1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servodirectie - Caseta Directie la A6 C6 - zgomote - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 18 Dec 2008.

  1. miu

    miu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    a6,2006,3.o tdi
    aceeasi problema o am si eu
    ai rezolvat-o?
     
  2. ionutz.ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2009
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi a6,2000cm,fab 2005
    eu am rezolvat problema,era mai simplu decat m-as fi asteptat,am pus cauciucuri noi si acum nu mai vibreaza absolut deloc.
     
  3. mariusel86 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    audi a6 2.0tdi 2005
    am si eu o problema cu un fel de viratie in volan atunci cand trec peste denivelari...poate sa fie din cauciucuri, echilibrare roti, sau directie ? (astea necesita facute acum ) ...
     
  4. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    este din caseta de directie cand simti ceva in volan peste denivelari, mai exact iei dreapta stanga si simti ceva in volan, si pe loc se simte uneori
     
  5. mariusel86 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    audi a6 2.0tdi 2005
    cand o sa fac directia o sa o mai regleze eventual sa o stranga putin...mentinez ca si volanul este putin inspre stanga cand masina merge drept... .... nu ?
     
  6. BIG

    BIG 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2009
    Locație:
    Novaci
    Masina:
    Audi A4 B5 8D 1.6 ADP '95
    Am un joc in directie

    Am o problema la roata dreapta fata. Imi cam joaca directia, adica simt trepidatii in volan. Am ridicat masina pe cric si am miscat de roti stanga-dreapta. Roata din partea stanga nu clinteste, in schimb cea din dreapta are joc. Ce ar putea fi?
     
    Jack(13) apreciază asta.
  7. bongdan

    bongdan 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Praga
    Masina:
    A4 Avant B8 2.0 TDI -- A6 Avant 1.8T 110kw, 2001 -- A4 1.9TDI 81kw 2000
    Eu aveam vibratie in volan la viteza mai mare si chiar un huruit, am schimbat cauciucurile si acuma merge perfect. Verificati rotile la o vulcanizare.

    Bafta
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Rulmentul!
     
  9. D_D_U

    D_D_U 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A6 4f 2.0 TDI 2006 CT-XX-DDU
    am si eu acceasi problema cu huruitul de la volan , insa face numai cateodata , si se mai aude ceva ciudat atunci cand pun frana mai brusc si iau de volan , se aude afara la roata un huruit mai prelungit . eu am si cauciucurile duse da nu cred ca ar fi de la asta . ma gandesc sa merg la service sa se uite aia la ea .
     
  10. dorde81

    dorde81 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2009
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audin a4 s-line,1.9 tdi, 2008
    salut,sunt nou pe aici deci imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.am si eu o problema:cand bag cheia in contact nu mi se mai deblocheaza volanul,si asta dupa gerul din zilelele astea.am pus o baterie noua si acelasi lucru.cineva mi-a zis ca trebuie schimbata coloana volanului.asa o fi ,va rog ajutati-ma.
    masina mea audi a6 2.0 tdi 2005
     
  11. Scorpiono

    Scorpiono 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2008, S-Line
    Deci, s-a rezolvat?
     
  12. ionutz.ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2009
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi a6,2000cm,fab 2005
    am si eu o problema de genul asta,dar la mine nu trosneste nimic,doar vibreaza volanul cand virez dreapta,pe loc sau la viteze foarte mici.am fost la service audi,si mi-au spus ca nu e nici o problema,e normal sa mai vibreze...eu nu prea cred ca e normal pentru ca e destul de enervant fenomenul.voi ce ziceti?
     
  13. Scorpiono

    Scorpiono 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2008, S-Line
    Am fost la service si eu cu problema asta, a verificat colier servo, a verificat ulei.. mi-a zis ca sunt paranoic, ca asa e normal sa vibreze pe loc. Acum iarna te mai pacaleste si zapada.

    Mi-am scos-o din cap!
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Salut baieti (si fete)
    La mine se aude ca un scirtiit cind virez, mai puternic atunci cind ajunge spre viraj maxim. Sa fie de vina pompa de servo,nu mai face presiune suficienta sau tot ceva la caseta de directie. Si mai e ceva:la viteze de peste 50 km/h cind virez foarte putin spre stinga si pina la viraj mai strins se aude ca un huruit continuu, asta pina revin la pozitia de mers in linie dreapta.Am fost sa verific rulmentul, care este in regula. Oare care sa fie cauza ? La viraj spre dreapta este ok.
     
    Ultima editare: 28 Ian 2010
  15. tibi_hd 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2009
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6 2000 TDI, 2005
    Probleme directie.

    Am o problema ciudata la directie. Cnad am cumparat masina am cumparat-o din Romania si sa dovedit pana la urma ca a fost lovita foarte rau, respectivul de la care am lucato a avut grija sa o rezolve in asa fel sa fie foarte greu de despistat poblemele (tipic romanesc!)...

    In fine nu asta e important acum. Problema e ca volanul nu isi revine pe viraje, pe partea stanga revine destul de bine, iar pe dreapta aproape deloc. Problema cea mai mare este ca pe drum drept nu isi revine masina pe drept trebuie sa tot corectez directia din volan.

    Am recontidionat caseta si cel la care am facuto spune ca este perfecta. Mecanicul meu spune ca e stramb suportul pe care e caseta sau ceva pt ca nicodata nu imi exlica cum trebuie. Aveti idee ce se poate face in cazul asta. Unghiul de fuga e bun...
     
  16. danemil 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    buzau / rm.sarat
    Masina:
    audi a6 2,5 tdi 162 cp anul 2004
    am si eu aceeași problema, am avut un eveniment pe partea dreapta,iar după ce am reparat-o am constatat ca nu are stabilitate pe sosea,la cel mai mica denivelare fugea in toate direcțiile, am mers cu ea la o reprezentanta audi vw singura din Buzău, aici băieții inteligenți mi-au spus ca am fuzeta și bratul inferior care vine din aceasta în caroserie( nu cel ce tine telescopul) strâmbe. Le-am schimbat...degeaba, aceleași simptom . Am mers la "alt pom lăudat cu sacul" unde am făcut geometria. Aici mi s-a spus ca nu are stabilitate din cauza amortizoarelor! Am schimbat si amortizoarele! De pomana, aceleași simptom (volanul nu revenea din dreapta,se simțea cum cerne pe sosea și la viraj maxim în dreapta se simțea cum trage roata din stg. târâș) Tot unde am făcut geometria mi-au spus ca tre sa împartă caseta!........? Acum doua zile am fost la un mecanic recomandat de un prieten, iar de când acesta s-a urcat la volan mi-a spus ca este ceva din direcție! pe elevator după ceva investigații(deoarece cei doi suporți ai casetei ce se vad pe laterale,erau fixați bine) a găsit pe undeva pe mijloc (manșonul casetei spart) și de aici aveam toate problemele! Deci ce am schimbat pana acum la ea, am schimbat de pomana! la indicațiile marilor meseriași de reprezentante! Astea sunt problemele la mine
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iul 2010
  17. Xplod1980 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2009
    Locație:
    Sf. Gheorghe
    Masina:
    A4 1.9 TDI Quattro 170 CP 2002
    Da-mi te rog numarul tau de tel. sa te intreb ceva !!! Am masina desfacuta in service exact cu problema descrisa de tine !!! Mersi
     
  18. danemil 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    buzau / rm.sarat
    Masina:
    audi a6 2,5 tdi 162 cp anul 2004
    0766680651
     
  19. audipowervl

    audipowervl 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2008
    Locație:
    valcea
    Masina:
    a4 2.5 tdi
    sal

    caseta e devina, tot a6 2.0 tdi am si eu , si am avut aceiasi problema .
    eu am luat caseta la 500 eur din talia aproape noua, daca vrei iti pot face rost
     
  20. danigotia 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 2.0TFSI, 2007, 170CP(BPJ)
    Servodirectie la A6 C6 - zgomote - cauze si rezolvari

    salutare,
    am un zgomot ciudat cand virez maxim volanul (un suierat). cineva cu un indiciu sfat?

    multumesc.
     

Distribuie pagina asta