1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare lumini bord A6 C4

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de maryuzzz, 15 Dec 2010.

  1. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Nu stiu daca e numai la mine sau e generala problema la C4 dar luminile din bord mi se par slabute.Si ma gandeam la posibilitatea schimbarii lor.
    Am dat jos bordul sa vad care-i problema.Sunt undeva la vreo 20-30 de becuri D5,B5 de 1.5 respectiv 2V (se potrivesc cele de la Dacia)
    O intrebare pentru cei care au incercat sau cei care au cunostinta de cauza:
    Ce imi recomandati?Ceasuri de bord plasma care ajung undeva la 100 E sau inlocuirea becurilor clasice cu unele tip led.
    Culoarea as vrea sa ramana tot rosu,dar sa fie in contrast cu ceva,gen rosu-alb.
     
  2. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Înlocuirea pe principiul unde-i bec punem led, nu dă rezultate. Apar zone insuficient luminate pentru că led-ul nu împrăştie lumina ca becul. Chiar dacă e relativ slabă, iluminarea bordului este corectă şi perfect "lizibilă". Mie nu-mi place plasma, e ţipătoare şi obositoare pentru vederea periferică.
     
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Degeaba schimbi becurile,pt ca folia cu ceasurile e rosie,asa ca poti sa pui ce becuri vrei tu in diferite culori,ca tot rosie va ramane.
    Cat despre asa zisa plasma,eu unul nu am vazut un model frumos pt audi...
     
  4. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Eu am dat bordul jos si am schimbat cateva becuri pentru ca nu-mi functionau toate.
    Pot sa spun ca acum sunt relativ multumit de lumina,dar pe viitor as vrea sa incerc varianta cu ceasurile plasma,mai ales cand stiu ca au un reglaj al tensiuni si lumineaza dupa preferinte,mai tare sau mai slab.Sincer as prefera niste ceasuri cum sunt in a II-a si a III-a imagine pentru ca au o aiura spre sport,eu avand pe C4-le meu volan S si piele.iar toata iluminarea este rosu-alb
     
  5. RaduCodreanu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2010
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    C4 Avant 2.5 TDI AAT
    Salut, sa-mi zici si mie la ce concluzie(varianta/pret) ai ajuns....

    Iluminarea bordului meu se regleaza dupa preferinta. La al tau nu ?
     
  6. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Si la al meu este la fel.
    Un bec b8 5d cu led costa in jur de 8-10 lei,in functie de calitatate si putere (10 lei 3 W.
    Pentru iluminarea ceasurilor as avea nevoie de cel putin 9 leduri cate 2 pentru cadranele Km/h si rpm,si cate un led ptr temperatura apa, indicator motorina,temperatura ulei, ceas si voltmetru.
    Deocamdata l-am desfacut si le-am curatat.(erau pline de praf)
    Trebuie in schimb, sa inlocuiesc becurile(ledurile)de la displayul de temperatura exterioara,cel de la reglarea oglinzilor si unul de la climatizare(nu lumineaza butonu auto dezghetare parbriz si *)
    Cel mai probabil dupa sarbatori voi da comanda de ceasuri plasma cu sigla de S-line.
     
    Ultima editare: 21 Dec 2010
  7. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Când spui iluminarea, te referi probabil la intensitatea luminii. Sigur că se reglează, aşa-i la toate.
     
  8. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Alta chestie interesanta. In gaurile unde vin becurile ar incapea becuri cu capul luminos mult mai lung. Distanta dintre becurile care le am acum si suprafata care propaga lumina la indicatoare este de cel putin 7 mm. Daca as gasi niste leduri mai lungi, care sa aiba unghiul de luminozitate de 160-180 de grade ar fi perfect.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Mar 2012
  9. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Distanţa aceea este pentru ca becul după o funcţoinare îndelungată să nu ajungă să topească acel plastic transparent. Îţi recomand să nu le apropii şi nici să schimbi puterea becurilor (mai puternice) Led-uri nu vei găsi, am căutat şi eu.
    Mai greu va fi cu becurile de la display-ul de temperatură şi de la săgeţile oglinzilor. Sunt becuri speciale, de 3 mm diametru, fără soclu, cu terminale cositorite şi oricât am căutat n-am avut de unde să le iau.
     
  10. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Voi incerca si eu sa caut.Daca nu voi gasi ,voi incerca varianta led.poate reusesc sa fac cumva.M-am cam saturat sa tot apas pe ghicite ,noaptea,pe butoatele de la clima.S-au sa nu pot sa vad temperatura de afara daca nuam lumina de afara.
     
  11. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    La climatronic sunt becuri uzuale 12v 1,2w. De astea se găsesc la orice magazin. Celelalte sunt mai dificil de procurat.
     
  12. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Mi-am schimbat becul la climatronic si sunt incantatat ca pot vedea si butoanele din partea stanga.Cit despre celalate becuri,am gasit varianta unui led de 12v de 1.2 W ca sa incapa prin orificiul de la displayul de temperatura exterioara.
    Deocamdata nu am montat nimic inapoi definitiv.Revin in cateva zile cu poze.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Mar 2012
  13. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    M-ai tarziu am vazut si eu un articol legat de incalzirea in scaune si ca nu se poate face mare lucru.
    Alta chestie care am observato dupa ce am montat inapoi bordul si celalalte.Nu imi merge buzzerul cand las luminile aprinse.
    Stie cineva unde ar fi problema?
     
  14. fritzye 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 100 C4 , 2.0 E, 1992
    Salut,

    La audi 100 C4 , butonul de reglat oglinzile electrice ar trebui sa fie luminat? sau bricheta?
    Si inca o intrebare, stie cineva , sau a gasit un tutorial despre cum se poate schimba becul din butonul de reglaj faruri?
     

Distribuie pagina asta