1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistem de franare cu probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de CosminCatrinoiu, 26 Dec 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Razvy, eu aveam discurile de fabrica - respectiv ATE
     
  2. Razvy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2007 Audi A3 2.0TFSI quattro
    Salutari din nou!

    Am schimbat placutele FERODO DS PERFORMANCE cu DS PREMIER. Primii 50 km sunt ok, fara scartait. Sunt inca la inceput, astept sa se aseze placutele sa vedem dupa aceea. O sa testez inca 100-200 km si mai postez dupa aceea.
     
  3. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Postez problema mea ca nu am gasit in topic o rezolvare cat-decat exacta.
    Acum 2 zile am facut cateva derapaje pe zapada intr-o parcare evident abuzand de frana de mana.A incept sa se auda zgomot la roata fata dreapta ca si cum ar fi intrat o piatra la frana,dupa 10 min de mers nu sa mai auzit.
    De atunci frana functioneaza anormal:
    -prima pedala e moale se duce destul de jos iar franarea e mai slaba decat era normal
    -a 2a pedala revine la cursa normala mai scurta si franeaza bine si tot asa se repeta prima moale ,a 2a normal
    -placutele sunt in stare buna iar lichidul nu pare sa fi scazut
    Astept sfaturi daca ma poate ajuta cineva .
    Multumesc.
     
  4. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Ar putea fi de la pompa de frana poate ti-au cedat garniturile.
     
  5. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Salut pe toti colegi de pe forum,
    De doua zile am o problema cu stopurile de la frana. Sunt aprinse nu se mai sting. Am demontat comutatorul de la pedala de frana, dar am ramas surprins ca stopurile erau aprinse chiar si cu comutatorul demontat.
    Stie cineva sa ami spuna, de unde ar fii problema cu stopurile aprinse ? Becurile la stopuri sunt bune, comutatorul de la pedala de frana pare ok. Spirala de la bujii se pulseaza si inainte sa se aprinda martorul la buji, s-a aprins ESP de 3-4 ori.
    Ce sa mai verific ca nu mai stiu. Va rog sa scrieti daca stie cineva rezolvarea la problema asta.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2012
  6. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Vad ca ai masina din 2006. Astea mai noi toata instalatia becurilor trece printr-un calculator, o complicatie care are rolul de a arata in bord cand se arde un bec. Daca ai scos comutatorul si is aprinse in continuare inseamna ca de acolo e si problema. Am vazut defect identic la un golf 5.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2012
  7. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Am rezolvat problema mea cel putin pe moment. A fost aer pe instalatia de frana in special stanga spate au iesit bule binisor dar si pe fata, nu-mi explic prin ce inprejurari a ajuns aer pe instalatie dar dupa aerisire merge bine acum ca la inceput, dupa aerisire am completat cam 100 gr de lichid .
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2012
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    silvio Nu exista nici un comutator sub pedala de frana, ci un switch. La ala te referi ?

    O scanare de erori ai facut ?
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2012
  9. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    E adevarat nu le am cu engleza dar nici nu ami place sa spun pieselor denumirea lor in engleza. Eu am antrebat daca e normal sa se aprinda stopurile, dupa am demontat switch-ul.
    Azi dupa ce am demontat si curatat switch-ul,f ace alta chestie. Mufa de la switch scoasa, pun contactul se aprind stopurile, iau contactul se sting stopurile. Dar daca scot cheia din contact si asez switch-ul la loc si cuplez si mufa se aprind stopurile. E belea, m-a zapacit de cap.
    O sa cumpar un switch nou sa vedem daca face la fel. Se poate ca aceasta problema sa fie ceva senzor murdar pe la o roata ceva ?
    Sau sa fie din cauza ca bateria e descarcata ?
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Feb 2012
  10. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Salut, mi-am achizitionat decurand placute frana fata spate, dar cele de pe spate nu sunt exact ce am comandat, adica ceea ce stiam ca se potriveste masinii mele. Mai exact difera grosimea de la 16.2mm...cum este original, astea au 17,4mm. In rest sunt lafel...stie cineva daca se potrivesc sau trebuie sa le trimit inapoi..?! Multumesc mult!
     
  11. cipriannt 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Azuga
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI , 110cp, quattro
    @ionut_B - daca le poti monta practic pe etrier eu zic sa te bucuri de ele. cat mai muuult! Acum depinde si de gradul de uzura al discurilor tale. Diferenta de 0.6mm nu e foarte mare si s-ar putea sa mearga. Succes si dupa ce faci operatiunea spune-ne daca ai reusit.
     
  12. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Diferenta este de 12mm, am scris mai sus 16,2mm si am primit 17,4mm. Dar habar nu am daca merg pe etrier decat daca le desigilez si apoi sigur nu le mai pot da inapoi...nu ca asa mi le-ar schimba sigur dar ...macar pot sa incerc. Stie cineva daca se potrivesc, sau daca mai sunt si alte diferente intre ele...? Au codurile urmatoare in catalogul ATE 602.886 ce stiu ca merge pe masina mea...si am primit 602.894. Iar codul piesei pe masina este 8E0698 451L Multumesc !!!
     
  13. cipriannt 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Azuga
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI , 110cp, quattro
    Ai dreptate , am gresit la calcul. Insa conform ETKA piesa 8E0698 451L s-a montat pe doua tipuri de sisteme de franare:
    1- discuri cu diametrul de 245 x 10mm
    2- discuri cu diametrul de 255 x 12mm
    Deci aceeasi placuta de frana merge pe doua tipuri de discuri.
    Lasand asta la o parte si confruntand catalogul online ATE se pare ca codul 602.894 s-a montat pe Audi A1 , nicidecum pe A4.
    Deci ,practic se potrivesc numai daca ai o uzura enorma a discului ceea ce nu cred ca este cazul.
    Parerea mea este ca ar trebui sa te duci inapoi la magazin sa le schimbi cu codul care stii ca se potriveste (apropo: stii bine ca codul 602.886 este ceea ce iti tebuie si banuiesc ca ai discuri de 255 x 12mm )
    Cel mai sigur iti poate spune userul ''tucudean'' care vinde piese aici pe forum in functie de codul VIN. Bafta si sper ca nu te-am incurcat mai mult.:)
     
  14. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Nu m-ai incurcat, chiar m-ai ajutat. Am discuri 255x12 din cate stiu, si oricum 602.894 nu se potriveste nici pe celalalt tip de disc nu...?!
    Deci am sa le dau un mail celor de la magazin, sa le spun ca mi-au trimis altceva, sa vedem ce raspund. Poate il intreb si pe "tucudean" desi nu il cunosc...sa vad daca il gasesc pe aici. Multumesc
     
  15. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    Salut baieti,
    Am ceva nemultumiri cand vorbim de frane la B6. Astazi eram la semafor si langa mine era un B7 cred ca era 2.0 tdi, cand am ajuns la urmatorul semafor, B7 de langa mine s-a oprit, eu nu prea, am trecut cu vreo 5-10 m de semafor. B7 are sistemul de franare diferit ? cum a-si putea sa rezolv problema schimband discurile, sa pun unele mai mari sau ce imi recomandati ?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mar 2012
  16. cipriannt 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Azuga
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI , 110cp, quattro
    Nu cred ca exista o diferenta asa mare intre B6 si B7 dupa cum ti se pare. Totusi vorbim de Audi. Diferenta consta in forta cu care calci pedala, starea sistemului de franare adica sa nu ai aer sau alte defecte , si tipul de roti si anvelope cu care ai incaltat masina.
     
  17. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    cauciucuri continntal de iarna pe 15
     
  18. cipriannt 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Azuga
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI , 110cp, quattro
    Deci intai trebuie sa vezi daca franele tale sunt in regula. Te duci la un service au to , eventual la cei care fac si revizii ITP si pe standul de franare sa-ti testeze forta de franare. Apoi le ceri fisa cu fortele de franare pe fiecare roata si din ea iti poti de seama daca franele tale sunt in regula. De fapt asta ti-o vor spune si tehnicienii de acolo. Eu de exemplu merg odata pe an si platesc 10-15 lei (la negru) sa-mi testeze franele , bucsaraia si pivotii in BV la o statie ITP - care fac numai itp.
    In fine acum nu trebuie sa te sperii ca masina ta ar avea ceva. Dar ,asa ca sa dormi tu bine, cand simti ca ceva nu e in regula la masina , nu te duci sa-i faci niste teste ?
    Apropo: eu nu merg sa-mi testez masina la service-uri auto deoarece aia au interes in a-mi gasi ceva in ''neregula'', in schimb cei de la o statie ITP primesc banii indiferent ca-mi gasesc ceva sau nu.
     
    Ultima editare: 6 Mar 2012
  19. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    am sa merg la o statie itp sa verific care ar fi problema , multumesc
     
  20. cico_drum 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 1.9TDI 2002
    Salutari.Am si eu o intrebare...imi lipseste in stanga fata o mufa care face legaturacu placuta de frana.se poate lipi cumva de cablul/mufa placutei sau trebuie neaparat mufa originala?daca da,unde as putea gasi asa ceva?multumesc.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta