1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. radu2010

    radu2010 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2016
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A4 B9, 2.0 TDI 190hp,2017
    Da eu am luat, mașina o găsești prezentată pe vwforum, preț final 42000.
     
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Câteva sfaturi dacă se poate din partea colegilor cu mult mai multe cunoștințe.

    Cu titlu de exemplu se dau următoarele mașini:

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...c_gear,vcg:limousine/pg:vipcar/238826015.html

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...c_gear,vcg:limousine/pg:vipcar/234977157.html

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...c_gear,vcg:limousine/pg:vipcar/226199824.html

    Întrebări:
    De unde provin mașinile? (showroom, mașini pentru manageri, mașini închiriate etc)
    Este o reducere de aprox. 40% față de prețul nou. De unde? (mașini lovite și reparate, mașini cu mult mai mulți km dar care nu au trecut niciodată pe la service pt revizie etc)
    Dealer-ii sunt de încredere? (recenziile sunt în general bune iar al doilea link este un dealer/reprezentanță audi)
    Garanția internațională audi este fix zero?

    Am încercat să vorbesc cu ei în engleză și le-a fost „puțin dificil” iar germana mea se rezumă la „Gute Nacht”. M-au rugat să le trimit email - aștept răspuns.
     
  3. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    In general is cele cu origine germana si cele produse pentru UE .. e diferenta de pret consistenta indiferent ca s masini noi sau second. Cat e mit cat realitate in ceea ce inseamna diferente de fabricatie dificil de zis, cert e ca difera optiunile. Asta se intampla si in Franta, nu cred sa fie lovite sau sa aiba probleme mari. Cauta totusi cele cu garantie audi din fabrica de 5 ani, aia teoretic e valabila in UE sau iti iei garantie prelungita in tara in care inmatriculezi daca are mai putin de 2 ani. Si eu caut una model B9 dar vreau model produs pentru vest (franta, germania) bafta
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Flo1980 este o aberatie faptul ca masinile sunt diferit (ca si calitate) fabricate pentru anumite tari adica unele sunt proaste si altele sunt mai bune sau ca difera materialele, piesele si altele. Incetati cu prostiile astea. Am mai explicat pe forum de foarte multe ori ca asta este un mit fals si prost. Am fost de multe ori in fabrica la VW si Audi si pe aceeasi linie de fabricatie se fac masini pentru toate tarile din toata Europa si nu numai. Nu vreau sa dezvoltam acest subiect cu specific de legenda urbana proasta. Multumesc.
     
    zeratul, ilky și dreiutz apreciază asta.
  5. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Serios? adica la Neckarsulm sau Ingolstadt au linie de fabricatie pentru fiecare tara in parte?Sincer tu ai vazut vreoadata vreo linie de productie sa ti dai seama cat ar costa sa ai zeci de linii de productie/asamblare in loc de una singura? Faza cu masini pentru piete diferite e de pe vremea lu Nea Nicu , atunci cand Daciile pentru piata externa aveau tabla mai groasa :))
    Singurele diferente sunt (pentru hot sau not hot country si cold and cold country) la nivel de dotari specifice. Ca sa nu mai zic de faptul ca piesele sunt identice, cumparate bulk . Iti dai seama ce program de sortare le-ar trebui ca sa faca diferenta pe tari, capentru un Audi din Romania pompa sa fie din China, Germania sa fie din Germania sau sa zicem Slovenia din Croatia....sunt prea multe variabile si costa destul de mult....Toate sunt luate bulk si puse random.Ba chiar mai mult la B8 motoarele erau limitate in tarile unde legislatia impunea, tocmai in vest , gen Olanda sau Belgia...
    Chestia cu Quality Control nu e valabila, pentru ca in primul rand trebuie sa indeplineasca QC-ul din tara unde este fabricata asa ca.....Si ca sa ti mai demontez inca o afirmatie, Audi a avut si are 3 ani garantie standard....si in UK si in State si inRomania...
    Iar pentru Franta pot cel mult sa puna bandouri laterale din plastic in plus pentru parcari... :))
    Si pe mine m-a batut gandul de un B9 nou (inca astept un motor electric de la Audi, daca nu ma reorintez), dar asta nu inseamna ca o sa ma mut in Germania ca sa il cumpar :)
     
    Ultima editare: 22 Feb 2017
  6. nicodimlaur 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Citroen 1.6 2004
  7. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Garantie de 5 ani au alea pt vest, plus ca i mai usor la revanzare cel putin in vest. Important mai e sa fie reprezentanta Audi nu vreun parc auto detinut de vreun turc, eu caut una benzina si sub 35 mii greu de gasit b9 cu 2 tfsi 190. Spor la cumparaturi
     
  8. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Vedeti ca e un lot de a4 b9 de la sixt/europcar - 190 cp/ quattro/ piele alcantara si ecran mare pe bord/ cutie automata la 26.000 km si un an. Le gasiti la 29-30.000 euro, puteti alege doar culoarea :). Jantele sunt cele mai urate... eu tocmai ce mi am comandat una. Ma duc sa o iau ca sa fac si o iesire cu sotia... daca selectati ce va zic eu o sa gasit 100 masini identice ;)

    Eu zic ca merita, a mea are 2 mici zgarieturi pe sub bara, atat. M-am decis destul de repede...

    Uite... alea cu jante urate sunt de la ei. Toate sunt la fel... sunt perfecte...

    http://www.mobile.de/ro/automobil/a...sel,mlx:30000,pwn:140,dmg:false,vcg:,fwd:true
     
    DaNNinho apreciază asta.
  9. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Misto masina. Are un prieten una fix la fel ca cele de la Sixt, luata tot din DE, identica la dotari, jante etc. Merita banii.
    Daca nu va deranjeaza "rodajul" pe care l-a avut in 30k km, merita clar.
     
  10. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Personal nu văd ce ar putea sa deranjeze la rulajul acesta. Nu diferă comportamentul unui client de rent a car fata de cel al unui angajat care conduce mașina de servici pe care le cumpărăm, de fel in România, la 200.000 km. Mașinile merg in condițiile din Germania când vine vorba de reguli de trafic, limitări de viteza, întreținere și disciplina conducătorilor.
    Consider ca la 30.000 km vorbim despre o mașina noua.
     
    Ultima editare: 24 Feb 2017
    cristimate și sandumbogdan apreciază asta.
  11. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Teoretic nu ar trebui sa deranjeze. Pana la urma e o masina sh, daca vrei tipla dai 40k+ eur si o iei noua. Plus ca oricum daca are inca 4 ani garantie chiar stai linistit.
     
    stefan550 apreciază asta.
  12. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Sa ma deranjeze? De ce? O f..t ? :) Cati v-ati luat sotie virgina ? ;)

    Masina e tzipla, caucuciucurile all season au 7 mm, masina aleasa are 26.000 km, mai are 4 ani garantie cum ziceați si pretul de lista in Romania este de 54.000 inclusiv tva. Daca as fi luat discount poate iesea 47.000 in romania, eu o iau cu 30.000 inclusiv tva transportul dacă vreau.

    Am citit putin la masina "mea prezentata forumului" despre un nene care si a luat b7. Eu sunt indragostit de B7, o s-o si tin. Si ca el a mea are acum 114.000 km... bai nene eu pana acum singura problema notabila e ca mi s-a rupt flansa aia de duce de la turbina la motor. S-a sudat... apoi am schimbat acum 4 ani cei 2 suporti care susțin motorul, ca cica erau aproape uzati. Aaaa si am schimbat placutele de frana pe la 85000 km, si vara trecută mi s-a stricat un plastic, o supapa care bloca lichidul de racire la radiotorul cabinei... si stergatoarele a doua oara anul asta. Bune am revopsit cam toti elementii din fata ca nah, le am mai zgariat. Cam atat... daca si asta va fi la fel -in 9 ani - eu voi fi cel mai fericit.
    De aia imi iau tot a4, confort si fiabilitate, sunt si eu l-a a 3a

    Ceea ce masina asta nu are si imi cam doream era webasto si volan incalzit. Erau pe lista de must have, da pentru ca e quattro am renuntat la ele.
     
    Summy94 comman și stefan550 apreciază asta.
  13. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum adica: [QUOTE="Flo1980, post: 699929, member: 75576"modelele astea sport au suspensiile mai tari ? Is comfortabile?[/QUOTE]
    Normal ca orice suspensie sport este mai dura decat una confort = normala si normal ca nu sunt mai confortabile fiind mai dure. Inca ceva se scrie confort NU comfort. Citeste forumul asta pentru ca dupa cum pui intrebarile astea inutile si care sunt deja documentate in zeci de topicuri pe forum, nu prea stii "cu ce se mananca" marca Audi. Bafta la achizitie ca ai mare nevoie.
     
  15. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    cristimate Economia reala e de 10-12k euro. Au discounturi uriase, o masina de 54.000 eur o iei cu 20-25% discount, daca te agiti putin.
    Una peste alta merita clar. Sa o stapanesti sanatos.
     
  16. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Sigur au avut 30%, stiu si eu, sunt apropiat de "fenomenul" auto. Dar e model inca nou, nu prind eu atat. Deci s-o vedem, pt mine e un efort costul asta oricum as da-o. Nu curg banii la chiuvetă :)
     
  17. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Am si eu o curiozitate, pentru cei care au cumparat diesel, problema cu fluctuatia apei pe timp de iarna e intalnita si pe noul model ? Si eu am o parere buna despre Sixt in comparatie cu Hertz sau Avis, isi intretin mai bine masinile. La Hertz, pana acum nu am gasit masina care sa nu aiba stickere de lovituri lipite pe caroserie, in schimb la Sixt sunt restrctivi in privinta asta iar masinile se prezinta altfel. Acu depinde si de noroc, stiu ca majoritatea conduc mai atent masinile inchiriate, dar eu nu le-am menajat deloc. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Feb 2017
  18. nicodimlaur 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Citroen 1.6 2004
    Cristimate sa ne spui si noua ceva impresii dupa achizitie ....si poate ceva poze :-) Bafta si spor la achizitie !!!
     
  19. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    La modelele noi 2.0 ultra (A4 si A6), apa ajunge la 90 grade ft repede si se mentine indiferent de mers in oras sau in afara.
    Eu merg dimineata cam 5km prin Buc pana la job, ca timp 20-25 minute maxim. Apa ajunge la temp de 90 grade cam pe la jumatatea drumului, afara fiind 0 grade +/- 5.
    De precizat ca plec cu ea de la subsol, unde sunt cam 7-8 grade iarna.
     
  20. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    deci... Masina e ok. Sincer? Nu ma de pe spate sa zic, dar e super.

    ce imi place?
    sigur imi place ecranul. merită toti banii sa iei cu acest ecran care nu arata deloc chinezesc... E profi.
    apoi imi plac scaunele... Clar sunt f bine gândire, conduci ore in sir si nu e doare spatele.
    imi place confortul interior. E putin mai joasa ca un b7 dar e muuuult mai spațioasă ca un b8. Asta merita!

    in rest, 190 cp pt cei liniștiti ca mine... E ok si 115cp. Quattro? Poate nu simt eu diferenta.
    plus volanul parca e cam moale la viteza... Imi plăcea mai tare.

    in rest ce sa zic. La banii astia nu prea cred sa gasesti ceva mai bun. WP_20170302_14_57_41_Pro.jpg WP_20170302_14_57_21_Pro.jpg
     
    Christian Borhidan, Andu333, mabalaru și alți 4 apreciază asta.

Distribuie pagina asta