1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare la A3 8L - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de BEBE_BEBE, 14 Feb 2009.

  1. AlexandruMihaiBonea 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2019
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A3 8l 1.9 TDI 2003
    Salut. Aceeasi problema si la mine. Doar ca la mine pe tester imi da o eroare scurt in masa. Am controlat mufe cablaju etc dar nimic intrerupt. Daca stie cineva vreo rezolvare as fi recunoscator.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Piuit lung sau deloc inseamna ca sistemul e in avarie.
    Piuit scurt e confirmarea ca totul functioneaza.
    Alex, spui ca tie iti da eroare de scurt la masa. Nu ai spus insa pe ce. Banui ca pe unul din senzori. Ala il schimbi.
     
  3. AlexandruMihaiBonea 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2019
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A3 8l 1.9 TDI 2003
    Problema e ca nu am gasit unde are acel scurt in masa. Piuitul e unul cam de 15 secunde iar dupa care nu se mai aude nimic, iar daca in timpul ala scot masina din marsalier si o bag iarasi nu se mai aude nimic. Senzorii la test functioneaza toti 4. Iam verificat.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Atunci nu iti mai ramane decat cablajul.
    Dar sunt curios, cum ai verificat senzorii ca sa determini ca sunt ok?
     
  5. AlexandruMihaiBonea 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2019
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A3 8l 1.9 TDI 2003
    Daca stai cu urechea la fiecare senzor auzi un ticait, iar daca vreunul face figuri acel ticait e posibil sa nu il auzi sau sa fie un ticait continuu.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    :) Da, insa nu merge in 100% din cazuri. Crede-ma!
    Foloseste vcds-ul.
     
  7. Rolland

    Rolland 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3 8L1, 1998, 1.9 TDI AGR/ALH
    Salutari. Ma roade si pe mine sa imi cumpar doua seturi de senzori, pentru fata si pentru spate. Din ce am inteles de pe aici, se potrivesc si pe fata desi 8L are senzori OEM doar pentru spate. Intrebarea mea e: cum se pot instala senzororii pe fata? Pe spate am inteles ca se leaga la luminile de marsarier.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe fata se leaga la un buton pe care trebuie sa il montezi in bord. Si toti 8 senzori, la un calculator de pdc ce stie 8 intrari.
     
    Rolland apreciază asta.
  9. Rolland

    Rolland 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3 8L1, 1998, 1.9 TDI AGR/ALH
    Merge orice (sau mai multe modele de) calculator PDC, sau am nevoie de un model anume?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti trebuie un model care stie 8 intrari daca vrei si senzori fata. Pe spate nu se leaga la nici o lumina de marche-arriere si cine ti-a spus asta se refera la un montaj facut cu mizerii de senzori chinezesti. Se lega la un modul PDC cu 4 intrari daca vrei doar spate. Iar acel modul PDC se leaga mai departe la ECU.
    Atentie: noi vorbim de senzori OE nu mizerii chinezesti. Iti va trebui si buzzer si legaturi facute si cablaj si asa mai departe. Te sfatuiesc sa cumperi senzori, suporti senzori pentru ca precis bara ta fata si spate nu are asa ceva, buzzer iar restul se confectioneaza de catre un profesionist in electrica care el face cablajul cu pini si legaturile pentru a functiona ca din fabrica.
     
    Rolland apreciază asta.
  11. Rolland

    Rolland 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3 8L1, 1998, 1.9 TDI AGR/ALH
    Got it! Mulțumesc!
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si vezi ca iti trebuie alta fusta bara spate, ca la a3-ul tau senzorii vin pe fusta, nu pe bara.
    Nu te gandi sa o gauresti pe a ta pentru ca nu ai suportii. Si daca prin absurd ai suportii, nu o sa mearga senzorii pe fusta ta, intrucat cei din lateral vor fi inclinati in jos, si vor vedea asfaltul tot timpul. Iti trebuie alta fusta, pentru ca si forma e diferita si contine gaurile si suportii de senzori.
     

Distribuie pagina asta