1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Normal ca trebuie sa se incalzeasca si spatarul. Ba mai mult, spatarul e cel mai important...
    91DON, daca la mufa vine curent siguranta e clar buna. Problema e ca e intrerupt circuitul rezistentei si deaia nu mai merge.
     
  2. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    Buna

    Din pacate nu prea ai ce sai faci la rezistenta sunf f f subtiri firele doar sa pui alta , ieste si pe forum cineva care vinde asa ceva si nu e f scump se merita si face toti banii. Se scoate destul de usor tapiteria dar sa fii atent ca are un cadru cu niste vergele metalice de care e prinsa tapiteria si trebuiesc desfacute si prinse la loc la final .
     
  3. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    bancheta

    salut imi cer scuze daca postez intr-un loc nepotrivit....am un audi b5 sedan....am dat jos scaunele fata si ma-m impotmolit la bancheta spate.(spatarul)...am desfacut alea 2suruburi torx crezand ca daca le desfac si ridic de bancheta o pot scoate...insa nu pot nici de cum sa scot bancheta...mentionez ca nu-i rabatabila daca ma puteti ajuta cineva va sunt recunoscator...
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Mai 2011
  4. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    bancheta

    revin cu informatii noi dar proaste:keule: cand merg pe drum cu denivelari sau ceva gropi chiar daca nu am viteza se aude un scartzait sau bataie ca si fier pe fier undeva in spate la bancheta asta dupa ce am cam tras de ea crezand ca o pot demonta poate stiti careva ceva
     
  5. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    banuiesc ca si tu si @rza doriti acelasi lucru,demontarea banchetei(partea superioara) ca altfel nu imi dau seama la ce laterale te-ai referit.dar totusi cred ca s-a mai discutat.
     
  6. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    bancheta

    in ce ai afisat tu cred ca ii vorba despre bancheta rabatabila insa a mea este fixa:( mercii oricum poate este de folos altor colegi, mai caut poate mai luminez
     
  7. userstartx

    userstartx 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi S6, 4.2, 2002
    Difera de la break la sedan ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2012
  8. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Salut,
    rza si eu am patit la fel.

    In primele 2 pagini din PDF sunt instructiuni pentru bancheta fixa:
    Tragi de partea din fata a sezutului bachetei fiind prinsa in 2 cleme de plastic (nr. 3 pag 1).
    Apoi daca ai spatar fix, jos la imbinarea spatarului cu sezutul ai 2 surubri (nr 3 pag 2).
    Apoi te apuci si scoti tetierele dupa care scoti suportii (ghidajele) de la tetiere.
    Dupa ce ai reusit sa scoti suportii de tetiere ridici de spatar si tragi de el spre fata masinii.

    Pentru scartait incearca sa potrivesti ghidajul metalic al sezutului in clema de plastic de pe caroserie.
     
    Ultima editare: 30 Mai 2011
  9. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    @danutzu a inteles mai bine,prima parte se refera la bancheta cu spatar fix iar a doua parte din pdf se refera la bancheta cu spatar rabatabil. zgomotul poate avea ca si cauza faptul ca bancheta s-a deplasat din clema de plastic sau cel mai probabil ai reusit sa desprinzi doar 1 sau 2 carlige din 4 cate sunt pe spatele spatarului. Mai ales ca ai incercat sa demontezi spatarul dupa ce ai desfacut cele 2 suruburi dar fara sa scoti suportii tetierelor.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2012
  10. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    bancheta

    Salut, asa este cu bancheta. Intre timp am taiat cu flexu si acea tabla din mijlocul peretelui dintre bancheta si spatiul din portbagaj pentru ca facea tot felul de zgomote. E drept si faza cu clema de la sezut dar cred ca mai am vreun zgomot ciudat de la bancheta. Sper s-o rezolv. Oricum m-ati ajutat mult. Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iun 2011
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    ??? Flex? De ce ai face asta?
    Tocmai acele cleme metalice iti asigura fixarea si silentiozitatea banchetei. La tine facea galagie pentru ca nu era fixata corect, sigur a mai fost desfacuta.
     
  12. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    bancheta

    ovi ori nu m-am exprimat eu corect ori m-ai inteles gresit. Ce am taiat eu cu flexul era fix acea bucata de tabla care ii prinsa in doar cateva puncte si care facea galagie. La clemele pe care vin ghidajele nu am umblat si la ce tine de fixarea banchetei. Prima data am fixat-o dupa ce am gasit cum se monteaza si demonteaza si apoi inca imi facea galagie. De cand am taiat aia cu flexul nu mai face galagie defel.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Iun 2011
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scuze, eu am crezut ca ai taiat acolo unde sta bancheta.
    Inseamna ca locul in care a trebuit sa intervii, a fost indoita tabla respectiva. N-am prea inteles eu unde ai taiat dar ma gandesc ca s-a indoit din cauza unui obiect greu care a fost transportat in portbagaj si care era greu.
     
  14. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    bacheta

    OVI m-ai luminat si mai bine:) Imi aduc aminte ca am dus intr-o zi un scut de la un VW T4 care nu-i tocmai usor. :) Deci, mai departe stim. :) Oricum poate pe parcurs pot monta un subwoofer in locu ala.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Iun 2011
  15. tupeist1

    tupeist1 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2011
    Locație:
    uk, london
    Masina:
    a4,1.9,1996
    Schimbare elemente interioare la A4 B5 - compatibiliate de la alte modele Audi sau alte masini

    Salutare tuturor ! Aveti ideie , as vrea sa schimb scaunele din fata , se potrivesc scaunele de la modelele b5, b7 , de la passat modelul 97-2001 sau de la Honda , toyota , mazda ceva ?:confused:
     
  16. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    99% plug&play nu se potrivesc, doar daca vrei sa incepi sa modifici.
    De ce nu incerci niste scaune sport, poate si din piele, tot de pe B5?
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca bagi in podea aparatul de sudara si modifici sinele, apoi modifici mufele da, se poate ce vrei tu. Altfel... iti recomand ideea lui mariusik.
     
  18. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Am o intrebare relativ simpla.
    Ce scaune se pot monta pe A4B5 ?

    Merg scaunele de pe A6,A8 din acei ani ?!
    Merg scaunele mai recente de pe A4B6,A4B7 ?!

    ...au inceput sa fie oarecum inconfortabile dupa atati ani,ma gandesc la o solutie optima de inlocuire.
     
  19. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Asta as dori si eu nu ma mai multumesc scaunele fata.
    ...dar de pe A6, A8 din aceasi perioada?
    ...de pe facelift merg pe astea dinainte de 1998.

    Ideia este sa gasesc doua scaune mai confortabile,poate in piele si sa fie plug&play cum spunea Marius.
    ...si fara aparat de sudura :)
    Or fi modificat sinele pe A6,A8 ?!:)
     
    Ultima editare: 11 Iul 2011
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    tupeist1 si iulian_1976 Referitor la scaune, singurele scaune plug & play sunt scaunele sport de B5. Si da, le recomand. Eu am pe Dot1 normale si pe Dot2 sport, si simt diferenta aproape zilnic.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iun 2013

Distribuie pagina asta