1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servodirectie - Caseta Directie la A6 C6 - zgomote - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 18 Dec 2008.

  1. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    verifica nivelul uleiului de servo,.si vezi daca e curat sau innegrit.
     
    Ultima editare: 16 Aug 2010
  2. danigotia 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 2.0TFSI, 2007, 170CP(BPJ)
    e straveziu cu nuanta de verzui-galbui ... si e in limite de cantitate .
     
  3. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    La mine intre 1000 - 1100 rpm in momentul cand virez usor se aude zgomotul specific daca nu ai ulei de servo dar foarte incet, dar inervant la un moment dat. Mi-am cumparat pompa noua de servo originala ZF, am schimbat pompa am schimbat uleiul de doua ori cu ulei original si zgomotul ii exact la fel. Nu pierde ulei, ii la nivel, ii curat ca lacrima adica verde. Servo merge impecabil, caseta la fel nu are nici un joc nimic. Aveti vreo idee ceva ? :(
     
  4. danigotia 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 2.0TFSI, 2007, 170CP(BPJ)
    nici eu nu am probleme . e ok fara scurgeri . uleiul e ok . cand e la maxim atunci face. ... cred ca e normal .. probabil. masina o am de 3 zile si m am speriat .
     
  5. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    pai la orice masina cu servo ,cand virezi maxim de volan se aude un zgomot mai diferit.
    mergoi fara probleme ,cand o sa ai pierderi,cand o sa virezi greu ,atunci sa iti pui probleme,
     
  6. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    la mine nu face la capatul cursei ci doar cand virez usor de volan stanga dreapta intre 1000 si 1100 de rpm.
     
  7. danigotia 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 2.0TFSI, 2007, 170CP(BPJ)
    rotatiile nu se schimba. cand e la capat de tot atunci "suiera" .... manevra pe loc se face , in miscare nu am incercat inca ...
     
  8. dma

    dma 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    a4 , 1,6 ALZ , 2004
    acelasi zgomot il am si eu cateodata ... nu-mi explic de ce ....ca un fel de scartait ...il am de aprox 5000 km . Dar numai in mers apare acel sunet si cand virez foarte putin de volan !
     
  9. Scorpiono

    Scorpiono 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2008, S-Line
    La fel si aici, la Porsche mi-a zis un "expert" care "nu stia defapt nimic el, dar poate fi de la.." flansele de amortizor. Astept s-o scot din service si nici nu ma mai duc vreodata la nord.
     
  10. Vladimir13

    Vladimir13 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2006
    Joc in caseta de directie

    Am fost la service si am aflat ca am joc in caseta de directie. Bataia se aude la roata fata stanga cand merg pe drumuri cu gropi apropiate si roata "lucreaza" mai mult.

    A mai intampinat cineva probleme ? Stie cineva unde se fac reconditionari in Bucuresti ?
     
  11. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    sigur e din caseta? s'a verificat bieleta de directie si capu de bara? toate casetele au un joc mic .
     
  12. Vladimir13

    Vladimir13 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2006
    Eu nu am cunostiinte despre mecanica si atunci trebuie sa cred ce imi spun ei. Erau 4 mecanici la masina si toti au zis acelasi lucru : joc in caseta.

    Pentru aceasta bataia la roata am schimbat : brate superioare fata stanga-dreapta, 2 bielete antiruliu, 2 bucsi de la bara stabilizatore, bratele inferioare lungi fata stanga-dreapta. Bataia este aceeasi ca la inceput !

    O sa ma duc si la Midocar sa vad ce spun ei. Oricum nu schimb nimic pana nu sunt 100% convins ca asta este.
     
  13. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    bataia de simte in volan???
     
  14. Vladimir13

    Vladimir13 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2006
    In volan nu se simte nimic. Se aude troncanit de la roata.
     
  15. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    sincer ,eu zic sa mai verifici si pe la alti mecanici. parerea mea e ca nu e din caseta . gandeste'te ca ,caseta are legatura cu volanul ,si daca ar fi fost busita ,ai fi simtit si in volan acea bataie.
     
  16. Vladimir13

    Vladimir13 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2006
    Am vb la telefon cu seful de service de la Midocar Vitan si spune ca poate fi caseta in directie fara sa se simta nimic in volan.

    O sa ma mai duc si in alt service sa vad.
     
  17. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    daca astia care au schimbat tot pe acolo (brate,bucsi si altele) erau mecanici buni ,dc nu au constatat de la inceput ca e caseta? dc a trebuit sa schimbi tot si sa zica la sfarsit : e din caseta! deaia am si zis sa mai verifici si la altii!
     
  18. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    Batai in caseta de directie A6 C6 rezolvare

    am un a6 2,7 tdi. cand stationez si virez stanga -dreapta, se aud niste batai puternice. am verificat cam tot ce tine de articulatii ,si am constatat ca vine undeva de pe caseta ,sau bieleta . daca pun mana pe capu de bara simt ca de pe brat vine zgomotul ,la fel si daca tin mana pe axul volanului simt ca bate ,atunci cand virez st-dr.
    vreau sa stiu cum ajung sa verific suruburile care tin caseta ,poate o fi vreunul slabit sau ceva de genu .
    ps: stiu ca ar trebui sa aibe un joc orice caseta ,dar a mea bate tare atunci cand virez de volan.
    daca o ridic pe cric nu se mai aude bataia.
     
  19. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    La modelul C5(cel dinaintea ta) gasesti suruburile cu cap torx sub baterie.
    Dai bateria jos, apoi suportul metalic pe care sta bateria care este prins in suruburi si dedesubt ai sa vezi cele doua suruburi torx.
    Cred ca si la modelele noi este la fel.
    Si eu am avut suruburi slabite si troncanea, le-am strans si am scapat de probleme.
    Atentie:
    -Cind dai bateria jos sa scoti cheia din contact.
    -O sa ai nevoie dupa aia de codul cassului sau cd-ului de pe masina, se va reseta.
    Succes.
     
  20. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    la primul service la care am fost azi ,primul diagnostic : joc in caseta!
    dar totusi vreau sa aflu locatia suruburilor de prindere a casetei sa ii verific !
     
    Ultima editare: 7 Dec 2010

Distribuie pagina asta