1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    A mai patit cineva sa ii scartaie banchata ?sunetul a aparut dupa ce a fost rabatata cu rotile de iarna peste se aude in partea dreapta si e tare enervant ,mai scartaie la cineva ? :wtf:
     
  2. remus31 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2014
    Locație:
    Lombardia - Italia / Iași - România
    Masina:
    audi a6 3.0tdi 2011 CDYA
    Si la mine scartaie, n-am ce sa-i fac, e de la plasticaraie cred.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Demontati bancheta si sub bancheta exista niste plastice infipte in caroseria masinii in care intra partile metalice din fata de fixare ale banchetei. Acele plastice se rup in timp si va creeaza disconfortul mentionat. Le cumparati noi pentru ca sunt ieftine. Bafta
     
  4. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    multumim cristi de sfat daca ai pune si o poza ar fi excelent sau un manula cu demontarea banchetei nu cedeaza insistentei :p
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stiu cum se scoate la voi la A6 C6, dar la A4 B7 se smulge in sus bancheta pur si simplu. Poate va raspunde un coleg care are ELSA instalat sau a mai facut asta la modelul vostru de masina. Bafta
     
    Ultima editare: 10 Noi 2014
  6. giurgeaflorin

    giurgeaflorin 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2012
    Locație:
    tecuci/italia
    Masina:
    fiat doblo 1.6 m jet 2011
    Se smulge si la noi inspre sus,uite aici doua foto,una e cu scoaterea banchetei si a doua e cu inlocuirea plasticului ce creeaza disconfortul.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    "Tips & Tricks" pentru montare: Cand montati bancheta atasati/bagati plasticul pe marginea metalica din bancheta care intra in podea, asa este mai bine. Nu infigeti plasticul in podea si pe urma bancheta in plasticul deja montat/bagat in podea pentru ca il rupeti din nou. Bafta.
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Cristi, vezi ca la sistemele noi, plasticul este din 2 bucati. Cred ca au inteles si ei ca se rupe.... Asa ca la montaj este mai simplu. Dar la demontare nu cred ca mi-au scapat cateva nerupte. Sunt foarte pacatoase la desfacut...
     
  9. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Sunt aproape imposibil de scos fara sa le rupi ..
     
  10. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Am reusit sa scot bancheta se vad ok plasticele dar am comandat altele noi 2.4lei buc am luat 4 :).Si cu bancheta afara din masina tot se aude scartaitul am deschis si usa am zis ca se aude de la broasca (poate). Se aude cum urc o denivelare o bordura sa zicem , o urc se aude ,,zzz,, dau inapoi sa cobor iar ,,zzz,, numai cand lucreaza caroseria
    Scuzati descrierea dar ma dispera psihic acel zgomot :keule:
     
  11. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Revin ! Am gasit scartaitul este din spatarul de la bancheta dreapta unde lucreaza axul care o rabateaza asta dupa ce am eliminat bara stabilizatoare cu bieletele antiuliu incepeam sa cred ca se aude de afara :).M-ai ramane sa vad cum remediez problema :P
     
  12. giurgeaflorin

    giurgeaflorin 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2012
    Locație:
    tecuci/italia
    Masina:
    fiat doblo 1.6 m jet 2011
    Aplica un strat de banda izoler...
     
  13. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Sau desfa piulita si mai impinge un pic acel surub, ca sa stea bancheta mai stransa.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    quattro2001 montezi/aplici varnish contractabil pe axul respectiv. Ce este ala cred ca stii. Vezi ca acel varnish se contracta 50% la caldura asta ca sa stii ce dimensiune cumperi. Masori diametrul axului si iei/cumperi un varnish putin mai mare care sa intre pe acel ax si il incalzesti cu bricheta iar el se va lipi/contracta la caldura exact dupa forma unde este aplicat. Bafta.
     
  15. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Verificati si la voi si ajutati-ma si pe mine va rog deschideti usa spate drapta rabatati spatarul banchetei (cel cu cotiera) cat sa puteti salta un pic in sus sa vedeti daca are joc in axul ala care il tine prins de masina la mine se misca jumatate de cm moment in care ,,canta''
     
  16. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Gata am rezolvat problema !
    In prima poza sunt clemele de care a zis cristi iar in celelalte problema se vede unde a lucrat bancheta daca aveti greerasi verificati si la voi cu 3lei in minus cat costa flansa esti mai calm la volan :)
     
  17. clownel 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2014
    Locație:
    Tg.jiu
    Masina:
    Audi a6, 2000,2008
    Interior audi a6 - ceva probleme

    Buna ziua.
    Recent mi-am cumparat un interior piele + alcantara.
    Ce ma intereseaza pe mine si cred ca este o probleme este ca bancheta din spate a mea este dintr-o bucata (nu este rabatabila). Cea noua este din 2 bucati rabatabile. Intreabarea este : Se poate pune cea noua ? trebuie atasat ceva? nu ma intereseaza prea mult sa fie rabatabila..poate sa fie si fixa.. dar intra bine ? se incadreaza?
    Audi a6 2008 diesel
     
  18. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Chiar este o problema... Din cate stiu nu prea se potrivesc. Asta pentru ca nu exista(sau nu am descoperit eu...) solutia tehnica minim invaziva care sa iti ofere posibilitatea modificarii partii din spate pentru bancheta rabatabila.
     
  19. clownel 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2014
    Locație:
    Tg.jiu
    Masina:
    Audi a6, 2000,2008
    dar fixa? :) ca am zis ca nu prea-mi trebuie rabatabila..si fixa e buna :P
     
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    O fi buna, te cred, numai ca iti repet: nu se potriveste la prinderi. Trebuie modificata structura caroseriei pentru a se potrivi. In special pertea de sus cu tetierele. Parca sezutul este la fel... Trebuie sa verific.
     

Distribuie pagina asta