1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scule auto - chei - SDV-uri - profesionale sau semiprofesionale - sfaturi si recomandari

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de apokalypsm, 31 Ian 2018.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cei ce inlocuiesc colierele, cautati marca ABA Sweden.
    Mai profesionale si calitative de atat nu am vazut pana acum.

    Se pot strange dupa bunul plac, nu vor taia furtunul/tubul si nu se vor slabi de la vibratii.
    Nu veti reusi sa le indoiti cu mana libera si se gasesc pe absolut toate dimensiunile.

    Le folosesc foarte mult la inlocuirea vestitelor coliere “one-time-use” de aluminiu pe care grupul VAG le tot foloseste.
    In special la sistemul de servo-directie, unde in timp se slabesc si provoaca scurgeri.

    Nu stiu cat costa in Romania, eu le iau la preturi cuprinse intre 1 si 1.5 €uro per bucata, in functie de dimensiunea dorita.

    upload_2021-11-29_17-58-39.jpeg
    upload_2021-11-29_17-59-9.jpeg
    upload_2021-11-29_17-59-42.jpeg
    upload_2021-11-29_18-0-15.jpeg
     
    Ultima editare: 29 Noi 2021
    Andi Man, George Stoica, moroenius și alți 3 apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si eu le folosesc dar pentru anumite aplicatii sunt prea dure si greu de strans in locuri inguste (de exemplu la filtrul de benzina de sub masina pentru motorizarile ce au filtrul combustibil sub masina si trebuie strans cu coliere dimensiunea 58-75). Per total sunt mai bune ca cele folosite si vandute de Wurth adica cele de la Zebra care au ajus o mizerie dar care acum 30 ani erau etalonul colierelor. Tot penttru coliere mai puteti folosi coliere marca Oetiker ce sunt prima echipare in grupul VAG si nu numai si au fost, sunt si vor fi cele mai bune coliere pentru prins/inchis burdufurile de la planetare, cremaliera caseta directie si diverse alte burdufuri adica in traducere, nu au adversar si concurent pentru aceasta folosinta.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu sunt satul de colierele astea de “prima echipare” care sunt puse pentru un cost cat mai redus si pentru un profit ulterior cat mai mare.
    Si proaste, si te “ard” la buzunar.
    Am vazut destule pierderi de antigel si ulei servo din cauza la “minunatiile” astea de fabrica.

    VAG nu le-a pus degeaba, stiau ca vor fi consumabile si pretul unei astfel de “tampenii” (ca nu pot sa ii spun altfel) pleaca de la 1.5-2 €uro.

    upload_2021-11-29_21-11-43.jpeg

    La banii astia prefer ceva in care pot sa am incredere in urmatorii 3-5 ani si pe care pot sa il desfac ori de cate ori este nevoie, cel mai important, gratis.

    Cele de la ABA nu sunt dure la strans, sunt dure per total, adica pot fi desfacute/stranse de atatea ori de cat este nevoie, fara a influenta calitatea rezultatului.

    Eu le consider mai usor de strans decat cele mai sus mentionate, deoarece pun o fixa sau tubulara de 7 pe ele si le strang, decat sa ma chinui sa bag clestele prin fel si fel de locuri stramte.
     
  4. moroenius

    moroenius 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2TDI DEUA 2018
    In completarea celor de mai sus, am gasit un pdf cu mai multe modele de coliere de la ABA care se potrivesc pe diferite dimensiuni de furtunuri
    O pun si aici pentru indexare...
     
    audi66 apreciază asta.
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru hobby-isti, luati-o cu incredere daca prindeti o oferta buna.

    DeWalt DCF894, eu am platit 170 €uro de BlackFriday pe corp + baterie 4 Ah + incarcator, fara valiza.

    Ce am avut la indemana pentru un prim test a fost o tubulara normala (nu de impact) de 24 si surubul de planetara la un Golf (care de obicei il desfaceam cu breaker-bar si cu teava pe el), l-a desfacut fara probleme.

    Pentru jante are o functie foarte tare, Precision Wrench Control, care nu iti permite sa strangi prea tare suruburile si nici sa le desfaci prea repede, stricand filetul.

    Despre greutate, corpul are 1.5 kg, bateria de 4 Ah are 0.6 kg, deci undeva la 2.1 kg per total.

    Cat despre baterie, o baterie mai mica de 4 Ah va afecta performantele si o baterie mai mare de 4 Ah va avea exact aceleasi performante ca una de 4 Ah dar va afecta considerabil greutatea/manevrabilitatea pistolului.

    O scula destul de compacta, destul de puternica si usoara.

    Specifications
    • Battery Voltage: 18v (also compatible with Flexvolt 54v batteries)
    • Battery Type: DeWalt XR Lithium Ion
    • Tool Holder: 1/2" Square Drive
    • No Load Speed: 0-900/0-2,000/min.
    • Impact Rate: 0-3,100/bpm
    • Torque: High 450 Nm, Break Away 745 Nm

    upload_2021-11-30_19-16-46.jpeg
    upload_2021-11-30_19-17-18.jpeg
    upload_2021-11-30_19-17-58.jpeg
    upload_2021-11-30_19-18-31.jpeg
     
    CB927MF, tommy lee, Xtremer și încă o persoană apreciază asta.
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Am un compresor cu urmatoarele specificatii :
    Tensiune 230 V~
    Frecventa 50 Hz
    Capacitate motor 3.0 HP (2200 W)
    Turatie motor 2850 RPM.
    Turatie pompa 920 RPM.
    Capacitatea rezervorului 150 litri
    Aerul aspirat 354 l/min
    Aerul refulat 276 l/min
    Presiunea aerului scos 8.0 Bar ( 115 psi)

    Vreau sa cumpar un pistol cu impact pana in 1800 lei. Preferabil cat mai ieftin, cei mai simpatici mecanici de pe youtube, folosesc ceva pana in 500 lei (redat de pe un site la care ii tot fac reclama). Ce imi puteti recomanda ?
    Ar mai fi varianta electrica DCF899P2 de la Dewalt dar prefer sa cumpar mai multe decat mai putine. :laugh:
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sper ca stii ce dimensiuni si greutate are un DCF899 cu o baterie de minim 5 Ah. :)
    Exista si alte brand-uri mici si puternice, dar dupa mine nu isi justifica pretul.

    Pneumatic, gasesti Beta, SnapOn, Unior, undeva la 1000-1200 ron.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  8. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Ceva bun de 745Nm.
     
    Ultima editare: 18 Feb 2022
    TalosCosmin și bx3m apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La asta ma refeream cand spuneam ca nu isi justifica pretul, cel putin pentru home-use. :)
    In plus, Ridgid (AEG), face aceeasi treaba daca nu mai buna, la aproape jumatate de pret.
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Pana la urma am sa merg pe Dewalt deoarece mai am un DCD791 cu 2 acumulatori de 5Ah. Un pneumatic ca cele de mai sus pe langa costul achizitiei ma mai costa vreo 500 lei furtul de 25ml.. Ajung tot la bani de electrica si tot sunt restrictionat de lungimea furtunului.
    Cat despre Milwaukee la 1950lei doar corpul fara nicio baterie si incarcator, am senzatia ca ies din buget. :shrug:
     
  11. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Am lucrat în mai multe ocazii cu câteva pistoale cu impact de la Hazet, foarte mulțumit de prestație.
    La o căutare rapidă este un model de 1700 Nm cu 1485 lei sau unul mai micuț cu aprox 1000 Nm la 1134 lei.
     
  12. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Hazet sunt firma serioasa, super OK
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Hazet au inventat sculele (si multe din dispozitive folosite in epoca industrializarii precoce), incepand cu 1760 (da cititi bine anul). Dupa ei, sunt ceilalti.
     
    bx3m apreciază asta.
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta pana cand au inceput sa importe toti aceleasi repere (in principal din China si Taiwan) in masa si doar le pun stanta cu brand-ul pe ele.

    Putini au ramas cei care ofera garantie life-time la aproape toate sculele. Adica, sa fie constienti ca vand calitate si nu cantitate sau doar un nume.
    Si tot la fel de putini sunt cei care si-au pastrat calitatea de-a lungul anilor.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Facom si Snap-On (am scule de la ei) inca mai au garantie pe viata (am testat asta cu niste chei fixe si combinate pe care le-am rupt) si inca isi respecta blazonul si statutul inclusiv Hazet, Elora si Gedore. Despre restul, China scrie pe cutiile si sculele lor.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  16. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
  17. eugen.filca

    eugen.filca 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2010
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    audi A6 2.0 CNHA, 140 kw 2014
    Salut,
    Rog pe cineva sa ma ajute cu informatia de unde pot achizitiona aceste instrumente auxiliare pentru montare ambreiaj la masina din profil un Audi A6 C7 an 2014. Multumesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cele originale de nicaieri pentru sunt sunt scule ce le foloseste doar reprezentanta sau service-urile agreate cu licenta VAG si nu le poti cumpara de nicaieri pentru ca reprezentanta NU vinde scule. Daca ai dimensiunile le faci singur (dar iti trebuie frezor, strungar, tehnician CNC, lucrator pe masina de coordonate, scule si alte masinarii).

    Cele copii (sculele) le gasesti pe diverse site-uri ce reprezinta fabricanti de piese majori. De exemplu primul cod il are de de vanzare Snap-on in USA iar al doilea cod il gasesti la vanzare pe un site in Cehia.

    Exista posibilitatea, infima de altfel, sa le gasesti de cumparat pe cele originale pe ebay sau site-uri de licitatii la vanzare daca se desfiinteaza/se scoate la licitatie vreun service autorizat pentru grupul VAG.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  19. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Acele adaptoare vin in componenta kit-ului de ambreiaj de la Sachs de exemplu. Sunt din plastic si se monteaza ca si ajutor pe volanta si pe planetara, ca sa nu se schimbe pozitia la introducerea cutiei in pozitie finala. Oricum, cel putin la cutiile manuale, kit-ul vine complet (inclusiv rulment de presiune) montat.
    Adica placa si discul sunt deja stranse la cuplu pe volanta. Tu trebuie doar sa le schimbi pe cele vechi cu cele noi si gata. Pe bune ?
    Ce naiba atata tam tam vis-a-vis de sculele alea scumpe ? Nesimtitii de producatori se preveleaza de faptul ca nu toti folosesc scula minune de nu stiu cate sute (mii) euro si nu acorda garantie pentru produsele care vin cu probleme din fabrica. Hai sa fim seriosi: ce probleme sa fie la montajul unei volante de cutie automata cand singurul lucru pe care trebuie sa il faci este sa scoti planetara, sa tragi volanta veche, o bagi pe cea noua, pui planetara la loc si gata.
    Oricum nu este locul potrivit pentru asemenea dezbateri.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am tinut cont de acest sfat:
    si am adjudecat si primit astazi (ieri, dupa ce am citit aici pe forum, am dat comanda direct si fara alte explicatii :)) acest tester care este un best buy raport calitate pret (180 lei adus la usa acasa) si ce stie sa faca.

    Konnwei KW208 Tester Baterie AUTO.jpg

    Super scula pentru masurat bateria si nu numai. O seara cat mai buna.
     
    K_Man, TalosCosmin, moroenius și alți 2 apreciază asta.

Distribuie pagina asta