1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Câte 2 per scaun? Mufă galbenă din poza ta e de la airbag și atât.
    Ca să functionalizezi airbagurile în scaun îți trebuie alt calculator de airbag, 2 senzori de impact laterali, mufe și cablaj între ele. Și crede-ma, nu vrei să le montezi pentru ca e un sistem destul de prost și tot o să ai probleme cu mufele de la scaunul ce îl miști mai des - în speță al șoferului.
     
  2. Zoltan.2009

    Zoltan.2009 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Odorheiu Secuiesc
    Masina:
    A4 B5 1.6/ADP
    Salut,
    am sub scaun, niste mufe negre, pe care eu banuiesc ca sunt de la incalzire.
    Scaunele sunt din piele. Tot am incercat eu sa verific daca rezistentele sunt functionale dar nu am reusit.
    Cum ar trebui sa procedez, ca sa pot sa verific, daca incalzirea este functionala fara sa demontez nimic?
    Mentionez ca masina l-am luat asa, cu scaunele acestea dar fara sa am restul firelor trase.
     
    Ultima editare: 24 Noi 2015
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bănuiesc ca e aftermarket. Originala are pinii intr-o mufă verde.
    Iei un aparat de măsură și îl setezi pe rezistență (ohmi) cu piuitoare (are desenat un semn de sunet, ori o notă muzicală, ori niște paranteze ca semnul de la wi-fi). Pui creioanele roșu și negru de la aparatul de la măsură pe pinii de la încălzire și dacă piuie aparatul rezistența e bună, circuitul fiind inchis.
     
  4. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    E cineva care a demontat tapiteria de pe scaunele fata? ma bate gandul sa-mi pun in vara un kit de incalzire scaune si am vazut pe youtube ceva tutoriale dar nimic pe A4, B5-B6. O fi greu, o fi usor?
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  6. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Multumesc, am notat.
     
  7. Pauloo

    Pauloo 6th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B5/1,6(101hp)/ADP/1997 și A6C6/2.0TDI(170hp)/CAHA/2010
    Ma poti suna si-ti explic...
     
  8. Ciobanu Marius

    Ciobanu Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a4 b5 1.8t (AEB) quattro (1996)
    Salutare, am rasfoit forumuri si nu am gasit raspuns, m-am indragostit de niste scaun de A3 8L, eu avand un A4 B5 Sedan, am vreo sansa?
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cu un flex si un aparat de sudura, orice se poate.
    Insa nu vad ce iti place la scaunele alea... Alcantara este si pe scaune de b5, care evident sunt plug & play... sau ceva frumos aici.
     
  10. Bernand

    Bernand 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2012
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI 110ponei AFN
    Buna imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia... As dori sa imi schimb scaunele stock, este vorba despre un A4 B5 96 sedan. As dori sa aflu de la ce modele s-ar potrivi plug&play fara nici o modificare dupa ce modele sa ma uit A4 B6, A6 C5 , A8 D2 , Passat B5 5.5 etc....?
     
  11. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Salutari. Știe cineva ce rol au firele ce intra in spătarul din bancheta spate ?

    20170217_182107.jpg
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Sunt airbag lateral pt pasagerii spate
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exact.
    Adica toate B6-urile au 6 airbaguri in standard.
    Optional, s-au montat inca 2 airbaguri la bancheta spate. Adica masina ta are optiune cu 8 airbaguri. Adica maxim cat pot exista pe B6.

    P.S. ignora bisnitarii care scriu ca au B6 de vanzare cu 10 airbag-uri. Alea exista doar in visele lor.
     
  14. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    E B5 Ovi [emoji4]
    La facelift in spate au fost optionale airbag-urile laterale spate. In rest, e la fel ca la B6 la nr de airbag
     
    ovidiutm apreciază asta.
  15. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    E B5 avant din 2001. Si are 10 air-bag-uri daca nu ma înșel.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Voi nu intelegeti ca nu exista 10 airbag-uri ci doar maxim 8 ? Sunt maxim 8 doar daca sunt si cele din spate, in rest sunt maxim 6: 2 in fata, 2 pe scaune, si 2 cortina. Atat. Sus pe stanga si dreapta este unul singur tip cortina. Nu mai continuati sa credeti in zana maseluta sau in prostiile debitate de samsari. Incheiem aici discutia despre airbag in acest topic.
     
  17. bogdan ciorogar 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    medias
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6 1999
    Salut. La mine e rupt un maner si celalalt blocat. Daca stie cineva o rezolvare il rog sa-mi spuna.
     
  18. johnythe1st

    johnythe1st 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b5 1900tdi 1996 motor 1z
    Salutare,
    Tocmai mi-am luat niste scaune cu incalzire, airbag si reglaj lombar, scoase dintr-un audi B5 facelift care are si climatronic iar butoanele pentru incalzire le avea in panoul climatronic
    Eu am avut scaune simple fara nici o electrica. Am gasit scheme de legare dar nu gasesc butoane. Am incercat cu alt model de buton, dar nu functioneaza. Trebuie doar butoane originale de pe A4 B5 facelift sau se potrivesc si alte butoane pentru incalzire existente prin grupul VAG. Mai am nevoie de altceva ? Va multumesc anticipat.
     
  19. johnythe1st

    johnythe1st 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b5 1900tdi 1996 motor 1z
    am rezolvat problema,am gasit butoane originale,iar pt legare nu mai e nevoie de nimic altceva,decat de scaune fire si butoane, si multa rabdareeeeeee
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  20. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    A observat cineva diferenta de inaltime intre scaunele standard si cele sport sau recaro? Eu pe vechea masina aveam cele standard iar cu scaunul reglat in aceeasi pozitie ca cele sport vedeam perfect ceasurile si mai aveam 4 degete pana la tavan pe cand in cele sport am 2 degete si ma deranjeaza ca nu observ ceasurile perfect.. am 1.90 cu 80kg :D am dat scaunul sport jos si am observat ca merge pana in capat cu inaltimea acum nu imi dau seama.. de ce pe masina e mai inalt ca si cel standard..
     

Distribuie pagina asta