1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat achizitie A6 C4 plusuri si minusuri

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de gafincu, 29 Sep 2009.

  1. gafincu

    gafincu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2009
    Locație:
    suceava
    Masina:
    Logan MCV 1.6
    Problema este ce pe A6 C4 nu a fost pus 1.9 AFN.
    Este doar un 1.9 TDI de 90 cp si cred ca e cam putin 90 cp , avand in vedere ca eu sunt o fire mai agitata asa, deci condus mai agresiv , nu pot merge ca mosnegii.
    Daca ar fi fost un 1.9 TDI mai capabil era prima alegere fara discutie.
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu exista?Cum drak pe golf3 si passat b4 din 94 exista acest motor,dar nu pe a6!Ciudati tare nemtii astia...
     
  3. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Motorul ADR 1.8i 125cp consuma pe fostul meu A4 cam 9.5 mixt. Pe spritmonitor.de pentru A6 C4 indica 9.7%. Eu zic ca sub 10 nu scapi. Ca si putere nu m-a prea impresionat, merge bine dar nu este vreo racheta. :)
    Totusi, tinand cont de celelalte motorizari existente pe C6 eu zic ca e cam cea mai echilibrata.
     
  4. alexa76

    alexa76 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    AUDI B4 2.0E 16V QUATTRO
    2,5 tdi 140 cai,cod motor AEL cutie 6+1,asa ceva am si eu si este o alegere pe care ti-o recomand.ai si putere si un consum de invidiat.
     
  5. 11-YYY

    11-YYY 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2008
    Locație:
    Călimănești
    Masina:
    Audi URS6 4.2 AEC
    am eu un a6 2.5 tdi 140 cai , AEL , 6 trepte. In afara de partea cu taxele, aceste masini cu motor de 2.5 tdi sunt tancuri. Eu ii dau la al meu 200+ peste tot pe unde apuc si nu s-a stricat niciodata nimic la e si nici nu ma prea intereseaza pt ca am multe piese de schimb pt asemenea modele. Pompa de injectie daca se duce, e destul de scumpa. La achizitionare trebuie sa schimbi distributia pentru siguranta, ca daca s-a deplasat cu un (unu, one, 1) dinte s- dus chiuloasa, poate chiar si vibrochenul,dar cazuri rare.De facut faci cu el si audi A6 model nou de 2.0 tid si Golf 5 1.9 tdi fara proleme. Consumul este de 6-7 iar la drum lung sub 6.Intretinerea e mult mai ieftina decat la modelele mai noi, tu ai doua brate pe fata , astea mai noi au 8, etc. Masina este TANC , PANZER. Merita 2.5 tdi!
     
  6. daryanu

    daryanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    audi 100, 2.6 v6, 1992, 150CP
    am si eu un monstrulet din asta

    eu am benzina, 2.6 v6, partea electrica intradevar cam slaba, dar ca motorizare, stabilitate, comfort si intretinere no comment, consum destul de mic(7/12, cutie in 5 trepte, pedala acceleratie in 2 trepte(mers normal si apoi sportiv, masina are 1300 kg, eu am dat 2600 euro pe ea si am mai bagat 2000 si ceva in ea schimbandui tot ce tine de suspensie,directie, pompa benzina,ambreiaj,frana(discuri,placute,furtunase) acum sincer parca as fi cu tancul pe strada, e solida foarte stabila si probleme decat cu geamurile electrice, in rest e beton, ca dotari am climatronic, geamuri electrice, volan reglabil, oglinzi electrice incalzite, scaune incalzite si cam atat ce tine de comfort.. Te salut si multa bafta
     
  7. robertutz 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    a6,2500,1995
    Salut

    eu am un a6 .2.5 tdi 86 kw 116 cai ..sincer sunt multumit de el..din 95.. oglinzi geamuri electrice..:)pentru anii ei e o masina foooarte buna.. scot un consuma undeva la 7 in afara.. 10 urban .. nu merg chiar incet :p ..
     
  8. S6.4b.owner

    S6.4b.owner 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2009
    Locație:
    bihor
    Masina:
    Audi S6 4.2 v8 , 2005 340cp
    salutare

    am si eu un audi a6 `96 2.5 tdi 85 kw 116 cp "AAT", si sincer e cea mai buna masina parerea mea . intr-un an si jumatate am facut cu ea aprox 235.000 km , cu trailerul . sunt extrem de multumit. are la bord acuma 683.000 km si motoru merge extraordinar. am schimbat deja 2 distributii si incurand urmeaza a 3`ia. in rest am schimbat 4 telescoape , capetele de bara o data, un set placute fata spate, si bratul dreapta fata. in rest nici o problema. este carausul ideal, consumul este foarte bun, confort din plin... recomand cu caldura 2.5 tdi 5 cilindrii. costurile de intretinere la mine au fost extrem de mici in comparatie cu celelate masini care au trecut pe la mine prin garaj. numa bine .
     
  9. nistor@QMT

    nistor@QMT Banned

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Human, 2 legs, 1981
  10. daryanu

    daryanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    audi 100, 2.6 v6, 1992, 150CP
    cer parerea despre un a6 c4 2.8 v6 quattro \c.v. automata

    cum spuneam si in titlu va cer parerea despre un a6 c4 din 1995 2800cc/174CP quattro cu cutie de viteze automata .Vreau sa il cumpar si ma intereseaza in special ce parere aveti de cutia de viteze( e cam veche ,se poate sa ma lase?) sistemul quattro(presupun ca nu are asa multe inovatii ca cel de pe modelele noi de audi,dar totusi e bun de ceva?) si cam atat. va multumesc anticipat.
     
  11. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    f tare masina . am mers mult cu una la fel. de cutie nu trebuie sa-ti fie frica .daca e buna si merge bine acum va merge si in continuare. singurul minus la masina asta este intretinerea scumpa si nu mai vb de consum :)
     
  12. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Este o maşină plină de calităţi şi numai două defecte. Lentă şi gurmandă. Dacă te-aştepţi să te bage în scaun vei constata că nici prin gând nu-i trece acest lucru datorita setărilor cutiei, iar dacă-ţi permiţi minim 14 litri urban este exact maşina care-ţi trebuie.
     
  13. daryanu

    daryanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    audi 100, 2.6 v6, 1992, 150CP
    deci papa mult degeaba

    adica sa inteleg ca nici nu fuge si mananca de rupe ? cu consum mare ce si ce m-am obisnuit de la a mea, nu e mare diferenta intre 2.6 si 2.8 cred. si de quattro nimeni? si cutia de viteze a mai avut cineva asa ceva? modelu asta mai vechi? multumesc de raspunsuri. salutari
     
  14. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    Am avut modelul asta.
    Cu motor de 2.6 insa, de 150 cai, Avant, cu cutie automata.
    Nu am avut probleme cu ea, quattro nu are moarte, bucsaraia pe fata este toata otel, ai doua brate, fara aluminiu.
    Schimbi doar bucsele la ea, deci iesi ieftin la intretinere.
    Pe spate insa mai ai niste bielete, care daca-ti cad costa mult, asta deoarece nu le gasesti decit la Porsche.
    Cutia fara probleme.
    Colegul Nelu Patrascu ti-a spus exact, masina este lenta si gurmanda.
    Cutia este moale, nu prea are zvanc in ea.
    Se intinde la drum intins, dar cam atat.
    Motorul este bun, dar ai grije sa functioneze ventilatoarele si termostatul/termocupla, instalatia de racire sa fie in parametri pentru ca fiind benzinar creste temperatura foarte repede si prajeste urgent garnitura de chiuloasa.
    Piesele de schimb(in afara de directie, cum ti-am spus mai sus)scumpe, ca la orice Audi.
    Una peste alta o masina de incredere, daca este ingrijita.
    Daca poti trece peste consum(in Bucuresti cred ca ia minim 16%) si indeplineste parametrii de mai sus poti s-o iei.
    Seara buna.
     
    Ultima editare: 22 Oct 2010
  15. daryanu

    daryanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    audi 100, 2.6 v6, 1992, 150CP
    buun

    cutia de viteze de pe fosta masina cred ca nu pot sa o pun pentru ca nu aveam quattr, dar nu inteleg. are 174 de cai si cuplu de 250N/m poate sa fuga mai incet decat cea care o am acum de 150 de cai si 220n/m. ma asteptam sa aiba transmisia mai buna dat fiind ca e si quattro si trag patru roti si nu una. eu am un a6 din 95 e 2.6 v6 fara quattro c.v. manuala 150 CP trage destul de bine, scot 100km/h in 9.6 sec deci e destul de ok. nu o mai pot folosi ca un nenorocit de taxiu Lgan s-a infipt la jumatatea mea pe partea dreapta cu 100 si la ora si nu prea mai e in stare buna dar dat fiind faptu ca m-a uimit rezistenta masinii nu ma despart de c4 in veci si m-am gandit sa imi iau un quattro ca tot vine iarna. de consum de intretinere sunt constient ,nu prea merg in oras si deasta nu prea ma uit la consum. lamuritima si pe mine cum de nu trage, se poate face ceva daca e cutia de vina, pot sa o schimb ?
     
  16. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    Este exact asa..cutia este lenesa.
    Asa era si la mine, asa era ea conceputa.
    Cu manuala este altceva.
    Este simplu, urca-te si fa o proba cu ea si ai sa vezi.
    Sa nu confunzi:daca este quattro nu pleaca mai sportiv, dimpotriva, din cauza greutatii una integrala este mai lenesa decit acelasi model simplu.
    Nu ai cu ce sa schimbi cutia, eventual cauta alta cu cutie manuala quattro.
     
  17. doctoru'

    doctoru' 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    Audi A6(C4) 2.6 v6 110kw '96 ABC
    Buna! Am si eu un Audi A6, 2.6 150cp cutie automata.

    Nu stiu ce se intelege prin cutie lenesa, dupa cum bine se stie, treapta "3" la cutie este pentru condus sportiv. Daca este cuplata in aceasta treapta se poate conduce in regim sportiv si se face bine simtita prezenta celor 150 cai. Bine inteles ca o cutie automata nu va realiza performantele pe care le pune in valoare o cutie manuala dar este ok. Cel mai bine, parerea mea este sa faci un test drive. Eu cred ca se simte o diferenta considerabila tinand cont de tractiunea integrala, capacitatea mai mare a motorului si calutii in plus.

    Masina mea are un pic peste 300 000 km, acum i-am facut o revizie completa la cutie. M-a costat 800 euro dar asta a presupus ca, a fost desfacuta complet cutia si au fost inlocuite toate semeringurile si garniturile din cutie, de asemenea au fost inlocuite ceva componente mai uzate dar acelea au fost schimbate din partea casei. Tinand cont ca este o cutie automata este recomandat schimbul de ulei si filtrul in fiecare an.

    Motorul de 2.6 este la limita categoriei de impozit (intre 2000 - 2600cmc) si costa 945 ron dar 2.8 este mult mai costisitor, dupa calculele mele 2305 ron.

    In concluzie, eu sunt foarte multumit de ce imi ofera acest autoturism si nu intentionez sa il instrainez in graba!

    Domnul Nelu Patrascu a condus masina mea si poate sa imi impartaseasca parerea despre Audi a6 c4!

    O zi buna!
     
  18. cris9301 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    audi a4 2003
    Sfat achizitie Audi A6 C4 2.0

    Dragi prieteni , in urmatoarea perioada de timp intentionez sa imi cumpar un AudiA6c4 Avant 2.0 16 valve 140cai
    Vreau sa aflu cit mai multe de la posesorii acestui model , ma intereseaza problemele ce pot sa apara pe durata exploatarii si preturile la piese , ma intereseaza ce motorizare ar fi mai potrivita pentru aceasta masina , ca si consum si performante , face de cumparat?
    Va multumesc anticipat
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am editat eu titlul topicului.
     
    Ultima editare: 21 Feb 2011
  20. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    salut

    Decat un 2.0 16v 140CP mai bine un 2.2 20v turbo si 230cp aceasi caroserie c4
     

Distribuie pagina asta