1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ionut86, 13 Noi 2008.

  1. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    Baieti am o problema cu incalzirea din scaunul pasagerului. in momentul cand rotesc de buton nimic. Scaunul soferului se incalzeste. M-am pomenit ca nu mai merge dintr-o data. Ce sa aiba ? A mai intampinat cineva aceasta problema ?.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Aug 2011
  2. mirelxxl

    mirelxxl 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2011
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    a4 1,9tdi B7 2006
    Daca a rezolvat cineva problema cu incalzirea .. trebuie sa va spun ca la mine nu merge incalzirea . Ma refer la scaunul soferului.Nu se incalzeste deloc. Daca poate cineva sa ma ajute as fi recunoscator
     
    Ultima editare: 23 Aug 2011
    MariusBogdan28 apreciază asta.
  3. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Incearca sa arunci o privire si la tabloul de sigurante...
     
  4. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    Siguranta este OK ... cred ca rezistenta din scaune este devina! Si-a dat duhul probabil si ca sa ajungi la ea trebuie desfacuta tapiteria de la scaun unde sunt si airbag-urile , deci mai bine raman fara incalzire decat sa fac alte belele!
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Din punctul meu de vedere este pacat sa ai o dotare si sa nu te bucuri de ea.Ce treaba are airbag-ul cu desfacerea scaunului?Se demonteaza din scaun si apoi se lucreaza la scaun fara probleme.Daca ai un om priceput iti masoara rezistenta si fara sa demonteze scaunul si apoi vede ce are de facut.Daca in zona ta nu exista un electrician auto care sa lucreze pe alte masini in afara de Dacia, poti face un drum la Bucuresti si sigur gasesti baieti priceputi.
    Din toti ce de mai sus : A masurat cineva daca rezistentele mai sunt bune???Sau toti asteptam sa repare unul si dupa facem si noi?Ca asa pe forum....pana si strugurii sunt mai acrii
     
  6. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    In Resita nu ai unde. E plin de "mari mesteri" la mine in oras, care mai de care mai priceput. Dispun de interfata VAG a unui prieten, am zis ca o sa-i fac o scanare sa vad daca gasesc buba. Acest amic al meu a fost la reprezentanta la Timisoara si acolo direct rezistenta arsa, trebuie schimbata. Na el de buna credinta a reparat-o la ei. I-au desfacut tapiteria la ambele scaune tolomacii si ce au facut ce nu au facut dar ii apar la Erori la Airbag-uri o gramada. Nu stiu cum arata acea rezistenta, eu doar mi-am exprimat opinia in legatura cu ce am auzit de la acest amic al meu. Intr-o zi mi-am facut curatenie eu in masina si m-am lasat ca un paur cu genunchii pe scaun ca sa ajung mai bine la locurile dintre cestea si din acel moment adio incalzire in scaunul pasagerului. Dupa parerea ta se poate remedia problema ? adica sa se repare acea rezistenta (sa nu fiu nevoit sa cumpar alta), ca altceva nu vad ce sa fie , siguranta OK , legaturile de sub scaun le-am verificat de 1000 de ori!
     
    Ultima editare: 11 Sep 2011
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Este cunoscut faptul ca rezistenta respectiva se rupe daca te apesi cu genunchiul pe ea.In cazul tau nu prea ai ce face decat sa schimbi rezistenta, pentru ca s-a intrerupt si este aproape imposibil sa o repari ok(o tiganie poti face acolo, insa nu o treaba ok).In cazut tau, cumperi o rezistenta buna si o poti schimba.
    Prietenul tau a gresit ca si-a luat masina din reprezentanta cu probleme!!!Pana una alta spune-i sa verifice mufele de sub scaun si cea de la intrarea in airbag, una din ele este deconectata sau stricata.
     
  8. gnr15 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A6, 2005
    Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, etc..) la A4 B7 - discutii diverse

    va salut!

    Am un B7 si am observat ca bancheta din spate este fixa. Stie cineva daca se poate face cumva sa se rabateze. Daca o duc la un service bun se poate face ceva, vreo modificare in sensul asta ?

    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Oct 2011
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu de fapt sa inteleg ca vrei spatarul banchetei sa-l modifici ?

    Acest lucru implica mai multe modificari asupra caroseriei masini. Trebuie ca cel care face aceste modificari (un tinichigiu cu experienta) sa aiba ca model sau macar niste poze de la spatarul unei banchete rabatabile ca sa stie ce trebuie sudat si modificat asupra caroseriei masinii pe care o ai acum.

    Plus ca va trebui sa schimbi spatarul actual cu unul care are functia rabatabila cumparat nou sau Second Hand si care sa fie identic cu sezutul banchetei. Adica aceasi culoare, textura a materialului, etc.. Risti mult cumparand separat doar spatarul banchetei pentru ca o sa se vada diferenta intre sezut si spatar.

    De fapt va trebuii sa cumperi un sezut impreuna cu spatarul pentru ca daca le vei lua de la dezmembrari nu iti vinde nimeni sezutul banchetei separat de spatarul banchetei.

    Nu prea se merita aceasta modificare facuta ulterior pentru ca implica multe modificare si daca nu sunt facute cum trebuie si de catre cine trebuie iese o tiganie.

    Oricum bafta la modificari daca te incumeti.


    O zi buna
     
  10. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Se poate :). Cum zice Cristian trebuie sa stii ce ai de facut, tinichigiul sa stie si el si se face. Am facut la mine (la reprezentanta cu oameni audi si a iesit excelent). Am zis ca o sa fac si un thread pe aceasta tema dar nu am mai apucat. Nu e foarte greu, trebuie doar sa fii pregatit (materiale si moral).:)
     
  11. gnr15 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A6, 2005
    cmg poti sa imi spui te rog si cat te-a costat?
     
  12. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    2 sticle de wisky (cat mai mari) :laugh: baietilor :beerchug: (seful de la tinichigerie imi este prieten bun).

    Operatiunile ar fi asa (din amintiri):

    - demontare bancheta
    - demontare firewall spate prin distrugerea niturilor in care e prins din fabrica
    - taiere in unele zone unde nu se desprinde daca dai jos doar niturile.
    - masurare, probare si sudare elemente de sustinere bancheta: aici vb de suportii laterali din partea de jos (metalici) si suportul central in care se imbina cele doua parti ale banchetei (tot jos). Sudura e in argon si se face prin punctare daca nu ma insel.
    - se da cu un fel de pasta daca nu ma insel ca din fabrica pentru protejarea zonei sudate si imprejurimi.
    - se intaresc suportii laterali superiori (care in urma scoaterii firewallului sunt foarte moi).
    - se monteaza elementele de prindere ale banchetei in suportii superiori (surub, piulite, etc)
    - se finiseaza unde e cazul
    - se monteaza banchetele si se toarna in pahare :)

    O data cu aceasta mutare este indicat sa schimbi si panourile laterale ale portbagajului care trebuiesc scurtate pentru a permite asezarea corecta a banchetei si oricum cei pentru bancheta rabatabila sunt diferiti (au material in plus care acopera niste spatii ce altfel ar ramane goale si inestetice).

    Timp de lucru din ce imi amintesc - vreo 3-4 ore/2 oameni (pentru un pret poti inmulti cu ora de manopera si iti faci o idee). Oricum ar fi, un whisky e binevenit ca motiveaza baietii si se misca mai repede. :laugh:

    Succes!
     
  13. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Salutari,
    Si eu am problema aceasta, scaunul pasagerului nu se incalzeste, SameOlStory , tu cum ai rezolvat?
     
  14. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    Sincer sa-ti zic am si omis chestia asta , pana in zi de azi tot stricat e! Am un tip la mine in Resita care a lucrat in Austria la reprezentanta si tot timpul cand am trecut pe la el am uitat sa-i spun sa puna VAG-ul pe masina! Doar l-am intrebat asa in fuga si mi-a zis ca s-ar putea sa mi se fi dus rezistenta din scaun sau am un fir deconectat ceva, dar a zis ca nu crede, cel mai sigur am rezistenta dusa pentru simplul fapt ca eu cand faceam curat in masina ma urcam cu genunchii pe scaunul pasagerului si ma lasam ca un "cioban". Am dispus de interfata VAG a unui prieten dar m-am luat cu treaba, cu lucru' si sincer am uitat sa-i fac o scanare. O sa-mi dedic timp sa rezolv problema asta ca deja nu mai e de gluma cu frigul asta si imi pare sincer rau si de prietena mea - mie mi se incalzeste , ei nu :))

    Catalin_1987 prietenul respectiv a fost plecat in Germania 4 luni si azi a ajuns inapoi in tara. A rezolvat acolo problema, a avut noroc si nu i-a fost dusa siguranta doar niste mufe putin "dislocate" sa le zicem asa , mi-a spus ca nu a fost nevoit sa schimbe vreo siguranta si operatiunea a durat undeva la 25-30 min!


    Sper sa rezolvam toti de pe forum problema cu incalzirea scaunului pasagerului. Eu am verificat toate mufele posibile, le-am curatat si nimic. Cand voi pune VAG-ul pe ea trebuie sa gasesc buba (*adica ar trebui *), rezistenta daca e sa fie dusa tipul din Resita mi-a zis ca e undeva la cateva milioane ,pana in 4 mil , nu mi-a dat pret exact pentru ca nu stia asa pe moment cum l-am luat eu (imi zicea 50 ron si ea defapt era 3 milioane) , nu stie sigur pana nu se uita! Cum voi rezolva problema voi posta eventuala "hiba". Oricum mi se pare ciudata chestia ca din ce am citit pe forum si pe alte forumuri, procentajul la defectarea scaunului pasagerului e mai mare , parca ar avea defectiuni de fabrica :)))

    O seara buna baieti!
     
    Ultima editare: 8 Noi 2011
  15. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Da, posibil sa fie si de la mufe, eu am dus masina la detailing si de atunci nu a mai mers, cu toate ca l-am atentionat pe nenea ala ca are incalzire in scaune si sa aiba grija.
    Din ce am observat sub scaun sunt niste mufe acoperite cu un plastic, acel plastic era deplasat de la locul lui in cazul meu;
    Se pot vedea detalii legate de scaun cu vagcom?
     
  16. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    Din ce am auzit si eu incalzirea ar tine de partea climatronicului si pe acolo ar trebui gasita si incalzirea in scaune. Daca spun prostii va rog sa ma corectati. Astazi am stat de vorba cu prietenul despre care am mentionat mai sus si amandoi credem ca s-a dus o rezistenta ceva (sigurantele si mufele mi le-a verificat un "nene" de asta de cartier-electrician -> citez: "par ok" , in Resita n-ai unde , sunt toti specializati in reparat Dacii). Plasticul ala poti sa-l dai laoparte si o sa dai de un set de mufe si nimic mai mult, iar sub scaun ai iara o gramada de mufe. Saptamana asta o sa-i fac o scanare sa vad daca depistez "buba"
     
  17. claussk8 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.0 2008
    Modificare bancheta spate pentru montaj sky sac

    A venit iarna si m-am trezit cu o mica problema! La toate masinile pe care le-am avut se regasea in spatele cotierei de pe bancheta o usa din plastic care facea legatura habitaclului cu portbagajul: la masina asta nu prea exista:(.. stie cineva ce modificari trebuiesc facute pentru a monta usita respectiva(cred ca ii spune sky sac)! Bancheta este fixa, nerabatabila! Va multumesc mult!
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa schimbi bancheta spate cu alta bancheta prevazuta cu asa ceva. In plus, pentru a schimba bancheta spate cu una rabatabila pentru ca sacul ski vine numai la bancheta rabatabila citeste mai susu ce implica acest lucru.

    Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi, pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Citeste acest topic de la inceput unde a fost mutat mesajul tau initial.

    O zi buna
     
  19. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    Re: sal

    stie cineva cum pot demonta scaunele fata de pe masina si cum pot da capitonajul jos la ele...
    Motivul as dori sa le spal si am constatat ca nimeni si nimic nu spala mai bine decat eu insumi in cada cu dero....iese orice pata si arata ca noi dupa....
    Spatele l-am facut cotiera e gata au mai ramas scaunele fata.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu cumva tu ai B8?
     

Distribuie pagina asta