1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Cand este ceva de rau apare un triunghi cu semnul exclamari. Ala este un reminder de inspectie( schimb ulei, lichid de frana, a trecut un an de la ultimul service...)

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
     
    Dan-Adrian Cif apreciază asta.
  2. Dan-Adrian Cif

    Dan-Adrian Cif 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G, 2.0 TDI (CNHA), 140kw, 2014, S-Line, Manual
    Va mulțumesc mult pentru răspunsuri băieți. Am reușit pana la urma sa mă inteleg cu dealerul și este asa cum ați menționat, avertizarea pentru următoarea revizie.
     
  3. gociu_vio@yahoo.com

    gociu_vio@yahoo.com 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 S-tronic 2.0 TDI 190cp,2018
    Salutare,

    Vreau sa imi cumpar un Audi A4 quattro automat si am inceput cautarile.
    Am parcate cel putin 14 bucati pe mobile ce mi se potrivesc insa nu doresc suspensie sport.
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...uattro-sport/vhc:car/pg:vipcar/291060447.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...o-Sport-Navi/vhc:car/pg:vipcar/291558850.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...S-NAVI-XENON/vhc:car/pg:vipcar/287654720.html
    Stie cineva ce inseamna 'SPORT''?Se refera doar la scaune sau si la suspensie?

    Multumesc,
     
  4. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Trebuie specificat suspensie sport, altfel e doar denumirea modelului; cel mai bine cauta sa testezi inainte pe undeva.
     
  5. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Sa stii ca suspensia sport e ok - nu ar trebui sa te feresti de ea. Comparativ cu suspensia de la modelul precedent, suspensia sport nu mai e atat de rigida - e chiar placuta
    In plus - daca iei modelul de 190 cp, vei avea suspensie electronica, reglabila, pe care poti sa o modifici in sport, confort etc
     
  6. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Suspensia sport da si o garda la sol mai mica. E placuta la drum, nu este asa dura cum ma asteptam.
     
  7. pupu2008

    pupu2008 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2016
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 B9 - 2.0 TDI ( DESA ) 190 CP
    La aceste doua modele de faruri daca stie cineva diferenta ii multumesc pentru raspuns.

    led.jpg

    matrix.jpg
     
  8. Common Joe 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2017
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B8.5 CJCD 2014
    Primul e doar LED iar al doilea e Matrix LED
     
  9. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Astea sunt diferentele intre faruri cu LED si farurile cu Matrix montate pe Audi A4 B9 (8W)

    LED - Faza scurta in lupa exterioara
    - Faza lunga doua leduri interioare
    - Proiectoare ceata(si cornering/lumini oras intersectii etc) ledurile mici de sub faza scurta
    - Semnalizare led incadrata in lumina de drum

    MATRIX LED - Faza scurta in lupa exterioara
    - Faza lunga trei leduri interioare - MATRIX (se sting si aprind in functie de traficul in fata, curbe etc)
    - Proiectoare ceata(si cornering/lumini oras intersectii etc) ledurile mici de sub faza scurta)
    - Semnalizare led dinamica incadrata in lumina de drum

    Lupa exterioara de pe farurile Led/Matrix Led nu este adaptiva, adica nu se misca stanga dreapta ca cea xenon, ea se misca doar sus/jos in functie de incarcarea masinii.


    [​IMG]
     
    stefan550 apreciază asta.
  10. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    Diferența e ca la farurile cu Matrix ai semnalizare dinamica si faza lunga care face conurile alea de umbra pe masinile din fața.
     
  11. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Salutare,

    A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat pe acest forum, insa acum a venit momentul de o schimbare.
    Vrem sa trecem de la A4 B8 la A4 B9 si dupa ce am răsfoit acest topic, îmi este un pic teama sa nu o dau de gard cu o cutie de viteze nasoală sau defectuasa.
    În prezent avem cutia multitronic pe mașină însă nu mi se pare deloc deosebita, cel puțin în sport. Gândul la trecerea la cutia S-tronic de la B9 ma atrage foarte mult, însă mi-e teama de problemele la cutie citite pe forum. De ce ar trebui sa țin seama?
    Referitor la postarea de mai sus cu farurile, as vrea sa știu dacă toate au funcția de high beam assist ?

    Mulțumesc
     
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Care probleme citite pe aici? Cumperi o mașina sigura la prețul corect și nu ai nicio problemă
     
    Ultima editare: 1 Feb 2020
    marcelush și Oudi apreciază asta.
  13. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Erau niște colegi care afirmau ca aud niște zgomote la cutie și făceau o paralela intre dsg umed vs uscat.

    În fine, ce părere aveți despre asta:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b9-ID7GzlY1.html

    Ma gândesc ca o fi tva off de este asa de ieftina.

    Ma mai uit și la asta:

    https://m.mobile.de/fahrzeuge/detai...IKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios

    Voi pe care ați merge? E adevărat ca aia mai scumpă are quattro și km mai puțini însă asa ca și alegere ma interesează.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Catry86 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    VW CC
  15. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    E decentă mașina. Probabil că ea găsești multe.
    Ala e un dealer foarte mare si cunoscut, nu cred ca vei avea probleme cu acel dealer
     
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @dr_dumi
    Aia din Craiova este suspect de ieftină. Chiar o poti compara cu cealaltă și sa vezi ca prima este fff dotată și mai ieftina.

    Iar acea opțiune de 9500 de euro?! E vreo 200-300 euro opțiunea de iluminat interior in care poți selecta tu cum vrei. Eventual cat mai costa farurile si stopurile.


    @Catry86 daca te împaci cu interiorul...
     
  17. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    Optiunea de suspensie reglabila electronic nu are nicio treaba cu tipul de motorizare pe care il alegi sau cu dotarile masinii. Adaptive suspension o poti pune indiferent de ce motor/putere si dotari ale masinii iti iei si costa vreo mie de euro.
     
    bobalex18 și Oudi apreciază asta.
  18. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Am vorbit ieri la Craiova si bineinteles ca s-a dat masina respectiva. Mai cautam. E clar ca vreau sa merg pe motorul de 190 cp cu ADS si S-tronic. Iar apropo de S-tronic, cum ma asigur (poate in functie de VIN) ca e cutia ok ? Cate tipuri au fost folosite ?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dr_dumi citeste toate topicurile despre cutie din aria asta, aria A4 B8, aria A6 C7 si asa mai departe pentru ca este montata aceiasi cutie de viteze si la acele modele de Audi cu motoare 2.0 TDI sau TFSI. Ne repetam aiurea si inutil. Bafta
     
  20. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Dumi
    Cutia S-tronic de pe AUDI A4 B8 chiar si facelift este diferita fata de cutia S-tronic de pe Audi A4 B9. Pe modelul mai nou de Audi A4 e o cutie complet noua denumita tehnologic DL382 - cu 3 variante:

    DL382-7F - front wheel

    DL382-7Q - Quattro

    DL382-7A - Quattro ultra

    Asta e o cutie complet nou, pentru care a inceput constructia in 2015, o data cu noua generatie A4 B9 - sunt gandite sa suporte putere si cuplu sporite de la noua generatie de motoare diesel.

    Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Direct-shift_gearbox

    Odata cu noul tip de cutie in 7 trepte S-tronic, avem si un ulei nou, dublu la pret fata de uleiul folosit la vechiul model. Acest ulei are codul VW G 055 529 A2
     
    dr_dumi și bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta