1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor BENZINA

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de vibeup, 15 Iul 2017.

  1. Claudiu123 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4
    Buna tuturor. Sunt nou pe aici. Vreau sa imi schimb masina(passat 2012 2tdi la care deja am 280 d mii d km si numai probleme am avut cu ea .as avea nevoie de un sfat legat de urmatoarea masina
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=304723172&utm_source=sharedAd&utm_medium=android
    I.am verificat vin. Masina e din canada , nu apare nimic in neregula. Ultima inreg in service e la 61000km in canada si de cand a fost cumparata doar intrari la interval de 6 7 luni pt revizii. Pe verificare nu imi apar accidente dar proprietarul a zis ca spoilerul spate a fost schimbat si aripa spate stanga revopsita avand un "mic" accident. Pretul este bun comparativ cu altele gen
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=300872870&utm_source=sharedAd&utm_medium=android
    garantie ofera dar doar in germania austria deci ciuciu. Fiind si relativ departe de unde am eu cunostinte imi e greu sa ma decid. La fel si parerile impartite legat de motoarele pe benzina si cutia de viteze .atatea am citit de nu mai stiu ce sa cred...sunt bune /nu sunt bune ,mananca ulei .etc va multumesc!
     
    Ultima editare: 8 Sep 2020
  2. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Colegu, sper ca nu ne trolezi. Sunt celebre deja cazurile cu mașini de US si Canada cu daune totale, inundate si ciordit.
    Hai, recunoaște, ai vrut sa ne faci sa radem un pic. Ne-am distrat. Dar acum hai sa fim seriosi
     
  3. Claudiu123 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4
    Eu stiu dar marea majoritate din ce gasesc sunt din SUA, cel putin motoare pe benzina. Acum avand in vedere ca la verificare VIN nu apare cu dauna nicaieri nu stiu ce sa zic. Am cerut doar un sfat, merita sau nu. Nu e chiar neaparat o regula ca toate masinile din SUA sa fie dauna totala deoarece cam orice masina aduci de acolo iesi mai ieftin decat sa o iei de aici din Europa. Am mai intrebat despre vreo doua care tot asa, erau masini din SUA si am primit raport complet cu ce accident a avut si ce s-a reparat.
     
  4. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Acum conduc, dar am pregătit un răspuns argumentat pt tine... later
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai terminati cu tampeniile astea de la car vertical si mai stiu eu ce site-uri care stiu doar sa ia bani si atat. Nu mai aduceti in discutie aici pe acest forum toate panaramele de site-uri care se imbogatesc pe seama fraierilor. Eu iti aduc o masina dauna totala si tu nu iti dai seama in viata ca a fost facuta din bucati si nu apare la nicio verificare al niciunui site din asta care se lauda cu verificari pentru istoric de daune si reparatii. Visati la cai verzi pe pereti.
    Se gasesc masini bune si aici si in Europa dar trebuie sa platesti pretul corect nu sa visezi la Zana Maseluta sau sa crezi in Mos Craciun
     
    lucian190 apreciază asta.
  6. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Asta pentru ca bugetul tau este prea mic pt un Audi cu motor pe benzina. La asta nu te-ai gandit? Normal ca gasesti doar epave aduse din SUA, daca vrei dotari, km, an bun si pret mic. Asa ceva nu prea gasesti. Faci compromis pe undeva sau platesti cum a zis si Cristi, pretul corect.
    Eu gasesc destule A4 benzina in Europa, tu cum nu reusesti? :)

    Car Vertical sau altele nu sunt sfinte, nu mai lua de bun ce gasesti acolo. Daca erau prea buni, nu le mai faceau toti youtuberii reclame peste reclame.:))
     
  7. Claudiu123 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4
    Imi permit sa dau si 30.000 Euro pe masina daca e si imi place dar de ce sa dau atat cand poate gasesti ceva mai ok la pret mai bun. Nu ma refer la epave sau masina facute bucati dar sincer sa fiu la fel de usor "platesti pretul corect" si te trezesti ca bagi la bani in ea de iti sare mustarul sau poate cu un pic de risc iei ceva bun la un pret mai ok si sa nu ai nici pe dracu 200.000 km. Masina asta zice omul ca o conduce zilnic, mi-a oferit toate informatiile care le-am cerut. A si zis din start ca spoilerul spate a fost schimbat. Normal ca trebuie vazuta si testata dar na, cu orice masina SH risti indiferent ca o iei de la o tanti ce a condus-o pana la magazin si inapoi sau una reimportata. Ideea e daca in cazul de fata si cu toate informatiile merita riscul. Nu ma pricep extraordinar la vanzare/cumparare de masini si de aceea cer un sfat la persoane competente in domeniu. Eu scot dinti, mai pe romaneste, deci nu e domeniul meu de expertiza cumpararea de masini. :)
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Omule nu iti spunem cu rautate. Este bine ca ai un buget destul de generos. Mai bine cumperi una in jurul la 25.000 maxim si restul ii opresti pentru neprevazute. Cumpara un motor fabricat dupa 2016 (nu prea mai are probleme privind consumul de ulei si alte bube). Cauta pe cineva din zona ta care se pricepe la masini si te sfatuiesti cu el. Din fata tastaturii este greu sa iti dai cu parerea si tu sa iei o decizie in cunostinta de cauza. Citeste acest topic integral si toate topicurile (mai ales cele despre consiliere achizitie motor benzina din alte arii) despre motorizarea benzina la Audi. O sa inveti multe.
     
  9. Claudiu123 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4
    Uite aici dauna totala reparata in germania la milimetru....sunt ferm convins ca se pot repara de nu vezi nimic. Si asta nici nu arata asa rau ca lojeronele sunt drepte deci mai mult plasticuri
     
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    În state, mașinile cu dauna au foarte multe denumiri și noi le catalogăm că fiind dauna totală. Sunt 2-3 denumiri la care nu se poate schimba titlul și pe alea chiar nu le poți repara sau inmatricula. Dar sunt și alte 4-5 denumiri la care noi zicem dauna totala dar titlul se poate schimba, se repara și se înmatriculează, fara test dinamic sau mai știu eu ce povești.
     
  11. Claudiu123 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4
    Normal ca daca e sa ma duc dupa orice masina ma duc cu rudele de acolo din care unul e fost mecanic si altul e mecanic la Mercedes deci asta nu e problema. Mersi de sfat ca asta am vrut sa stiu mai mult. Acum daca chiar merita sau nu, se vede la fata locului. Orice sfat e bine primit cu bune cu rele fara suparare. Sunt convins ca imi mai da cu virgula deoarece nu ma pricep. :)
     
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Dacă iei mașină SUA îți recomand să te interesezi sa o iei tu și să o repari cu simt de răspundere. Sunt persoane in Romania care știu ce fac. Eu nu îți recomand să iei o mașină reparată pentru profitul unora ci mai bine o iei dauna și o faci.
     
  13. Claudiu123 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4
    Mi se pare destul de complicat sa aduc eu masina sa o fac aici. Dar e o varianta. Clar inclin spre 252 cai dar voi vedea ce mai gasesc. Nu e graba. Multumesc de sfaturi
     
  14. Alex Necsu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 2017 4x4 2.0 TFSI
    Salutari tuturor!

    Vreau sa cumpar un A4 B9 2.0 TFSI 4x4 din 2017. Este din canada.
    Ma puteti ajuta cu niste informatii daca cele din state, canada, etc...mecanic vorbind sunt identice cu cele din europa????
    Asta este singura chestie care ma intereseaza....mi-e putin teama ca difera anumite chesti la ele si in cazul in care o sa se strice ceva , se repara greu.

    Asta e masina
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7GDsXF.html
    Am reusit sa o verific si la Audi (dupa VIN) si am confirmarea ca e curata.
     
  15. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Pai in anunt scrie Germania ?!
    Deja imi da de gandit daca scrie Germania si e Canada.
     
  16. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    In continuare oamenii se bazeza pe rapoarte CAR VERTICAL, inorogi, Mos Craciun, Feti Frumosi si zane
    Daca te uiti cu atentie in raportul ala o sa vezi ca dupa ce a ajuns in Romania, in Octombrie 2019, masina a avut inca o intrare in service in CANADA in ianuarie 2020.
     
    borsy apreciază asta.
  17. Alex Necsu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 2017 4x4 2.0 TFSI
    Salut,

    Raportul de pe car vertical l-am descarcat doar de curios. Am verificat masina la Audi (printr-o cunostinta) si mi-a comfirmat ca e ok
    Nici eu n-am incredere in Carvertical, AutoDNA si altele. Aveti totusi idee daca astea din Canada / SUA, mecanic vorbind, sunt identice cu cele din Europa ?
     
  18. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu sunt 100% identice, pot sa fie diferite elemente precum faruri/stopuri si stiu ca si modulele pt radio(alt mod de a selecta frecventa radio)/navigatie sunt diferite.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Difera anumite elemente de tinichigerie exterioara faruri, bare fata si spate, etc si difera si anumite pozitionari ale elementelor mecanice si electrice din interiorul compartimentului motor. In principiu sunt la fel motoarele ca si componente interne. Mai sunt si alte diferente si in plus pe partea de sistem Audi-Video sunt alte frecvente folosite in USA fata de Europa, iar daca vrei anumite piese sa le comanzi poti avea surpriza sa nu fie livrabile in Europa.
     
  20. Alex Necsu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 2017 4x4 2.0 TFSI
    Multumesc de raspuns.
     

Distribuie pagina asta