1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pret corect, masina corecta (mai putin mizeria ai de cutie automata, bine, "nu este nimeni perfect" ca sa citez o replica celebra dintr-un film :))
     
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Cristi, se numește evoluție tehnologică (cu plusuri și minusuri)! :) Nu toată lumea preferă 'făcălețul', mai ales la ce trafic avem în orașe.
     
    dr_dumi apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, corect asta este numele prostirii masei cu noi tehnologii. :) Sa fie primit.
     
  4. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Pe principiul asta nu e bun nici climatronicul ca mergea bine cu AC manual, nu e bun nici ACC ca merge si din pedala, de servodirectie nu mai vorbesc :)
    Toate se strica, nimic nu e perfect, o viata avem. :icon_thumright:

    @Catry86 masina are un pret corect, iar daca spui ca ai istoric la ei, cu atat mai bine. Vezi poate primesti vreo reducere, roti de iarna, ceva :)
     
  5. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
  6. tendor 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant B9 2017, 2.0 TDI, 190 CP, S-Tronic, Quattro, motor DETA
    Aceasta dilema a avut-o si eu cand mi-am luat masina second din DE, cu carlig montat din fabrica.
    Dupa ce am mai investigat, am realizat ca sunt foarte multi germani care doteaza masinile cu acel carlig doar pentru a monta suport de biciclete, care este mai usor de folosit si mai versatil fata de suportul biciclete montat pe plafon.
    Nu pot sa fiu sigur ca primul proprietar al masinii subsemnatului nu a tractat sarcinii ridicate cu ajutorul acelui carlig, dar aleg sa cred ca l-a folosit pentru a montat un suport de bicicleta. Este un risc la care nici nu m-am gandit cand am cumparat masina, dar si un optional pe care il folosesc cu placere de fiecare data cand imi transport bicicletele catre diverse trasee.
     
  7. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Tocmai ce m-am intors din Germania de unde am luat un alt Audi A4 B9, Avant de data asta tot diesel de data asta de 150 cp, automata 110.000 km din 2017 dar la un pret fantastic de 16.000 Euro. Au inceput sa se ieftineasca, dar in continuare masinile bune sunt scumpe
    E al 4-lea an la rand cand ma duc in Germania sa iau o masina SH de pe mobile.de
    Ca de obicei luat de la dealer (DOAR de la dealer, exclus persoane fizice), si schimbat vreo 79 de e-mail-uri cu dealer-ul privind toate intrebarile pe care le aveam. Nu am plecat spre Germania, pana cand stiam fiecare surubel, dotare si nu mai aveam niciun fel de sovaieli - metoda asta nu a dat gres pana acum
    L-am terorizat cu intrebari, unele stupide, dar e pentru liniste mea - daca nu trecea testul asta, nu ma duceam sa iau masina, simplu - e om de vanzari si trebuie sa ma mpresioneze ca sa dau cu banii in el
     
    zeratul, ClaudiuR, tendor și alți 2 apreciază asta.
  8. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Ca tot suntem la capitolul achizitie – cred ca e locul potrivit sa va povestesc o discutie pe care am avut-o la telefon adineaori cu un cunoscut / amic – aviz pentru viitorii clienti de masini SH aduse de baieti descurcareti

    Omul stie ca am fost in Germania de cateva ori sa iau masina si m-a sunat sa imi ceara o parere. Era cu samsarul .. aaa cu vanzatorul profesionist de masini aduse din Germania. Masina este un Audi A4 de generatie mai veche (B8)automata cu celebrul CVT, la numai 220.000 km. Nu cunosc pretul sau dotarile si nici nu e relevant. Dar am inteles de la inceput ca amicul meu avea ceva dubii si a avut inspiratia sa ma sune sa ma intrebe

    Amicul: – uite mi-a adus masina si briful mare si briful mic si COC si eu o cumpar pe persoana fizica si pe urma o inmatriculez pe firma.

    Eu: - si tu de la cine cumperi masina? Cine e proprietarul?

    Amicul: – aaa pai nu stiu

    Eu: - pai vezi in talon

    Amicul: – pai scrie Istvan nu stiu cum

    Eu: - pai ala e proprietarul. A venit cu ea din Germania ?

    Amicul: – da da el a fost sa o cumpere

    Amicul: – dar el e doar soferul – nu o cumpar de la el

    Eu: - huh ?

    Amicul: – o cumpar de la dealerul din Germania

    Eu: - (bulversat) – frate stai ca nu mai inteleg nimic

    Amicul: – da nici eu

    Eu: - deci Istavan a fost in Germania – a luat masina?

    Amicul: – da

    Eu: - si a cumparat-o si inmatriculat-o,,ca ai zis ca e numele lui pe talon si pe cartea masinii

    Amicul: - da

    Eu: - inseamna ca el e proprietar. Mai trebuie sa iti prezinte factura de achizitie si contractual de vanzare cumparare pe care l-a facut cu dealerul de la care a luat masina. Aaa si asigurearea

    Amicul: - Bai samsare – ai astea?

    Asta e momentul cand incepe samsarul sa fie nelinistit si sa comenteze

    Samsarul: - nu ca nu trebuie…. Ceva neiteligibil,,, ca io am adus 300 de masini,,, ca io stiu

    Eu:- Bai frate – asta face artificii, o pune pe o firma fictive ca sa isi recupereze TVA de la nemti – dar tu nu vezi nimic din banii astia – pe urma ti-o vinde tie pe persoana fizica, ca sa nu mai plateasca TVA la statul roman

    Samsarul: ,,, ceva cu familia lui, sa moara copilasii lui ,,, ceva,,, ceva,,,

    Eu: - Ba frate – de unde e asta? Il cunosti?

    Amicul: - aa nu prea

    Eu: - cum il cheama?

    Amicul: - Gogoasa

    Eu: - ?? Gogoasa? Gogoasa e numele lui? Gogoasa si mai cum?

    Amicul: - a nu, asa I se spune

    Eu: (plin de spume) – ba tu iei masina de la unu pe care nu il cunosti… nici nu stii cum il cheama

    Amicul: - am fost o data la el acasa

    Eu: - Coae, glumesti ?

    Amicul e deja stanjenit, pentru ca incepe sa isi dea seama cum arata din afara discutia asta

    Eu: - Frate – hai sa o luam de la inceput. Ce acte are? Cum a adus el masina aici?

    Amicul: - Pai da ma – ca a fost soferul lui in Germania sa o aduca

    EU: - bun deci iti trebuie asa: brif mare, brif mic, COC, factura si act de achizitie / contract de vanzare cumparare. Si mai ai cateodata o verificare tehnica de la ei si asigurarea cu numerele de pe masina

    Amicul: - pai nu are numere

    Eu: - pai unde sunt numerele ? de ce nu le are?

    Cocalarul … aaa samsarul,,, pardon, consultantul de masini SH din Germania – incepe sa se auda din ce in ce mai tare, semn ca era nemultumit – ca ce punem atatea intrebari – o luam sau nu?

    Eu: - ba frate – zice ca a venit cu ea din Germania si ai zis ca are si asigurare. Pai cum a venit cu ea?

    Samsarul: - aaaa pai nu ca asta a venit pe trailer

    Eu: - ???

    Amicul: - pai,,, ?

    Eu: - frate cine e proprietarul ca nu mai inteleg nimic. De la cine cumperi tu masina de fapt?

    Amicul si samsarul: - pai de la dealer din Germania

    Eu: - pai in actele masinii e trecut soferul Istvan morti la tava (eram in spume ca deja stiam ca vrea sa ne faca din vorbe ca pe prosti)… si continua!!!

    Eu: - si ziceai ca masina a venit pe trailer. Cum e?

    Pauza, nu mai zice nimeni nimic

    Eu: - cum se numeste dealerul? Ai o adresa, un sait ceva ?

    Amicul: - ba e unu mic – nici macar nu l-am gasit pe net

    Samsarul: - pai nu are sait ca e mic

    Eu: - cum se numeste?

    Samsarul: - nu ca nu ai cum sa il gasesti, ca e mic

    Eu: (pe un ton grav) Ba frate tu nu stii trecutul masinii, tu nu stii cine e proprietarul, iar samsarul nu poate sa iti dovedeasca faptul ca el e proprietarul masinii. NU are acte si nu iti spune nimic despre trecutul masinii – tu esti idiot? Cum cumperi masina de la unu care nu e prorpietar? Daca e furata masina? Ce garantie ai tu? Daca te duci peste 2 saptamani la RAR si iti zic aia ca masina a fost declarata furata in Germania? Ba tu esti inconstient?

    Amicul: - pai, nu stiu – de-aia te-am sunat pe tine …


    Fratilor – nu am inventat nimic. E adevarul gol golut. Am incercat sa scriu chestia asta cat mai repede dupa ce am avut discutia halucinanta la telefon, ca sa nu uit detalii. Va rog sa cascati ochii, sa nu mai fiti naivi. Cititi si informati-va – si daca tot nu intelegeti, intrebati. Chiar daca ocazional va luati una peste bot ca intrebati lucruri stupide, insistati, pan ava lamuriti

    Mai bine iei o **** pe net de la un necunoscut, decat sa ramai cu buza umflata si cu 15-20k euro paguba

    Si o regula simpla de urmat – nu lua de buna o informatie aiurea de pe net. Incearca sa obtii acelasi raspuns de cel putin 3 ori, din 3 surse diferite care sa se sustina una pe cealalta


    Bafta la cumparat
     
    djxme200, marius_r, Alex.F și alți 4 apreciază asta.
  9. Andrei564 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    mie mi se pare un pret corect având in vedere km/motorizare.

    a luat @marcelush recent pentru cumnat un a4 cu aceeași motorizare, faruri matrix, vreo 2 radare, interior stock. poate confirmă el prețul.
     
  11. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Dap. Am cumparat in iulie 2020 cu 16.000 Euro, 120.000 km an 2017, matrix led si un schimb de anvelope de iarna.
    Ce nu avea: nu avea AID, si clima pe 3 zone, dar avea led matrix, radar, si iluminare ambientală
     
  12. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Super bun pretul sau nu stiu eu sa caut
     
  13. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Da. Foarte bun. Am reușit sa o cumpăr pt ca a făcut nebunu de cumnat plata integrala în avans. Eu nu aveam curajul ăsta
     
  14. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Si eu am facut plata integrala si ma duc dupa ea doar in 29. Mult de asteptat dar pretul nu stiu ce sa zic acum imi pare maricel.
    Nu are trapa si piele si cred ca e sistemul audio de baza. In rest, dupa cate mi-am dat seama are toate celelalte dotari.
    Am tinut musai sa fie manuala. Productie luna 06 an 2017 cu 70.000 km.
     
  15. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Fii atent, ca sa vezi cât de diferiți suntem: trapa si piele mi se par cele mai inutile dotari în masina si cu siguranata ridica nivelul de pret
    Audio de bază e intr-adevar neplăcut pentru ca e foarte prost, dar pot sa iti arat la kine in max 1-2 săptămâni ce minunății poți face cu 600-800 euro cu audio aftermarket
    Dotarea cutie automata o consider un must. Contrar opiniei unor colegi stimați de pe aici care o considera cea mai proasta cutie automata DSG, eu o consider cea mai reusita din industrie... pe încercate si testate
    Nu fac rabat la putere motor, cutie automata si dotari funcționale (Ex LED)
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cutia automata sau manuala nu este o dotare, este o optiune.
     
  17. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Dotare, opțiune.. dai bani și o ai
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact. Oricum cutia manuala va disparea usor usor in viitor apropiat.
    Deja din 2004, Audi fabrica anumite modele doar automate, ca de ex. A8 D3 sau putin mai tarziu Q7-le.
     
  19. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Man, nu pot sa spun ca imi pare rau - a fost buna, dar viitorul e cu siguranta pt cutii automate - pana ajung electricele la ordinea zilei si atunci bye bye cutii de viteza
     
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Audi A8 D4 este si cu cutie manuală. Chiar aici pe club era un coleg.
     

Distribuie pagina asta