1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi - Resetare Service la Audi A4 B8 - filtre si alte consumabile

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bogdan_TM, 5 Mar 2011.

  1. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Revizie la 95.000 km cu filtre MAN (ulei, aer, habitaclu, motorina) si ulei Castrol-Edge full syntetic 5-30 norma 507.00, m-a costat 550 RON la un service recomandat de un prieten, unde am fost f multumit in final. Va recomand sa faceti si o reumplere a sistemului de clima, eu aveam aproape la jumatate freonul...si ma miram de ce mor de cald in ea.
     
  2. Mema Nicus0r

    Mema Nicus0r 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2012
    Locație:
    Dr Tr Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000 TDI, 2008
    si la cea 60000 km?
     
  3. strumfyspm Guest

    Parerea mea:
    Daca masina e noua serviceul sa fie facut la reprezentanta (exista garantie)

    Daca masina a iesit din garantie sau este luata SH schimb ulei+filtru ulei+filtru motorina+filtru aer la fiecare maxim 14.000km.

    Nu se arunca banii pe ferestra, doar ca intodeauna e bine sa fie nou. motorul toarce mult mai bine.

    PS nu stiu voi, dar eu la schimburile de consumabile le fac la maximi 14.000 si nu dau decat 5 mil pe schimb....si eu cum fac la 2 luni acesti km....cred ca se merita.....
     
  4. Mema Nicus0r

    Mema Nicus0r 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2012
    Locație:
    Dr Tr Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000 TDI, 2008
    mersi,dar filtru de polen cand se schimba? iar placutele de frana la cati km se schimba?
     
  5. strumfyspm Guest

    Filtru de polen alegerea ta,:
    - pentru calitatea aerului in habitaclu o data cu restul filtrelor (asa fac eu unu personal)
    - dar poti sa il schimbi la 2 revizii

    Placutele frana:
    - la revizie te uiti la ele, este foarte usor, si daca sunt uzate le schimbi, sau astepti sa se aprinda in bord becul (depinde de stlul de mers).
    - sa ai grija cand schimbi sa te uiti si la discuri (trebuie sa mai observi sa nu ai probleme la franare...o trepidatie etc...adica sa ai discurile ovalizate).

    Revizia unei masini uzate sau a unei masini care a iesit din garantie, e bine sa le schimbi pe toate (cel mai bine la un 14.000 daca revizia la reprezentanta este la 15.000).

    Cand filtrele sunt noi, riscul de a avea probeleme pe instalatia de ungere, instalatia de alimentare combustibil si instalatia alimentare aer va fi mic.

    Acum, fiecare, face ce vrea, gandeste cum vrea, alege ce vrea...

    Eu asta recomand!
     
  6. Mema Nicus0r

    Mema Nicus0r 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2012
    Locație:
    Dr Tr Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000 TDI, 2008
  7. slim_claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a4, 2009, 2.0TDI, 143cp
    ajutorrrrr!!!!

    Cati litrii de ulei ar trebui sa intre la un schimb de ulei si cum pot vedea nivelul la ulei. Va multumesc. A4 2009 euro 5, 2.0 TDI, 143 cp
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Iun 2012
  8. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Intra fix 5 litri de ulei si se poate verifica ori pe MMI ori daca nu te uiti pe joja ...
     
  9. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    Mie, la motorul de 2.0 TDI/143 cp, mi-au intrat aproape 6 litri de ulei cand am facut schimbul la un alt service, ia cand am facut la reprezentanta Audi, mi-au zis ca au intrat exact 5 litri.

    La motorul meu, diesel am joja si nu pot verifica uleiul pe MMI... Socrul meu, la motorul 1.8 TFSI nu are joja si poate verifica uleiul doar pe MMI.
     
  10. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    intra 5 litrii, cei cu 6 te-au mintiti ca sa te ciupeasca la bani
     
  11. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    Nu m-a mintit nimeni pentru ca am facut personal schimbul, impreuna cu un mecanic, care dupa ce a bagat cei 5 litri si a verificat, mi-a spus ca uleiul e cam pe minim si poate ca ar mai trebui vreo jumatate de litru cel putin... Asa ca am mai cumparat un litru, din care am bagat a doua zi, pt ca nivelul era foarte putin peste minim...

    Uleiul, de asemenea l-am cumparat printr-un prieten care are magazin de piese auto, asa ca am reusit sa il iau la pret foarte bun si fara tva. Deci nu cred ca avea cum sa ma ciupeaca nimeni la bani...
     
    Ultima editare: 10 Iun 2012
  12. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Pentru cei care s-au certat mai sus in legatura cu cantitatea necesare de ulei pentru motorul de 2.0 litrii CAGA/CAHA, producatorul afiseaza 4,3 litrii, cu ce mai intra in filtru si alte abateri.... maxim 5 litrii. 6 litrii este imposibil.
     
    rosu_ghe și sergiu magurean apreciază asta.
  13. robertnrm 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2008
    Locație:
    București / Pitești
    Masina:
    Audi Q5 8R FL, CGLC, 2014
    Amplasare filtru combustibil

    Ca tot se discuta despre filtre si intretinere, vin si eu cu o intrebare si anume unde este amplasat filtrul de combustibil pentru masina din semnatura, doresc sa il inlocuiesc dar nu vreau sa demontez toata masina pana il gasesc.
    Multumesc anticipat !
     
  14. strumfyspm Guest

    Filtru motorina sa afla sub masina, in partea stanga (partea opusa soferului) sub un scut de protectie. Nu stiu daca ai sa reusesti sa dai numai scutul din mijloc jos fara sa incepi din spate/fata.
     
  15. robertnrm 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2008
    Locație:
    București / Pitești
    Masina:
    Audi Q5 8R FL, CGLC, 2014
    De aici sa inteleg ca ar fi la mijloc in dreptul stalpului, de asta imi era si mie frica sa demontez toate scuturile de sub ea, oricum multumesc de informatie. :friends:
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iun 2012
    Bogdan Ciobotea apreciază asta.
  16. strumfyspm Guest

    pai altfel nu vad cum ai ajunge la el....???
     
  17. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Da...e bine sa schimbi si uleiul la 5 mii..daca te tine.

    numai bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Iun 2013
  18. strumfyspm Guest

    uleiul si toate filtrele (decizia mea) e sa le schimb la maxim 13000Km unde 15000Km spune producatorul.

    Iar de distributie stiu de 115000Km de la o representanta VW, nu de la mecanicul meu.

    Transmisia cica se verifica, si doar daca apar semne se schimba si ea (tot de la respectiva representanta).

    Stiu ca lichidul de frana se schimba o data la 2 ani.

    Lichidul de servo se schimba? Daca da, la cati KM?

    Ce altceva se mai schimba? Helllllp me!
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am si eu o intrebare: de ce nu cititi manualul de utilzare al masinii si in special cartea de service a masinii unde sunt specificate toate operatiunile de service cu tot cu intervalele recomandate de producator ? Este chiar asa de greu ?
     
    rosu_ghe apreciază asta.
  20. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Subscriu la ce a scris Cristian :) Lichidul de frana se schimba prima oara la 3 ani sau la primul schimb de placute, dupa care se schimba din 2 in 2; distributia 180.000; lichidul de servo nu scrie in carte (nici nu m-am uitat cu asa mare atentie); uleiul si filtrele se schimba la 15.000 km/30.000 in Vest (long life service); ce te referi cand spui transmisia???
     

Distribuie pagina asta