1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ionut86, 13 Noi 2008.

  1. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    2007 luna 12
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ce vrei tu implica multa munca si nu cred ca vrei asta. Ca idee, demontatul si remontatul celor 2 scaune are trebui sa iti umple o zii intreaga. Spalatul si uscatul, alta zii. Si asta daca totul merge bine si nu rupi nimic.
    Scaunele se demonteaza foarte usor, fiecare scaun e prins cu 4 suruburi de sina fixa, desfaci siguramnta la centura, plasticele ce acopera capetele de sina si mufele de sub scaun si gata. Insa apoi vine partea distractiva: trebuie sa desfaci scaunul separat sezutul de spatar si sa il faci bucati pana la schelet. Nu e chiar simplu...
     
  3. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    Re: sal

    banchetele spate le-am spalat in cada fara probleme.
    daca spal si scaunele la fel e vreo problema?nu am scaune electrice nici incalzire in ele...exista vreun senzor sau ceva electric ce se poate strica....?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Airbagul ar trebui sa fie suficient...
     
  5. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    Ok, multumesc. Tot incerc sa gasesc o solutie, motivul este ca am fost la o spalatorie am facut interiorul insa la prima ploaie cand m-am suit ud in masina nefiind limpezite bine probabil au aparut niste pete care inainte nici nu erau, ca atunci cand speli rufele si nu le limpezesti bine iar daca pui niste apa ramane locul ca si cum ar fi patat.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Dec 2012
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cauta alt loc unde sa speli interiorul, e evident ca s-a lucrat la repezeala. Asta e recomandarea mea.
     
  7. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    salut , sper ca postez bine. de curand am cumparat un Audi A4 B7 si am observat ca incalzirea de pe scaunul din dreapta nu functioneaza si nici daca e cineva pe el nu bipuie avertizarea de centura.. cel de la sofer functioneaza perfect..
     
  8. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    Imi poate explica cineva cum demontez bancheta de spate (spatarul) la o bancheta nerabatabila pentru a4 b6 sau b7 presupun ca sunt la fel...Va multumesc
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da jos tetierele de la bancheta.
    Scoate chestiiile alea de platic in care intra piciorusele metalice de la tetiere.
    Da jos sezutul de la bancheta. La jonctiunea dintre cele doua o sa vezi prinderile in partea de jos la spatar.
    Acum esti gata sa scoti spatarul: ridica in sus si trage spre scaunele fata.
     
  10. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    Salut , am demontat sezutul bancheta spate si s-a rupt una dintre clemele de prindere . Am atasat un fisier ca sa va dati seama despre ce e vorba.
    Aveti idee de unde pot face rost de o astfel de clema ?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2014
    bran apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La orice reprezentanta sau magazin de piese auto. Costa cativa lei bucata. De obicei acele cleme de plastic se rup cand se scoate sezutul banchetei si trebuie sa fi pregatit cu altele de rezerva pentru inlocuire.
     
    bran apreciază asta.
  12. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Probleme scaune incalzite A4 B7

    Dupa cum scrie si in titlu,am o problema cu incalzirea in scaune si anume ca nu mai functioneaza nici unul dintre ele.siguranta e ok,mi s-a spus ca este posibil sa se fii rupt rezistentele de sub tapiterie.unde as putea sa rezolv problema asta?
     
  13. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, am o intrebare:
    daca am bancheta spate fixa si vreau sa o inlocuiesc cu una rabatabila dar nu tin neaparat sa o fac rabatabila ci doar sa o adaptez sa fie fixa ca cea dinainte ce modificari ar trebui sa fac?
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Aceleasi ca sa o faci rabatabila pentru ca nu poti sa o montezi pe scheletul metalic al masinii tale
     
  15. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Adaptare bancheta rabatabila la nerabatabila audi a4 b7

    Salutare,am gasit un interior sport superb la un coleg de forum si as vrea sa-l cumpar.problema este ca prinderile banchetei difera foarte mult.a mea este nerabatabila,a colegului este rabatabila.stie cineva daca mai trebuiesc facute alte modificari in afara de taierea actualelor prinderi ale banchetei?
     
  16. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Nu lua bancheta pentru ca nu va sta bine , mainsunt si lateralele care nu cad
    Am luat asa si am dus-o inapoi si mi-a schimbat-0
     
  17. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    sal

    Sal ma poate ajuta si pe mine cineva cu o metoda prin care pot sa dau jos spatarul la o bancheta spate rabatabila (break). Vreau sa il spal am spalat sezutul si a iesit de vis,am desfacut scaunele fata, adica am dat jos husele si au iesit ca noi iar acum mai am spatarul spate insa nu stiu cum se desface.

    Ma puteti ajuta.

    P.S Nu recomand sa desfaceți scaunele sport fata cele cu extensie....multa munca insa merita daca vrei sa le ai ca noi si totodata poti schimba buretii de la sezut unul cu celalalt astfel ajungi sa ai sper interior partea mai uzata care nu te deranjeaza si spre exterior partea noua care se uzeaza mereu cand te asezi.
     
  18. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Si cum se mai aseaza husele dupa aceasta operatiune? Poti pune ceva poze? :)
    Pentru ca daca te uiti atent, forma buretelul nu este identica stanga dreapta pe acelasi sezut, unul e mai proeminent ca celalalt.
     
  19. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    E vreo diferenta intre scaunele sport de B7 pe care scrie S-line si cele pe care nu scrie S-line? ma intereseaza unele de piele si n-au scrisul asta, mi-e sa nu fie diferente.

    Aceeasi intrebare pt scaunele de pe masini cu volan pe dreapta: pot sa le pun pe masina mea cu volan pe stanga, pierd ceva? thx :)
     
  20. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    t_qua77ro scuze pentru raspunsul tarziu insa abia azi am vazut. O sa pun si poze insa iti pot spune ca se aseaza perfect.
    Eu nu am observat nici o diferenta,poate nu am fost destul de atent insa materialul nu este mai larg intr-o parte decat in cealalta. Cel mai greu este sa desfaci si sa reprinzi clemele de sub scaun, cam un cosmar, insa se merita tinand cont ca se curata perfect ies ca si noi dupa. Promit sa fac cateva poze cat mai curand sa le postez.
    La mine nu a mai ramas decat se le montez in locul celor vechi are vor primi acelasi tratament spalare profesionala in cada.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Apr 2014

Distribuie pagina asta