate.
     
  10. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    S-a rezolvat pana la urma? Ai husele pe masina? Esti multumit pana acum?

    Rasfoind cateva topicuri pe un forum al altei marci, am descoperit asta . Adica, pe scurt, un baiat care se ocupa cu retapitari, si care ofera calitate ridicata la preturi accesibile. Nu am nicio legatura cu el, dar poate mai sunt si altii interesati de acest subiect, tinand cont ca e vorba de retapitare vs huse.
    Aici sunt cateva poze cu lucrarile respectivului. Pe mine m-a impresionat, sincer. Cu ocazia asta mi-am adus aminte si de acest topic.
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Inca nu s-a rezolvat problema si mi-am propus sa nu vorbesc pana nu se rezolva 100%.Sunt multe de spus,dar pana nu termin treaba,ma abtin de la orice fel de comentariu.Cand voi avea husele complete pe masina voi adauga poze,explicatii tot.Cam pe 21 luna asta trebuie sa vina baietii la Bucuresti sa le monteze(asa am hotarat cu ei sa vina,pentru ca au fost problemele care au fost).Deci mai asteptati putin si va spun toata treaba cum sta cu poze,cu tot ce trebuie
     
  12. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Foto bancheta spate

    Cam asta am gasit.
    Daca nu sunt bune mai sapam.
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Multumesc mult Mugur.Din ce inteleg eu din poze se trage de partea de sus spre exterior si apoi in sus?Mai auzisem varianta scoaterii rozetelor de la tetiere(sistemul de prindere al tetierei),dar nu stiu ce sa zic(am incercat sa scot unu si iese pana la urma).Poate intelegi mai bine avand programul si imi spui mai pe larg.Din poze asa pare,ca se trage de ea,fiind fixata la fel ca si sezutul cu 2 cleme de plastic.Verific maine,desi mi-e cam aiurea sa trag de ea ca la balamuc(sezutul iese usor,dar de spatar am tras destul de tare si nu s-a desprins).Oricum multumesc mult
     
  14. gigi72 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    slatina
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 tdi (E5 sau 4 sau 3....)
    astazi mi-au venit si mie husele comandate la xxlcenter. am montat decat la scaunele din fata si sezutul banchetei din spate pentru ca nu stiu cum se desface spatarul acestei banchete (este fractionata 2+1).
    cert este ca nu pot sa le montez decat desfacand acest spatar
    poate ma ajutati cu un sfat.
    ca o prima impresie , materialul este ok, ce am montat pana acum s-a mulat perfect pe scaune si in general se vede ca sunt facute dupa tiparul acelor scaune . eu am primit in pachet si o husa pentru cotiera desi nu am .
    am sa revin zilele urmatoare si cu fotografii dar sa termin de montat totul
     
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Referitor la banheta spate rabatabila nu stiu cum se desface,insa cea dintr-o bucata se desface scotand plasticele in care intra piciorusele tetierei(se trage de ele)si apoi tragand de partea de sus a banchetei(are 2 cleme cum sunt cele de la sezut).Dupa ridici bancheta si iese(are 2 tije in partea de jos care intra in 2 gauri).Eu am dus montajul acestor huse pana la rang de arta,am folosit un aparat ce scoate aburi pentru ca incalzi materialele,astefel pielea devenind maleabila si le-am intins pana mi-am facut rani la maini.In momentul de fata totul vine perfect in afara de sezuturile de la scaunele fata(vin bine si ele).Sezuturile vor fi modificate in curand si vor veni perfect si ele.Comand azi maine 2 bucati de material necesare pentru modificare si in curand va voi arata ce si cum.
     
  16. gigi72 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    slatina
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 tdi (E5 sau 4 sau 3....)
    in cele din urma am reusit. la cele care au spatarul rabatabil 2+1 intre ele exista o chestie acoperita de un plastic care mascheaza un surub . il desfaci si apoi se pot scoate foarte usor
    iata si rezultatul
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Varianta acestor huse pe textil este cea mai buna alegere.Pe langa pretul considerabil mai mic,husele din textil vin foarte bine(asta stiam si de la mine),nu exista riscul sa faca cute(pe cand alcantara face daca nu este intinsa la maxim),se intretin mult mai usor.Foarte foarte frumos arata scaunele tale,le-ai montat cu simt de raspundere(baietii de la tg mures nu exceleaza la capitolul asta,eu montand produsul lor cum nu cred ca au montat ei pe nici un scaun).Sa le folosesti cu placere.Cat te-au costat?
     
  18. gigi72 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    slatina
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 tdi (E5 sau 4 sau 3....)
    700 de lei au costat iar materialele au fost cele din promotie
     
  19. bigman55

    bigman55 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 C5 2002
    Ai interiorul cumva pe gri cu negru cum am eu?
    Ce variante de culori ai ales?
    ai cumva si poze?
    sal
     
  20. gigi72 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    slatina
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 tdi (E5 sau 4 sau 3....)
    daca intrebi de husele din material textil vezi o pagina in urma ca am pus eu poze si pe topicul masina mea sunt poze cu interiorul inainte de a monta husele
     

Distribuie pagina asta