1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scule auto - chei - SDV-uri - profesionale sau semiprofesionale - sfaturi si recomandari

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de apokalypsm, 31 Ian 2018.

  1. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare tuturor,

    Nu am gasit un topic asemanator si vreau cateva sfaturi. De cand fac pe micul meserias la propria masina caut o trusa de scule care sa contina cam ce ar trebuii pentru uz casnic. In prima faza am cochetat cu vestita trusa de 216 piese de la YATO, dar am auzit pareri pro si contra, dar ramane in continuare o varianta.
    Alta ar fi Facom, care inteleg ca sunt foarte bune ca si Beta de altfel, dar cu pret mare pentru uz caznic.
    Ma gandeam sa cumpar aceasta trusa de la Proxxon Trusa de tubulare de 1/4" si 1/2" 86 de piese - Proxxon 23640 https://m.emag.ro/trusa-de-tubulare...ata-proxxon-23640-4006274236400/pd/DWD9G3BBM/
    Va multumesc si astept comentarii. Seara buna!
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cumpara cu incredere trusa Yato cu 216 piese. Eu o folosesc intens de ceva ani si in afara de bitii mici nu am stricat absolut nimic din ea.
    Eu am cumparat-o direct din Polonia, 100 € acum vreo 3 ani.
    Ca fapt divers, am mai multe scule Yato si niciuna nu si-a dat duhul deocamdata. Clichetii numai zic cate tevi au vazut si rezista eroic.
    P.S Daca o cumperi, desfac capacele clichetilor, spala bine vaselina (care este pusa cu economie) si umple cu vaselina de calitate.

    Beta, Facom, Usag, Proxxon, Unior, Hazet, Gedore, Snap-On, Draper, nu sunt pentru "home-use". :)

    Am uitat, sa mai ai in vedere si trusa cu 215 piese de la Mannesmann.
    Vezi daca gasesti pe cele fabricate pana in 2013 cu maner negru + galben, sunt nemuritoare pentru uz normal.
    Dupa 2013 s-au fabricat cu maner negru+verde, mai slab calitativ.
     
    Ultima editare: 31 Ian 2018
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    malita florin apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am mai citit pe diverse forum-uri, interne si externe despre scule si am ajuns la o singura concluzie.
    In ziua de azi, daca stam sa comparam chiar si acelasi brand conteaza foarte mult de unde le cumperi si unde sunt fabricate.
    Cele mai bune scule sunt in targul de vechituri, facute de IUS Brasov. Care intr-un timp facea (si cred ca mai face) si UNIOR (origine Slovenia).
     
    smurff apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu e chiar asa. Exista scule de buget (cele mentionate de tine in mesajul anterior) si inca exista scule profesionale unele enumerate de tine in primul tau mesaj scris aici. Si mai sunt si altele foarte performante dar nu se merita investitia doar pentru hobby si lucrari sporadice.
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Eu am Mannesmamn 216 piese si inafara de adaptorul ala cotit care sa rupt pinul si stelata de 40 care s-a indoit cateva grade nu am avut probleme de gen cu tubulare rupte sau clicheti. Dar cum a zis @audi66 eu am pe cea cu negru si verde si parca crichetii nu sunt cei mai silentiosi. ( Era bun sfatul asta dinainte sa o iau).
    O chinezarie ce ti-o pot recomanda e trusa pt pistonasele etrierilor. E luata de la noi din tara la 130 ron dar si-o meritat deja banii. Pe alliexpress am vazut ca sunt mult mai ieftine.

    @Cristi asteptam cu nerabdare sfaturile tale.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Desfa clichetii si baga-le vaselina, devin mai silentiosi.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  8. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Eu sunt aproape hotarat pentru yato 3884. Am vaselina cu cupru, e buna sau cumpar altceva?
    P.S. Daca tot @Cristi a “scos porumbelul” acum cred ca asteptam.
     
  9. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Nustiu la ce bani gasesti Trusa Yato 216 piese dar eu pe a mea Manessmann am dat 100e dintr-un real din Germania..Pentru home use nu cred ca gasesti mai calitativa.. am vazut truse la 300ron 200ron dar ceva firme fantoma. Yato are ceva in spate..

    @audi66 recomanda-mi te rog niste vaselina de calitate. Habar nu am de care trebuie si care e calitativa.
     
    Ultima editare: 1 Feb 2018
  10. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
  11. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Si eu cochetez cu calitate/pret dar la mine in oras din 10 service'uri cate sunt iti garantez ca nu au ei asa ceva. Acum daca tu vrei sa investesti in 30 tubulare si 3 clicheti 1000 ron este strict alegerea ta. Eu unul n-am intampinat probleme cu nicio piesa. Ca un surub e strans peste masura si s-a indoit stelata de 40 in loc sa se sparga ca la piesele calitative nu ma deranjeaza.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vaselina pentru folosinta normala cumparati din astea:

    IMG_20171211_152647.jpg
    Mobil Grease XHP 222 NLGI 2 culoarea.jpg
    Mobil Grease XHP 222 NLGI 2 fata.jpg
    Mobil Grease XHP 222 NLGI 2 tubul.jpg Unsoare marca CRC cu litiu EP cu proprieteti de aderenta extrem de mare.jpg Vaselina Rulmenti CITGO Lithoplex RT-2 - 400 gr.jpg

    Au aderenta foarte mare si nu pot fi spalate de apa sub nici o forma. Le-am testat. Eu le folosesc in mod curent pentru uns suruburi si diverse. Pentru intrebuintari speciale avem alte vaseline care le atasam in alt mesaj.
     
    scooby88 și TalosCosmin apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru lucrul la masinile personale sau un mic garaj ca si hobby, luati-va cu incredere Yato sau Mannesmann.
    Ambele sub 500-530 ron nu le gasiti in Romania.

    Cea mai ieftina trusa Yato din tara cu transport gratuit gasiti in link-ul de mai jos :

    https://timoshop.ro/trusa-profesionala-de-scule-xxl-yato-yt-3884-216-piese?search=3884

    Eu am mai comandat maruntisuri de la ei si nu am ce le reprosa, marfa este exact ca in descriere.

    Si cel mai mic pret pentru Mannesmann 215 piese cu transport gratuit :

    http://casaidea.ro/product/3079/trusa-scule-mannesmann-215-piese-cu-10-ani-garantie.html

    In principiu, ambele contin aceleasi lucruri.

    Ambelor le lipsesc tubulara scurta 1/2 de 18, au doar lunga. :)

    P.S Eu am avut in casa doar vaselina albastra pentru rulmenti, de la Ravenol.
    Foarta buna la un pret ok, 20 ron / 400 gr.
     
    Ultima editare: 1 Feb 2018
  14. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Mannesmann, avem 2 la garaj, clichetii au plecat demult:) i am inlocuit cu altii Hazet si de atunci avem liniste(e drept ca pretul celor 3 au depasit pretul trusei), in rest nu am rupt chei din trusa.

    Despre yato...asa si asa, clesti de coliere..1 pe luna(se intinde aceea"sufa"si nu prea ai ce sa i faci), bitii sunt prea"oteliti"/am rupt destui, magnetii se dezlipesc si raman pe nu stiu unde cand cauti ceva:p, cheile inelare cu, cot se torsioneaza, in schimb nu am avut probleme cu tubularele de la ei.
    Pareri si pareri, acum depinde si fiecare pt.ce le foloseste.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru clichetul 1/2 de la Yato garantez.
    Am schimbat tot setul de brate la C6 cu el, fara pistol. :)
    Sa scot “surubul minune” din fuzeta (cel de la bratele superioare) am folosit un pin de la Beta din poza atasata (35€ setul).
    Pot spune ca abia s-a zgariat la 20 minute de batut in el cu un ciocan de 3Kg.
     
  16. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Eu am o trusa yato yt-14501 și sunt foarte mulțumit de ea. Cheile și biții par de buna calitate și nu s-a stricat nici o piesa din trusa până acum. Trusa o am de aproximativ 2 ani.
    Mai am o trusa luată din praktiker acum vre-o 8 ani, nu mai știu ce marca este, că nu scrie nicăieri pe trusa sau pe chei, are tubulare de la 10 mm până la 32mm, 3 prelungitoare, doua tubulare lungi de 17 și 21mm, clichet de 1/2 și un cardan. La asta am schimbat 4 tubulare care s-au rupt, in rest nu am avut probleme. Am desfăcut și șuruburi de planetare cu clichet-ul cu țeava bagata pe el și nu a pățit nimic. La vremea aceea am dat în jur de 120 lei pe trusa.
    Cât privește trusa de la yato, recomand, sunt de calitate și lucrate bine.
     
  17. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Mannesmann este o firma veche in De. Pacat ca in ultima vreme au inceput sa vanda si truse facute in China, de buget, sub marca lor si comercializate de A.T.U. in De. Am cumparat eu acum vreo 5-6 ani o trusa de bitzi si imbusuri si pot sa spun ca este "varza" la calitate.
     
  18. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    O sa gasesti pe internet la vanzare in jur de 10-15 truse aproape identice (difera doar culoarea manerelor de la clicheti) sub denumiri diferite si dubioase, toate Made in China. Evita-le.
     
  20. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Am inteles @audi66 o sa iau Proxxon. Chiar daca sunt scumpe pentru uz caznic, odata cumpar.
     

Distribuie pagina asta