1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service si oameni din service - discutii diverse

Discuție în 'Service' creată de victory, 27 Ian 2010.

  1. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    De faza cu alcool auzisem,da apa si cu sapun de ce?
     
  2. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    apa si cu sapun pentru ca nu am avut destul alcool la indemană si din cate am observat apa cu pur de vase(ca asta aveam la mine pt spalat pe maini) nu ingheata.am recurs la metodele astea inedite pt ca masina avea niste senzori la nivelul lichidului de frana pe vas montati si nu ma lasa sa decuplez frana de mana daca dupa check-up-ul ce il facea nu era totul ok.deci,daca era o eroare la sistemele vitale ale masinii nu pleca de pe loc.la fel si cu platforma hidraulica de pe spate,daca nu era inchisa complet si nu actiona un switch nu dadea voie sa se decupleze frana de mana.camioanele sunt mai surprinzatoare decat se crede si au sisteme de siguranta(cele noi nu rabele si saviemurile) comparative cu cele montate pe autoturisme.o intamplare de-a tatalui meu(de data asta cu o rabă):la o franare brusca dupa ce iesise din depozit de unde a descarcat marfa puntea spate a fost rupta din cauza foii principale ce avea obarlagul rupt(fisurat pana in mamentul acela).masina a alunecat vreo 2 metri sprijinita pe sasiu iar puntea cu camerele de frana,cardan si bara spate au ramaas in urma:)toate intamplarile acestea au fost pe drumuri forestiere si comunale maxim(tatal meu desfasurand o activitate de carausie de la zona de exploatare a lemnului pana in depozite si gări) nimeni nu a fost ranit,doar orgoliul si buzunarul:pacum e sofer pe interventii in cadrul departamentului de pompieri deci FERIȚI-VĂ:):):)
     
    Schatten05 apreciază asta.
  3. AndyG

    AndyG 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI
    Sa va spun ce era sa pateasca nevasta-mea intr-un peco.
    Dupa ce a cumparat lichid de parbriz a deschis capota sa-l toarne-n vas. In acel moment se ofera un angajat de la PECO sa o ajute. Cu toate ca se putea descurca si singura, ea zice OK iar respectivul gentelmen pune mana sa deschida vasul de expansiune (antigel). In acest moment nevasta-mea a simtit ca innebuneste si il goneste.
    Daca as fi fost acolo va dati seama ca individul n-ar fi scapat asa de usor.
     
  4. freedomfighter

    freedomfighter 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.8T Quattro
    ce oameni :))
    Eu lucrez in domeniul auto,mai exact cu piese la Opel West din Oradea si am niste clienti(femei) care in fiecare zi ma suna cu prostiile lor de ex. astazi ma suna una si ma intreaba daca am cumva placute ecologice...eu tot ascult ca vb cu mine sau cu altcineva da femeia repeta...placute ecologice avet?zic eu ca inca nu sunt inventate 100% dar in curand o sa avem...zice femeia ca sa-l anunt cand o sa primim ca incepe sa fluiere placutele :)) si mai o gramada de story cu femei :))
     
    Schatten05 apreciază asta.
  5. AndyG

    AndyG 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI
    Ecologice sunt ale fara azbest in compozitie :) , alea care scartaie in loc sa franeze :)
    :salute:
     
    Schatten05 apreciază asta.
  6. freedomfighter

    freedomfighter 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.8T Quattro
    :)))))) la asta nici nu m-am gandit :)) nr1 :))
     
    Schatten05 apreciază asta.
  7. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    auzita ieri de la un client:
    isi duce omul allroad-ul 2.5 tdi la un service (al carui nume nu-l pot spune) sa-i schimbe distributia si pentru ca aia nu erau in stare sa demonteze bara, se suie in masina si aduce un prieten sa le-arate la mecanici cum se face...

    ieri ajunge la noi:
    noi: cand ati schimbat distributia?
    el: acu' o luna
    noi: nu prea pare...
    el: am dus-o la 9 in service si la 10 era gata
    noi: :tapedshut:
    el: daaa, si le-am zis sa-mi dea curelele vechi si mi-au zis ca tocmai a trecut masina de gunoi si le-au aruncat...

    d'aia n-are ursul coada prin service-urile de la noi... evident distributia nu era schimbata, noroc ca si lui i s-a parut suspect si a venit sa verifice...
     
    Schatten05 apreciază asta.
  8. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    @TiTina,probabil au inspectat-o vizual si au ajuns la concluzia ca mai merge 50,60 de mii de km.:)
     
    Schatten05 apreciază asta.
  9. daniel50

    daniel50 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Cv
    Masina:
    audi 80-90 B3 young edition 1595 cmc carburator electronic,sonda,lambda,catalizator
    Amice nu te cunosc ,nu ma cunosti !uiti ca traiesti in Romanie unde toti is ca in Romania,baiewti descurcareti !daca mire pe net imi zice ca piesa costa 50,09 euro si la reprezentanta imi zice ca costa 4.570.000 lei buc,adica 100si ceva de euro.CREDETI CA STIU NEMTII CE FAC PUSLAMALELE ASTEA IN SERVICE???? :rockwoot:
     
    Schatten05 apreciază asta.
  10. SOARE 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    SUCEAVA
    Masina:
    -
    Bai baiatul sa nu-l omori pe unu de asta. Ceva de genul asta pot povesti si eu. Intr-un service din Suceava cu o oarecare rezonanta vin sa schimb uleiul. Urca masina pe elevator la care ma intreaba un mecanic nu vrei sa-i punem ulei Aral ?

    Eu curios il intreb (era o cunostinta) de unde ai ulei Aral ? la care el ... pai de la Volvo asta XC90 din dreapta ta. Si lui ce-i pui ? intreb eu .... Ulei din butoi raspunde el (butoiul cu uleiuri folosite, acolo unde se scurg toate). Bai nene esti nebun ? La care raspunsul lui a fost: dar ce, nu are ungere cu asta ? :(
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Sep 2011
    Schatten05 apreciază asta.
  11. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Baterie inlocuita?

    Salutari,

    Nu stiu daca se merita thread separat pentru intrebarea mea, am cautat prin threadurile existente si nu am gasit unde s-ar inacadra. Daca sunt sugestii rog moderatorii sa imi spuna.

    Deci: am lasat masina intr-un service cateva zile pentru o revopsire de spoiler (perioada ce a inclus weekendul) si cand am luat-o am sesizat cateva modificari care m-au facut sa ma gandesc daca nu cumva s-au petrecut si alte lucruri cu masina cat a stat acolo -- ori un drum facut de "baieti" in weekend, ori schimbat bateria, ori cine stie ce altceva... Iar acum vreau sa ma interesez in ce alte locuri ma pot uita ca sa aflu mai multe informatii care ar putea sa confirme / infirme ca s-a umblat.

    Cea mai curioasa modificare mi se pare ca am gasit meniul de la bord in Germana, inainte fiind in Engleza. Imi inchipui ca Germana e limba default, deci ar putea asta indica un "reset" la setarile computerului de bord?

    In afara de asta am mai sesizat inca mici schimbari in masina care ar putea indica faptul ca s-a umblat unde nu era cazul
    -2 tetiere ridicate in spate (eu le tin jos ca sa nu ma incurce cand ma uit in retrovizoare)
    -disparut o folie de plastic pe care o tineam in portbagaj pt protectie)
    -acul de la carburant putin mai scazut - asa mi se pare

    Kilometrajul din bord nu era modificat, dar asta nu e un criteriu de incredere.

    Ipotezele pana acum sunt doua, care nu se exclud neaparat:

    1. Inlocuit bateria
    2. Facut un drum cu masina si resetat Kilometrajul cu un cablu de date, cand din greseala sa se fi resetat si limba la meniul din bord.

    Intrebarea mea e daca ar mai fi vreo posibilitate in afara de cele 2 de mai sus si daca mai sunt si alte detalii pe care as putea sa le verific care ar arata spre una din cele doua alternative?

    Va multumesc anticipat!
     
    Schatten05 apreciază asta.
  12. Neutral

    Neutral 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4.B6.1.9TDI
    nu lasati masinile nesupravegheate in service.SA FIE LEGE, un mecanic in service de fata cu mine statea proptit intr-o rana pe usa deschisa de la masina,am luat foc instant,mai avea si vreo 120 kg omu,niste dobitoci fara simt de raspunedere
     
    Schatten05 apreciază asta.
  13. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    De acord, dar cum sa o supraveghezi cand aia ti-o tin 2-3 zile pt revopsit?
    Inca o chestie pe care am observat-o dupa ce am scris e ca si ceasul de bord a fost resetat.
     
    Schatten05 apreciază asta.

Distribuie pagina asta