1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Rezervor - Litrometrul - Indicator combustibil - Sonda combustibil - Pompa din rezervor - la Audi Q7

Discuție în 'Audi Q7' creată de cubulex, 6 Feb 2011.

  1. cubulex 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi Q7 2007
    salut baieti,nelamurirea mea este in legatura cu consumul,am un q7 din 2007 3000 tdi,cand o alimentez cu combustibil,sa zicem ca bag de 100 ron,computerul imi arata sa zicem ca parcurg 200 km,dar dupa ce rulez cam 10,20 km,imi scad cei 200 km pana la 0 ,acul de la tank de asemenea este la minim,rulez in continuare dar 'orbeste'pana cand consider eu ca ar fi timpul sa realimentez,asta si pentru ca am de cateva zile masina si nu stiu consumul,stie cineva sa ma lamureasca care ar fi problema,am auzit ca ar fi de vina litrometrul?:anbet:
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa un scan cu VAG-ul (diagnoza computerizata a masinii) si pe urma mai vezi ce se intampla si mai ales ce eroare i-ti apare la scanare si daca iti apare.

    O noapte buna
     
    Ultima editare: 6 Feb 2013
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    cred ca trebuie sa alimentezi cu ceva mai mult
    nu stiu daca 20l de combustibil ii ajung.
    fa un efort :) si baga un plin sa vezi daca mai ai problema
     
  4. navishop Banned

    Înscris:
    6 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7, 2010
    sunt mai multi factori care iti pot influenta afisajul de consum si indicatia instrumentului de bord.

    Ti-am extras din VAS cateva din ele, sunt in engleza dar sunt sigur ca nu e o problema.

    1. Adaption channel 3:
    Consumption correction
    85% - 115% (in 5% increments)

    Correction: 85% 90% 95% 100% 105% 110% 115%
    Value : 85 90 95 100 105 110 115

    This regulates evaluation of the consumption signal in % , which is preset by coding (default: 100% consumption = adaption value 100), and thereby corrects the readout on the on-board computer. Valid values are 85% - 115%. The consumption signal transmitted by the engine is modified by the preset value. In this way, deviations from the actual consumption can be corrected. The correction influences the momentary consumption, average consumption, range and tank indication in the reserve zone.
    Example: Adaption 110 = increase in consumption by 10%.

    2. Adaption channel 29:
    Tank characteristic (fuel gauge sender 2 - G169, only for Quattro vehicles)
    Parallel shift of tank characteristic by +/- 32 Ohms by arrow keys on VAG tester

    Correction: -32 ... -2 -1 0 +1 +2 ... +32

    Value in channel: 96 ... 126 127 128 129 130 ... 160


    3. Adaption channel 30:
    Tank characteristic (fuel gauge sender 1 - G, for front-wheel drive and Quattro vehicles)
    Parallel shift of tank characteristic by +/- 32 Ohms by arrow keys on VAG tester

    Correction: -32 ... -2 -1 0 +1 +2 ... +32

    Value in channel: 96 ... 126 127 128 129 130 ... 160



    4. Adaption channel 31:
    Wet calibration
    This is used to inform the dash panel insert unit of the tank content on initial fill-up. With the first terminal term. 15 On the dash panel insert unit corrects the current measured fuel gauge sender resistance to the litres figure in this channel.

    5. Adaption channel 32:
    Non-recordable tank volume
    The volume not recordable by the fuel gauge sender is notified to the dash panel insert via this channel.
    Before the initial fill-up is entered in channel 31, the dead volume must be entered.

    6. Adaption channel 33:
    Full calibration
    This channel is specially for service cases in which the tank gauge needle on the dash panel does not reach the full indicator when the tank is full. Correction of the tank gauge indication is started by the input value "65535". In this process, the characteristic is not shifted in parallel as in channel 30, but above a readout 1/2 the characteristic line is elongated upwards or shortened. So in the lower range, specifically as from the reserve mark, the readout remains unchanged. The output value is 0 (value in tester is 128). The elongation can be altered by 16 Ohms (value from 112-144).
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    cubulex mai poti avea si o problema din cauza bateriei masinii. Cand este pe duca bateria bordul in general o ia razna, nu mai merg indicatoarele corespunzator, anumite functii sunt date peste cap. Fa un test si de baterie si vezi la ce capacitate este. Bafta

    O zi buna
     
    Ultima editare: 6 Feb 2013
  6. navishop Banned

    Înscris:
    6 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7, 2010
    De obicei nu are NICI o legatura cu bateria masinii, daca Terminal 30 este sub limita se inregistreaza ca eroare in DTC si ATAT.

    La Q7, si in general la nici un Audi fabricat dupa 2004 care are Manger de Energie (61-Energy Manager) nu o sa vezi functionare defectuasa din cauza ca bateria da 9V de exemplu.
     
  7. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Am avut si eu probleme cu indicatorul de motorina in sensul ca,la un moment dat mi s-a aprins avertizarea de "please refuel" si calculatorul imi arata autonomie de 0 KM desi eu stiam ca mai am motorina.Am oprit la o benzinarie,am facut plinul si,surpriza,indicatorul imi arata tot rezervor gol si autonomie 0 Km.La un moment ,pe drum,si-a revenit si,timp de vreo doua zile mi-a aratat corect dupa care aceeasi problema.S-a dovedit a fi vorba de niste contacte imperfecte in rezervor(daca retin bine a fost nevoie de un kit reparatie pompa)si s-a rezolvat cu 470 lei.Pe de alta parte,daca ai ghinion,e defect bordul si asta nu se repara ci se schimba cu totul.Identificarea corecta a problemei se face printr-o scanare cu Vag-ul.
     
    Ultima editare: 7 Feb 2011
  8. cubulex 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi Q7 2007
    va multumesc la toti pentru sfaturi,am fost cu ea la service,si au depistat problema,litrometrul nu mai functiona,destul de dificil de ajuns la el,au dat bancheta spate jos,au mai decupat un pic tapiteria,in fine,sa rezolvat,motorina mai era aproape jumatate rezervorul,acum indica normal,va doresc numai bine
     

Distribuie pagina asta