1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scule auto - chei - SDV-uri - profesionale sau semiprofesionale - sfaturi si recomandari

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de apokalypsm, 31 Ian 2018.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Treaba ta dar pe langa cei 700 ron cheltuiti o sa mai cheltui. Trusa de la Proxxon este cam slab dotata, dar pretul justifica calitatea.
    De exemplu tubulare si clichet mediu 3/8 (cel mai des folosit) nu exista in trusa. Ai doar clichet mic sau mare.

    In banii aia cumperi Yato YT-0400 si YT-3884 si desfaci toata masina cu ele impreuna.
     
  2. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    5F9BD13E-7936-48CA-B16D-A12A73EF232F.png 401F2487-D79C-44F9-894A-6DADA0F77E99.png

    Salutare,

    Dupa lungi studii am comis-o am luat 2 truse Proxxon una set de 1/2 si 1/4 si inca una set 1/8. Din ce am citit pe forumuri din germania si alte forumuri de masinisti sunt durabile. Eu nu o sa le folosesc zilnic, asa ca am zis ca odata vreau sa le cumpar. A primat si ca au cutie metalica si in timp poate conteaza. Urmeaza un set de chei combinate si chei dinamometrice.
     
  3. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare,

    Au venit trusele si sunt dementiale. Va atasez niste poze. Click-etii par ok. Cel mare si mic au 52 dinti si cupleaza cate 2 diniti, i-am si desfacut de curios, iar cel de 3/8 e capsulat si 72 dinti. Astept sugestii de la voi cu ce mai trebuie pentru “garajul de acasa” chei combinate de la 6 la 32 am deja.
     
    bobalex18, pronet și hercheacatalin apreciază asta.
  4. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Cat au fost fiecare?

    Faptul ca cupleaza cate 2 dinti e super bine. Sa le folosesti cu placere...dar cat mai rar .
     
  5. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    700 ron cea mare si 477 cea mica.
     
    pronet apreciază asta.
  6. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Daca tot sunt singurul care cam tine viu acest topic. Ce cheie dinamometrica vi se pare cea mai versatila? Multumesc.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cati bani vrei sa cheltui pe cheie si iti spun eu ce sa cumperi.
     
  8. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Daca esti dragut ca de obicei imi dai o varianta medie si una mare de buget? De trusele Proxxon de mai sus ce parere ai? Multumesc.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt bune raportat calitate pret trusele cumparate. In ce interval vrei sa lucreze cheia dinamometrica ? Eu am vreo 5 bucati care lucreza pe intervale diferite de putere si cea mai ieftina m-a costat 150 Euro iar cea mai scumpa 700 Euro. Am chei dinamometrice de la Facom, Gedore, Hazet, Draper si una No-Name pentru strangeri suruburi roti. Toate sunt calibrate, verificate si normate la Institutul de Metrologie si toate au atestat Metrologic.
    Nu folosesc scule petarde ci doar pe cei mai buni si nu fac economie cand imi cumpar scule si alte SDV-uri. Daca le vand sunt sigur ca imi cumpar o masina noua fara probleme. :)
     
  10. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Eu am una no name 1/2” 40-210nm o folosesc doar la roti, cred ca e de la Lidl si cred ca as vrea una de 3/8 cu plaja gen 10-40nm. E utila? Sau sugerezi altceva?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta cumpara una de la 5 Nm la 40 Nm pe 3/8. Au la Draper si costa in jur de 100 Euro. Sau cauta de la Unior. Bafta.
     
  12. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E ok raport-calitate dar la cat o folosesti tu nu se merita sa dai atatia bani. Cauta una mai ieftina
     
  14. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Eu s-ar putea sa o folosesc de 5 ori pe an, dar o sa mai studiez aceasta tema, dar vreau sa imi iau lucruri de caliate, totusi conduc un audi.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e vorba despre ce masina conducem.
    La chei dinamometrice te sfatuiesc sa iei ceva brand cunoscut, de calitate. Chinezariile si alte brand-uri no-name, vin decalibrate sau se decalibreaza si de fapt nu vei mai folosi o cheie dinamometrica.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta daca nu te incurca banii :) este un pret bun. Ideea pentru o forta Nm de strangere asa mica este faptul ca o poti folosi si la biciclete de exemplu (discuri si placute, etc.). Bafta
     
  17. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Cred ca o sa iau intai pe aceasta si dupa un 1/2 tot unior. Oricum nu cred ca apuc sa fac 5000 de strangeri cat zic cei de la unior ca sa o recalibrez.
     
  18. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Cine chiar lucreaza zilnic are nevoie de 3 chei dinamometrice diferite:
    -una bruta intre 25-200 Nm este si cea mai ieftina asta folosita pentru strans roti,suruburile de la planetare etc sunt multe branduri care produc asa ceva
    -una medie pentru strans brate,suruburi post-etriere etc
    - intre 5-50 Nm


    De exemplu la Proxxon ptr strangeri medii au ceva foarte ok cu forme de chei care se baga pe suport,ideale pentru strans brate in special ,unde tubulara are acces foarte dificil sau imposibil.
    http://www.proxxontools.ro/proxxon-23342-cheie-dinamometrica-40-200nm-micro-click-mc-200-multi.aspx

    Foarte putine serviceuri au asa ceva,pretul este problema,in situatii de genul strangi la "mana".
     
    Ultima editare: 23 Feb 2018
  19. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Multumesc @iulian_1976 pentru sfat. Deja a sosit cheia Unior 3/8” cu plaja intre 5-110 Nm. Mai am una bruta No-name 1/2” cam cu ce specificatii zici tu. Eu o sa le folosesc pentru masinile mele. Acum o sa trec la alt capitol.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005

Distribuie pagina asta