1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina - Coming Home / Leaving Home la A4 B8 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Oktavyan, 13 Aug 2012.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru prefacelift ai nevoie de senzor de lumia si ploaie cod 8K0 955 559 si gel pad cod 4E0 955 609. In rest ... cablaj si codari.
     
  2. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Am inteles, e plin netul de senzori pt facelift dar pt prefacelift nu e mai nimic si cand dai de codul bun cer de la 600 in sus ! Mc , o seara buna
     
  3. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Salutare lume, azi am reusit sa fac si eu retrofitul cu senzor de ploaie si lumina. Am montat senzorul,blocul de lumini, am legat firele, am modificat din soft. Am verificat cu apa sa vad daca merge si a functionat cel de ploaie, acum seara am constat ca sezorul de lumina nu functioneaza, nici CH sau LH. Am pus comutatorul pe auto , am acoperit sezorul si tot nu mi se aprinde faza scurta si luminile in bord ! In mmi am setarile cu CH si LH , pot sa le activez din mmi , sa modific timpii dar nu functioneaza ! Oare cine ma poate ajuta? ce setari din vag com sa mai fac? erori nu imi da !ce nu am facut bine?
     
  4. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    mariusoms
    Pune o poza cu codarile din vcds sa vedem ce ai bifat acolo.
     
  5. ador13

    ador13 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8.5 Avant 2013, motor 2.0 CGLC/177 hp, Multitronic
    Codul gelpad-ului pentru facelift este acelasi ca pentru nonFL, adică 4E0 955 609?
    Codul acesta il vad la vreo 110-120 ron, pe net.
     
  6. Ciprian Apopei

    Ciprian Apopei 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, CJCB, 2013
    Forma senzorilor diferă ...

    In cazul meu am fost la un service profi și nu a păstrat gelul original. Senzorul funcționează perfect de jumătate de an.
     
  7. ador13

    ador13 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8.5 Avant 2013, motor 2.0 CGLC/177 hp, Multitronic
    Am cumparat senzorul si butonul dar m-am blocat într-un lucru simplu. Am demontat oglinda dar nu stiu cum iese senzorul, nu aș vrea nici sa trag tare de el si sa se rupă ceva.

    Puteti va rog sa imi spuneti cum iese de acolo?
    Nu mai vad șuruburi, cleme.

    Am făcut poza. Multumesc.
     
    Ultima editare: 11 Sep 2019
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Tragi de senzor dinspre mufa si va iesi cu siguranta. Incearca sa faci parghie sub mufa senzorului cu o surubelnita subtire de genul celor de ceasornicarie sau a celor pentru electronisti.
     
    ador13 apreciază asta.
  9. ador13

    ador13 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8.5 Avant 2013, motor 2.0 CGLC/177 hp, Multitronic
    Multumesc frumos, a mers din prima astfel si nu am rupt nimic.
    Am instalat senzorul nou, l-am codat, totusi functia de auto nu functioneaza decat pentru stergatoare (nu si pentru faruri).
    Am si 2 erori noi pe care nu le aveam inainte de a schimba senzorul (le-am sters dar reapar), si anume:
    03679 - Night vision system button Implausible signal.
    03735 - Head-up display button Implausible signal
    Nu am in dotari nici night vision si nici head-up display si nici nu am activat altceva decat RLS.
    Posibil ca blocul de lumini achizitionat SH (are Auto) ar fi defect? In modul manual merge normal.
    Pe MMI am setat automatic lights pe Early, tot nu se aprind desi este aproape noapte afara.
     
    Ultima editare: 12 Sep 2019
  10. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    @ador13
    Aceasi eroare am si eu la mine pe a5 cea cu head-up display si night vision si nu am dotarile pe masina in rest am reusit sa codez si functioneaza perfect...
    Legat de cele 2 erori trebui sa caut o rezolvare pt ele chear daca nu afecteaza cu nimic ma deranjează sa le tot vad cand intru cu vcds...
     
  11. ador13

    ador13 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8.5 Avant 2013, motor 2.0 CGLC/177 hp, Multitronic
    Zenix, ai pus si tu, ca si mine, bloc de lumini de non-facelift pe facelift, de aceea ai cele 2 erori.
    Sistemul functioneaza normal, dar daca te deranjeaza erorile trebuie insa sa schimbi blocul de lumini.
    Eu am comandat bloc cu AS in coada la dezmembrari, mi-a venit blocul fara eticheta si mai tarziu in VCDS am vazut ca este AL.
    L-am lasa asa, deocamdata, nu l-am mai schimbat.
     
    Ultima editare: 9 Ian 2020
    paulkf apreciază asta.
  12. AllyMusic 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a 4 b 8 2.0 tdi 103kw CGA euro 4 2008
    Va salut,
    Am si eu nevoie de schema de legaturi pentru functia de auto la faruri. Am montat buton cu auto si senzor lumina oglinda si as mai dori o codare in VCDS daca se poate. Merci anticipat.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    AllyMusic nu stii sa ceri ajutor. Nu o sa-ti ofere nimeni nimic pentru ca acele scheme sunt in functie de codul de motor, serie sasiu si an de fabricatie de la o masina care are asa ceva montat din fabrica. Iti trebuie exact datele, care ti le-am spus, pentru a avea acces la acele scheme. Sau poate ai nororc si exista un coleg care are ELSA, stie sa o foloseasca si are dotata masina lui cu functiile CH/ LH.
     
  14. Catalinu. 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2011
    Salut,

    Am si eu un A4 2011 Avant, am pe oglinda senzor de ploaie dar nu am functia de auto (pe blocul de lumini). Comut stergatorul in treapta 1 si daca dau cu apa sau ploua nu merge. Intrebarea mea este ( daca nu am functia auto la lumini va merge senzorul de ploaie )? Am pus un vcds si senzorul era dezactivat ( l-am activat dar imi da eroare de comunicare ). Parbrizul nu a fost schimbat. Ma gandesc sa nu fie senzorul defect.

    Multumesc.
     
  15. ador13

    ador13 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8.5 Avant 2013, motor 2.0 CGLC/177 hp, Multitronic
    Din ce stiu eu, nu iti va merge nici una nici alta daca nu ai si blocul de lumini cu functie de auto.
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Esti sigur ca ai senzorul de ploaie si lumina ? Nu am intalnit inca nici un Audi cu senzor de ploaie si lumina, fara comutator de lumini cu functia AUTO. Uita-te cu atentie la ,,senzorul" din parbriz si daca vezi celulele fotosenzibile si emitatorul in infrarosu, atuci ai senzorul. Cel mai probabil ai parbrizul pregatit pentru senzor, dar in locul lui ai un plastic (dummy) ca sa nu ramana locasul senzorului gol.
     
  17. denispaul

    denispaul 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0d 125kw 2010
    Salutare,
    La masina din profil am funcția de follow me home activata însă se aprind doar ledurile din far. Se poate sa îmi dea cineva codarea pentru a se aprinde si proiectoarele ? Mulțumesc.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E scrisa codarea in topicul dedicat.
     
  19. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Catalinu. fix acelasi lucru l-am avut si eu...e un senzor de umiditate doar. Mi-am facut retrofit pentru senzor de lumina,ploaie si umiditate (in locul celui doar de umiditate) - l-am luat de pe aliexpress - si am cumparat bloc de lumini cu functie auto de pe olx. E totul plug&play, foarte usor de facut. Dupa ce instalezi senzorul si blocul de lumini, iti poti face codarile din vcds.
     
  20. Cristian.mihai

    Cristian.mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2020
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 b8.5 2014 CJCD 150 cai, multitronic 8+1
    Salut! Se deteriorează senzorul de lumina/ploaie, dacă.l iau de pe alta masina? (Precizez ca acea masina are parbrizul spart, atașez și o poza)
     

Distribuie pagina asta